Lapsenne ovat usein joko kiusaajia tai kiusattuja. On ihan jokapäiväistä koulussa että useita lapsia ei kukaan luokan ulkopuolella puhuttele,seisoskelevat yksinään välitunneilla seinänvierustoilla,vuodesta toiseen. Porukalla otetaan jonkun lakki,hanskat,reppu,jne. Ja heitetään se jonnekin korkealle ulottumattomiin. Huudetaan homo,tyhmä,läski...joka päivä. Ilkeä opettajien ja koulukavereiden ivaaminen on jatkuvaa. Yritetään tarkoituksella aiheuttaa joillekin ihmisille vahinkoa. Tämä on koulun arkea,mutta teillä vanhemmilla tuskin on henkistä kanttia tajuta asia. Opettajat ei uskalla kertoa totuutta,koska silloin heidät tuhottaisiin somessa.koska niin moni teistä vanhemmistakin on somekiusaaja.
Tiesittekö vanhemmat tämän?
3
94
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka ne työt tekee?
- Anonyymi
Suomen sota vuosina vietiit lapsia ruottiin ja kun he lapset tuli taksin suomeen ja meni kouluun..niin monis kouluis oli oikein pyhitetty paikka pihalla jossa heitä lyötiin potkittiin syljettiin ivattiin haukuttiin jne.. kenekään mitenkään asiaan puuttumatta..
muut lapset oli kateellisia heille kun he puhui ruottiakin... aika karmee kohtalo.. - Anonyymi
Opettajat eivät viitsi hoitaa välituntivalvojan hommia ja jos raahaavatkin peffansa pihalle, niin eivät puutu kiusaamiseen. Kouluihin tarvittaisiin roteva kouluisäntä, joka pistäisi kiusaajat ojennukseen.
Tosin suurin osa kiusaamisesta tapahtuu koulumatkoilla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4134770Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221916- 1451622
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751345Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151226Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔791186Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise171138Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään671066- 661042
- 381010