Seurakunna isoin päättävä elin eli valtuusto päätti vuosi sitten että Pappila myydään pois ei ole vielä näkynyt missään myynti-ilmoitusta että voisi ostaa sen . Ei taida viranhaltijat ja asioita hoitava kirkkoneuvosto olla aivan toimintakykuýisiä hoitamaan tehtäviään jotka seurakuntalaiset heille antaa hoidettaviksi valtuuston päätöksillä.
Lisäksi valtuusto päätti oliko joulukuussa 2018 että seurakuntamestarin, hautausmaanhoitajan ja joidenkin muiden työntekijöiden työt ulkoistetaan vuoden 2020 alusta valtuuston ja neuvosto pitäisi tehdä pian päätös irtisanomisista ja virkojen lakautamisesta että suunitellut ja valtuuston päättämät toimet voi toteutua. Ei taida olla johtavissa luotamustoimissa ja viranhaltijoissa olla kykkyä toteuttaa seurakunnan valtuuston tekemiä päätöksiä.
Isonkyrön seurakunnan säästöt
11
585
Vastaukset
- Anonyymi
Laitaisivat julkiseen myyntiin ostaisin pois ja perustaisin siihen ravintolan kun Louheakaaan ei enää ole, ja saisi paikalline pupikin laitaa ovensa kiini ja pitsapaikka ja oliko se jokin tarjantti krilli laitaisin niin hyvän paikan että kilpailijat kilvan saisi valituksia kirjoitella kun kaikki asikkaat tulisi entiseen pappilaan. Muttei taida löytyä päättäjistä selaisia jotka uskaltaisi pappilansa myydä.
- Anonyymi
Kerrotko mitä siellä vielä on? Tarjantti? Louhi lopetettu? Kuulin että Saaren kaupas oli joku pubi joskus...
- Anonyymi
Meille tuloo huutokilpailu siitä jos huutokauppaan mennään.
Ostan pappilan ja teen siitä s/m-kartanon jota vuokraan kinkyhenkisille rikkaille.
Lähin on Kirkkonummella ja pappilan historia sekä sijainti sopii täydellisesti tarkoitukseen.
Pian on Vaasan kentällä yksityiskoneita Euroopasta ja rikkaat roikkumassa lihakoukuissa pappilassa. Sieltä voi tislaamollekin löytyä sijoittajia.
- Anonyymi
On Isossakyrössä vielä se rahannostoautomaatti, siellä saa kusta ja ottaa omia eväitä. Pieneen tilaan mahdutettu paljon toimintaa.
Ei saa unohtaa sitä kerrostaloakaan jossa kunnan ainut suomihieronta, kun ei thaihierontaa ole kuntaan saatu. - Anonyymi
Mä en ymmärrä miksi pitää työt ulkoistaa. Yhtälailla ne työt pitää tehdyksi tulla on ne sitten ulkoistetulla työvoimalla tehty tai sitten omalla porukalla.
- Anonyymi
Ulkoistettu on hienoa.
Ulkoistettu sanalla on sellainen vaikutus, että työt tehdään, mutta jälki on mitä on.
Sitten saadaan tulla jälkitekijät tekemään asiat kunnolla, kun esityöt on tehty kuinka rookaa.
Riippuu tietysti kohteesta, lakaistaan roskat ns, lattiamatonalle.
Perustaisit ravintolan, mutta mistä ihmeestä saisit asiakkaita, kun suuriosa on jo toinen jalkahaudassa ja muut alaikäisiä mopon kituuttajia raitilla.
Louhihan loppui kun asiakkaita ei ollut riittävästi ja pitäjän piti juoda juomat, ettei happane.- Anonyymi
Maksukykyiset asiakkaat Vaasasta ja Seinäjoelta tulisivat, en laskekaan mitään persaukisten Isokyröläisten varaan kun kerran joutuvat pappilankin muínulle myymään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksukykyiset asiakkaat Vaasasta ja Seinäjoelta tulisivat, en laskekaan mitään persaukisten Isokyröläisten varaan kun kerran joutuvat pappilankin muínulle myymään.
Älä unta näe, että Vaasasta tai Seinäjoelta tultaisiin johinkin juottolaan, kun omiakin löytyy, mistä valita.
Mutta, ehkäpä sitten jos ilmainen kyyti olisi kumpaankin suuntaan ja takaisin ; 0
ainaskin niin kauan, kun uutuuden vihätystä olisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksukykyiset asiakkaat Vaasasta ja Seinäjoelta tulisivat, en laskekaan mitään persaukisten Isokyröläisten varaan kun kerran joutuvat pappilankin muínulle myymään.
Aikuisen oikeasti, ei kukaan ainakaan Vaasasta lähde toisaalle ravintolaan. Niitä on niin paljon (ja uusiakin perustetaan jatkuvasti) että tuskin kukaan on edes ehtinyt jokaista Vaasan ravintolaa kokeilemaan.
Jos tekee mieli kokeilla jotain uutta (yleensähän täällä väkli käy vakiopaikoissaan syömässä), niin Vaasasta löytyy pari tusinaa paikkaa joissa ei ole vielä tullut käytyä. Ei tulisi mieleenkään lähteä johonkin kauemmas ruoan perässä.
- Anonyymi
Olipas erikoinen ja poikkeuksellisen tilanne, kun Pohjankyrön yleisönosastolla taikka kurmootuspalstalla ei tällä viikolla ollut mitään kirjoituksia seurakunnan sisäisiin riitelyihin liittyen.
Ei mikään ihme, jotta kirkkoherrakin hakee Ilmajoen seurakunnan kh:n virkaa. - Anonyymi
Mertsi meille papiksi niin kyllä relaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945