Jeesiä tarvittaisiin hyvän radiopuhelimen/itkuhälyttimen valintaan. Kriteerejä:
-pakkasella toimivuus
-ladattavat akut
-sen verran hyvä kantama että toimii myös ulkosaunalla asti joka sijaitsee n. 50m talosta
-vanhempien yksiköstä isolle äänen voimakkuudelle säätö jotta pystyy jotain oikein puuhailemaankin.
-tarpeeksi herkkä ettei lapsen tarvitse pää punaisena huutaa ennen kun ottaa yhteyden toiseen yksikköön.
Ostettiin kun vauva tuli Motorolan 62 radiopuhelimet itkuhälytin toiminnolla varustettuna. Todella surkeet itkuhälyinä- ei avannut linjaa kun joskus ja jouluna vaikka oli herkimmälle säädettynä. Testatessa tarvi puhua välillä melko kovaankin ääneen ennen ku linja aukes. En suosittele itkuhälyinä!
Toinen merkki kokeilussa on käytettynä saatu padwico 835. Akku vauvan hälystä käytetty loppuun joten toimii vaan kun on laturissa paikallaan. Kokemus näistä on melko positiivinen mutta valitettavasti ei sovi meidän käyttöön koska ei saa riittävän isolle säädettyä vanhempien yksikköä ja meidän vieressä kulkee erittäin liikennöity tie niin jos ollaan ulkona niin ei kuule itkua. Tämä vois olla kuitenkin monelle muulle ihan hyvä merkki hiukan hiljasempiin oloihin. Mainita myös tarvitsee että nyt yksikkö on vauvasta noin metrin päässä kun tarvitsee olla laturissa ( eli siis voisi kuulua myös lujempana jos voisi olla lähempänä)
Laittakaa kokemuksia eri vaihtoehdoista jotka saattaisi olla hyviä, ja myöskin niistä huonoista jotta joku voisi välttää virhe ostoksen 😀
Hyvä itkuhälytin tai radiopuhelin kokemuksia
2
1702
Vastaukset
- Anonyymi
Mahdotonta saada tietoa itkuhälyttimistä. Radiopuhelin varustettuna itkuhälytintoiminnolla on periaatteessa hyvä. Mutta miten kylmässä toimii ja hälyttääkö portinpieleen laitettuna auton ajaessa sisään?
Riittääkö renkaan rapina kalliomurskeen päällä laukaisemaan hälytyksen?
Entä toimisiko myös kuorsaushälyttimenä? - Anonyymi
Eksyin sivuille, kun hankinnassa itkuhälytin syntyvälle lapselle ja tuotteita on miljoona :D Mitä teillä on käytössä?Ilmeisesti kamerallisia ei juuri oo pattereilla/langattomana?Ja ne ei varmaan oo kovin säänkestäviä? Esikoinen tulossa, niin onkohan sellaset karvalakkimallit ihan riittäviä?
Löysin guuggeloidessa tällaisen artikelin, jossa ainakin mukiinmeneviä tuotteita https://maidonkeraaja.fi/itkuhalytin/
Oko teillä kokemusta mistään näistä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006544
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313910törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303335Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3821794- 331418
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471073Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889