Lapsenne ovat usein joko kiusaajia tai kiusattuja. On ihan jokapäiväistä koulussa että useita lapsia ei kukaan luokan ulkopuolella puhuttele,seisoskelevat yksinään välitunneilla seinänvierustoilla,vuodesta toiseen. Porukalla otetaan jonkun lakki,hanskat,reppu,jne. Ja heitetään se jonnekin korkealle ulottumattomiin. Huudetaan homo,tyhmä,läski...joka päivä. Ilkeä opettajien ja koulukavereiden ivaaminen on jatkuvaa. Yritetään tarkoituksella aiheuttaa joillekin ihmisille vahinkoa. Tämä on koulun arkea,mutta teillä vanhemmilla tuskin on henkistä kanttia tajuta asia. Opettajat ei uskalla kertoa totuutta,koska silloin heidät tuhottaisiin somessa.koska niin moni teistä vanhemmistakin on somekiusaaja.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kuka ne työt tekee?
- Anonyymi
Suomen sota vuosina vietiit lapsia ruottiin ja kun he lapset tuli taksin suomeen ja meni kouluun..niin monis kouluis oli oikein pyhitetty paikka pihalla jossa heitä lyötiin potkittiin syljettiin ivattiin haukuttiin jne.. kenekään mitenkään asiaan puuttumatta..
muut lapset oli kateellisia heille kun he puhui ruottiakin... aika karmee kohtalo.. - Anonyymi
Opettajat eivät viitsi hoitaa välituntivalvojan hommia ja jos raahaavatkin peffansa pihalle, niin eivät puutu kiusaamiseen. Kouluihin tarvittaisiin roteva kouluisäntä, joka pistäisi kiusaajat ojennukseen.
Tosin suurin osa kiusaamisesta tapahtuu koulumatkoilla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531168
- 1121009
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki53716Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen34709Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.7664- 68631
- 65611
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää49597Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle23571Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?61532