VW GOLF IV 2.0 kytkinongelma

Autossani kytkin ei irrota kunnolla peruutusvaihdetta kytkettäessä. Myös muiden vaihteiden kohdalla eivät ne välillä niin kevyesti kytkeydy, mutta autolla voi hyvin ajaa kylläkin.
Autoon on nyt viimeisen kuukauden aikana laitettu uusi kytkinpaketti sekä työsylinteri, mutta ongelmat vaan jatkuvat. Missähän mahtaa olla tuo ongelman ydin?

10

867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viallinen pääsylinteri. Tai säädetty väärin, tai poljin jotenkin vääntynyt.

    • Anonyymi

      Kaikki VW:n ongelmathan piti olla jo korjattu, eikä uusia pitänyt enää ilmetä.
      Mitenkäs tämä vika nyt sitten on mahdollista?

      Ai niin. Tohjotrolli taas vauhdissa....

      • Anonyymi

        Tuohan on jo lähes 20 vuotta vanha auto ja osaamattomia korjaajia ollut asialla ,ei muuta kun takas samaan korjaamoon..


    • Kiitos vastauksistanne, Nyt on laitettu uusi pääsylinterikin mutta sama ongelma vain jatkuu.

    • Anonyymi

      Itselläni oli samanlainen ongelma Passatissa aikoinaan. Vika painelaakerin kuluneisuudessa. Mahtoikohan sekin tulla vaihdetuksi?

      • Kyllä painelaakerikin on vaihdettu.


      • Anonyymi

        Mutta kytkinakselia ei ole voideltu mobilaatilla, levy ei pääse liikkumaan?


    • Anonyymi

      Pärnänen syyllinen, ei osaa tehdä peruskorjausta kunnolla.

    • Anonyymi

      Ei irrota tarpeeksi voimansiirtoa moottorin ja laatikon välillä, kytkin Akseli olis kannattanut voidella!

    • Anonyymi

      Volkkarin viat korjaantuu helpoiten vaihtamalla autoa, mulla ei vuoden 2012 jälkeen ole ollut autoista mitään harmia, silloon myin viimeisen volkkarin pois ja olen sen jälkeen ostanut vain autoja. Useampi eri merkkinen auto on ollut ja VW niistä surkein. Miksi joku ostaa volkkarin kaikkiem huijausten paljastuttua, myivät vuosien ajan uusina jopa omissa testeissään käyttämiä autoja, niin köyhä firma ettei pysty toimittamaan asiakkaille edes uusina niitä uusia autoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      66
      7283
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      54
      5121
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4862
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4474
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4411
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe