Tiesittekö vanhemmat tämän?

Anonyymi

Lapsenne ovat usein joko kiusaajia tai kiusattuja. On ihan jokapäiväistä koulussa että useita lapsia ei kukaan luokan ulkopuolella puhuttele,seisoskelevat yksinään välitunneilla seinänvierustoilla,vuodesta toiseen. Porukalla otetaan jonkun lakki,hanskat,reppu,jne. Ja heitetään se jonnekin korkealle ulottumattomiin. Huudetaan homo,tyhmä,läski...joka päivä. Ilkeä opettajien ja koulukavereiden ivaaminen on jatkuvaa. Yritetään tarkoituksella aiheuttaa joillekin ihmisille vahinkoa. Tämä on koulun arkea,mutta teillä vanhemmilla tuskin on henkistä kanttia tajuta asia. Opettajat ei uskalla kertoa totuutta,koska silloin heidät tuhottaisiin somessa.koska niin moni teistä vanhemmistakin on somekiusaaja.

3

179

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka ne työt tekee?

    • Anonyymi

      Suomen sota vuosina vietiit lapsia ruottiin ja kun he lapset tuli taksin suomeen ja meni kouluun..niin monis kouluis oli oikein pyhitetty paikka pihalla jossa heitä lyötiin potkittiin syljettiin ivattiin haukuttiin jne.. kenekään mitenkään asiaan puuttumatta..

      muut lapset oli kateellisia heille kun he puhui ruottiakin... aika karmee kohtalo..

    • Anonyymi

      Opettajat eivät viitsi hoitaa välituntivalvojan hommia ja jos raahaavatkin peffansa pihalle, niin eivät puutu kiusaamiseen. Kouluihin tarvittaisiin roteva kouluisäntä, joka pistäisi kiusaajat ojennukseen.

      Tosin suurin osa kiusaamisesta tapahtuu koulumatkoilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      153
      1168
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      112
      1009
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      53
      716
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      34
      709
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      7
      664
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      68
      631
    7. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      611
    8. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      49
      597
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      571
    10. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      61
      532
    Aihe