Tiesittekö vanhemmat tämän?

Anonyymi

Lapsenne ovat usein joko kiusaajia tai kiusattuja. On ihan jokapäiväistä koulussa että useita lapsia ei kukaan luokan ulkopuolella puhuttele,seisoskelevat yksinään välitunneilla seinänvierustoilla,vuodesta toiseen. Porukalla otetaan jonkun lakki,hanskat,reppu,jne. Ja heitetään se jonnekin korkealle ulottumattomiin. Huudetaan homo,tyhmä,läski...joka päivä. Ilkeä opettajien ja koulukavereiden ivaaminen on jatkuvaa. Yritetään tarkoituksella aiheuttaa joillekin ihmisille vahinkoa. Tämä on koulun arkea,mutta teillä vanhemmilla tuskin on henkistä kanttia tajuta asia. Opettajat ei uskalla kertoa totuutta,koska silloin heidät tuhottaisiin somessa.koska niin moni teistä vanhemmistakin on somekiusaaja.

3

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka ne työt tekee?

    • Anonyymi

      Suomen sota vuosina vietiit lapsia ruottiin ja kun he lapset tuli taksin suomeen ja meni kouluun..niin monis kouluis oli oikein pyhitetty paikka pihalla jossa heitä lyötiin potkittiin syljettiin ivattiin haukuttiin jne.. kenekään mitenkään asiaan puuttumatta..

      muut lapset oli kateellisia heille kun he puhui ruottiakin... aika karmee kohtalo..

    • Anonyymi

      Opettajat eivät viitsi hoitaa välituntivalvojan hommia ja jos raahaavatkin peffansa pihalle, niin eivät puutu kiusaamiseen. Kouluihin tarvittaisiin roteva kouluisäntä, joka pistäisi kiusaajat ojennukseen.

      Tosin suurin osa kiusaamisesta tapahtuu koulumatkoilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5310
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2753
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1814
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1790
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      38
      1767
    7. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      6
      1753
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      94
      1628
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1505
    10. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      74
      1473
    Aihe