Kuinka paljon kauppakorkeassa on läsnäolopakkoa Vaasassa tai Oulussa?
Kuinka monta päivää viikossa koululla oltava eli onnistuuko asuminen kahdessa paikassa?
Läsnäolopakko kauppiksessa
7
2282
Vastaukset
- Anonyymi
Kauppis on kokonaan vapaaehtoinen. Jos sinne pääset ja haluat valmistua, kannattaa osallistua opetukseen ainakin aluksi viitenä päivänä viikossa tai edes neljänä. Voit opiskelun puolesta hyvin asua viikot opiskelukaupungissa tai lähiseudulla ja viikonloput muualla.
- Anonyymi
Ulosottovirasto ei välttämättæ allekirjoita poissaolotodistusta kaikista oloista.
- Anonyymi
Kielissä pitää olla paikalla ainakin 80% luennoista. Avoimen puolella on iltaisin ruotsia ja englantiakin, mahd. myös saksaa. Joskus Avoimessa voi jonkin poissaolon korvata tehtävällä.
Aloitusluennoille suosittelen menemään. Ekan vuoden aikana jokin yrityksen johtaminen -kurssi kannattaa ainakin olla paikalla. Voit tietty tarkistaa, miten Avoimessa on kursseja, sieltä löytyy juuri ekan vuoden kursseja etänäkin. Ne vaan maksaa jotain.
Seuraavien vuosien kursseilla ymmärretään enemmän poissaoloja, kun moni on työelämässä välillä. Monesti löytyy etävaihtoehtoja. Talousoikeudessa ei tarvi koskaan olla paikalla paitsi tenteissä. Jossakin laskis-kursseilla suosittelen olemaan paikallakin. Onneksi suuntaus on se, että moodleen laitetaan videoita eikä tarvi olla Vaasassa auditoriossa.- Anonyymi
Kansantalous-proffat Vaasassa olivat ainakin v.2016 alussa "vanhan kansan luennoitsijoita" eli haluavat, että luennoilla käydään. Tentin lopussa esittivät koekysymyksiä vetonaulana. Tentti oli monivalinta, joka tehtiin "kynätenttinä" auditoriossa. Examiin ollaan nykyään siirtämässä monia tenttejä.
Joku muu saa kertoa Oulun jutut. - Anonyymi
Vielä semmoinen juttu, että tentit järjestetään pe la eli se häiritsee viikonloppujen viettoa muualla. Mutta exam-tentit voivat olla viikolla.
- Anonyymi
Niin kauan kuin on tarjolla opetusta, jossa opiskelijoiden läsnäolo on sallittu, sitä kannattaa käyttää hyväkseen. Se tarjoaa aina aivan toisen näkymän aiheeseen kuin kirjoista yksin lukeminen. Kirjoja voi silti lukea lisäksi. Sitä paitsi opetukseen osallistuminen tarjoaa tilaisuuden alan ihmisiin tutustumiseen. Se on tulevaisuuden kannalta tärkeää.
Tutkinto etäopintoina on pelkkä todistus. - Anonyymi
Läsnäolopakko!!! Kuinka monta päivää koululla on oltava???
Kuule, älä mene kauppakorkeaan tai mihinkään muuallekaan tuolla mentaliteetilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse644441Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973688Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.201887Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 82819
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105807- 44803
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764