Ei ole tyhmiä kysymyksiä, vain tyhmiä kysyjiä, niin kuin minä: Onko olemassa joku mainosten esto-ohjelma joka estää esim. Iltasanomien videoiden alussa olevat, raivostuttavan pitkät mainokset pois? Vai onko nuo videopätkät ja mainokset yhteen niitattu tiedosto jota ei voi erottaa kotikonstein? Mainostaja lienee maksanut kyseisille, ilmaiseksi luettavissa olevilla ip-lehdille siitä, että lukijan on pakko katsoa mainokset?? Läppärisäni on Adblock, UBloc ja muita samalaisia blockereita, mutta ne eivät tietenkään toimi. Taustaa: Olen aloittelijan tasolla, vaikka 72-vuotias, lähinnä ojan kaivaja, joten en ymmärrä tietotekniikasta juurikaan mitään. Selain jota käytän yleensä on Firefox, joskus käytin Chromea, joka näkyy olevan myös tuossa koneessani. Ymmärrän kuitenkinohjeita, jos niitä saan. Kiitos!
Mainosten esto nettilehtien videoissa
Anonyymi
15117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Voisitko laittaa linkin semmoiseen mainosvideoon? Itselläni on Firefox selain ja siinä UBloc. En näe mainoksia videoissa.
Käytä operaa, siinä on valmiiksi nappuala poista mainokset, ilman omituisia lisäosia.
Firefox ei tarvitse Ublockia. Riittää kun laittaa tietoturva-asetuksissa rastin vaihtoehtoon tiukka ja kas mainokset katosi.
Kyllä yhden mainostenestäjän pitäisi riittää. Esim. ublock origin.
No esim. Tuossa Putin-Kim- videon alussa pyörii 20 sekunnin mainos. Näyttää olevan eri mainos jokaisella eri avaamisella.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006083173.html
Todettakoon, että joissakin videopätkissä mainoksia ei ole, mutta useimmissa on.
Itsellä ei tuossa Kim videossa näy mainoksia, menee suoraan videoon.
Firefox beta, Ublock origin ja Umatrix.
Esim. Ublockia voi säätää listoja lisäämällä, löytyiskö sieltä jotain apuja. Mutta saattaa johtaa siihen, että joutuu kokoajan antaa lupia ja poikkeuksia jos haluaa jotain nähdä.
Itsellä ainakin näkyy mainos. Käytössä ublock origin ilman mitään muita lisäkkeitä ja virityksiä.
Kiitos , pitää kokeilla ohjeittesi mukaan, kunhan ehdin, tuppaa papalla olemaan kiireitä
Mainoksia jotka on liitetty samaan videoon ei voi estää (esim samalla tapaa kuin televisiossa) mutta jos ne ovat erillään kuten yleensä on nettisivustoilla niin ne voi Ublock origin lisäosalla.
Nyt toimii.
Revittekö paperi-lehdistäkin mainnokset pois ? Ne mainnokset mahdollistaa julkaisun, ilmaista lounasta ei ole.
Toivottavasti menevät maksullisiksi kaikki netin uutiset ja lehdet.
Pian sulkevat lisää paperitehtaita, kun ei kukaan kohta tilaa mitään lehtiä.
Paskapaperin menekki taitaa kasvaa kyllä, mutta niidenkin valmistusmateriaali taitaa tulla pian Etelä- Amerikasta.
Minulla lukee ovessa, ei mainoksia, eikä ilmaisjakeluja, kiitos!
Ei tarvi repiä, lukea, eikä kantaa selkä vääränä paperikeräykseen.
Ei mainoksissa ole mitään pahaa kunhan ne eivät häiritse ihmisten elämää. Nettimainokset ja televisio mainokset häiritsevät joten ne saakin mennä piiloon.
No onhan tämäkin suomi24 käyttökelvoton ilman mainostenestoa.
Ilman mainoksia ei olisi koko Suomi24:jää tai se olisi maksullinen. Tamä taitaa olla aika monelle vaikeata ymmärtää.