Yrityksille jotka käyttää Microsoft office tuotteita!
Suomessa riehuvat Office 365 -kalastelijat huijaavat uhreja Microsoftin Azure-pilvipalvelun avulla.
Suomessa alati aktiivinen Office 365 -tunnusten kalastelu käyttää jälleen hyväkseen myös Microsoftin Azure-pilvipalvelua, Kyberturvallisuuskeskus tiedottaa. Tiedot perustuvat keskuksen saamiin ilmoituksiin.
Kyseessä on erityisesti Azure Blob Storage -tuote, jonka kautta voidaan tarjota verkkosivuja asiakkaille. Konnat käyttävät näitä sivuja pahanteossaan.
– Kalastelusivustojen tunnistaminen on erityisen vaikeaa, koska selaimessa näkyvä kirjautumisosoite päättyy aina joko "blob.core.windows.net" tai sitten "web.core.windows.net", ja sivustolla oleva sertifikaatti kuuluu Microsoftille, Kyberturvallisuuskeskus kirjoittaa.
Tavallisen käyttäjän on lähes mahdoton tunnistaa huijausta osoitteen perusteella. Kalastelusivuille ohjaavat sähköpostit saattavat nekin tulla Azuresta. Viestien aiheena on yleensä geneerinen salasanan uusimispyyntö tai muuta vastaavaa.
Jo miljoonien eurojen tappiot
12
149
Vastaukset
- Anonyymi
MS ei korvaa
- Anonyymi
Mikkisoosi on kuraa!
- Anonyymi
MS on sontaa
- Anonyymi
Microsoftin jutut tulee aina kalliiksi!
- Anonyymi
MS = Money Suck
- Anonyymi
Onneksi tota on alettu poistaa yrityksissä kovaa vauhtia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi tota on alettu poistaa yrityksissä kovaa vauhtia.
Onneksi niin.
- Anonyymi
Huoh, käyttäkää ihmiset sitä MFA:ta niin ei tarvitse itkeä mikäli työnnätte sen käyttäjätunnuksen ja salasanan ihan jokaiseen ruutuun mikä vaan vastaan tulee.
- Anonyymi
Niin, ja vielä tähän lisää että mikäli yrityskäytössä ei ole MFA:n lisäksi O365 Seamless SSO käytössä niin sitten voi syyttää ihan huonoa IT ylläpitoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ja vielä tähän lisää että mikäli yrityskäytössä ei ole MFA:n lisäksi O365 Seamless SSO käytössä niin sitten voi syyttää ihan huonoa IT ylläpitoa.
Microsoftin kaikki tuotteet vuotaa ja vakoilee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Microsoftin kaikki tuotteet vuotaa ja vakoilee!
Taidat itse vuotaa.
- Anonyymi
365 vuotaa pahasti edelleen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku295047Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671920HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131817Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291684- 1111680
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p232966- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44887Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54833- 53792