Muuttuu ääni kellossa, kun perussuomalaiset voivat yksinään perustaa hallituksen !
UutisetPolitiikka
USU-gallup: Puolet suomalaisista haluaa perussuomalaiset hallitukseen!
UutisetPolitiikka
USU-gallup: Puolet suomalaisista haluaa perussuomalaiset hallitukseen!
Vastaukset 68
Vanhimmat
Perussuomalaisilla on tapana jakaantua kesken vaalikauden ameeban tavoin useammaksi ryhmäksi. Viimeksi oli siniset, joka hävisi olemasta kuin tuhka tuuleen. Varmaan hajontaa tapahtuu tälläkin vaalikaudella. Olisiko väri nyt violetti vai retliini?
Juuri jakaantumisien takia perussuomalaiset ei tule koskaan olemaan suurin puolue.
Se olisi ollut jo nyt, jos vaalit olisi pidetty 2-3 viikkoa myöhemmin.
Demarien kannatus oli jatkuvassa laskussa, persujen taas nousussa, siitä voi miettiä mikä tilanne olisi ollut vähän myöhemmin.
Mutta hyvähän on että parinkymmenenvuoden jälkeen tulee vasemmistoa edustava pääministeri, sitten nähdään että huonosti käy. Ja todennäköisesti Rinteen terveys ei edes kestä pääministeriyden tuomaa työmäärää ja stressiä, jo Stubb sanoi aikanaan että hänestä näki jo päälle päin kuinka väsynyt hän oli. Ja Stubb oli sentään kovakuntoinen kaveri, eikä ollut kuin vuoden pääministerinä.
Odottaakan vielä kunnes persujen Lieksalainen lahkolaisuus kepupersulaisuus leviää muualle maahan. Otollista aluetta on laajalti suomen syrjäseuduilla missä vahva keskusta ei pane pahakseen renkejä.
Voi voi, mikä väri olisi retliini...:):)
Rekliinistä olen kuullut puhuttavan .
Perussuomalaiset on nyt paljon vaarallisempi puolue valtaapitävälle eliitille kuin aikaisemmin - se kykenee tarvittaessa kokoamaan itsensä ja vielä entistä voimakkaampana
Suuri osa haluaa persut hallitukseen, mutta tiedätkö miksi?
No siksi kun Halla-ahon pitäisi joutua vastaamaan huutonsa. Tämä voi olla sinulle liian vaikea tajuttavaksi, mutta haitannoonko tuo.
No ei suinkaan siksi.
Oikea syy on se, että hallituksesta käsin Halla-aholla ja Perussuomalaisella puolueella olisi jonkin verran paremmat mahdollisuudet vähentää nykyistä maahanmuuttohölmöilyä kuin oppositiosta.
Mahdotonta asioihin vaikuttaminen ei toki oppositiopuolueellekaan ole.
Ihmeitä on kuitenkin turha odottaa, koska hallituksessa on niin paljon muitakin puolueita ja mielipiteitä.
Joo, he pystyvät vaikuttamaan asioihin myös oppositiossa, kun ovat suurin puolue siellä - jos niin käy.
Kyllähän se vastaisi huutoonsa mutta luulen ettei vasemmisto kestä sitä huutoa ja taahtumia mitä siitä seuraisi! Mutta nythän vasemmisto ja oikeistodemokraatit petaa pesuille vaalivoittoa seuraavissa vaaleissa! Vai luuletteko että kansa on niin tyhmää ettei muista mitä nyt tuleva oikeistodemarit ja kokoomus saa aikaan!
Luuempa että Orpo vie Rinnettä kuin pässiä narussa talouspolitiikassa, sitten taas köyhät kärsii!
Sulla taitaa olla vähän liian suuret luulot persuista. Vaikka persut menisikin hallitukseen, eivät todellakaan rupea sanelemaan yksin miten asiat pitäisi tehdä. Jussi ei ole mikään puolijumala, ja juuri siksi persut pitäisi laittaa hallitukseen että tämä selviäisi eräille.
Ei tietenkään sanele kun vasurit ja porvarit sanelee mitä tehdään! Toivottavasti keskustakin jää oppostioon niin sekin oppositio tulee aika vahvaksi!
En usko että persuilla olisi mitään sanomista hallituksessakaan, koska kaikki mitä ne sanoo on rasismia ja ihmisoikeusten polkemista!
Ja toisekseen jos persut ei lähde pelastamaan koko maapalloa, niin se ei vasureille ja vihreille käy! Vasurit ja vihreät ei hyväksy rahojen syytämisen lopetusta afrikan heimopäälliköille! Joten aika järjetöntä persujen on lähteä hallitukseen kiistelemään, joten antaa vasurien lähjoittaa Suomen ylimääräiset rahat Afrikkaan!
Kukaan muu, kuin sinä, ei ole puhunut sanelemisesta. Et kai edes sinä vielä ole unohtanut, että Perussuomalaiset oli hallituspuolue kesään 2017 saakka.
Tervejärkinen lapsikin ymmärtää, ettei suomalaisessa poliittisessa järjestelmässä asioihin vaikuttaminen ole niin kovin yksinkertaista tai nopeaa.
Toisaalta sille tervejärkiselle lapselle on selvää sekin, että vaikuttamisen mahdollisuudet hallituksesta käsin ovat merkittävästi paremmat kuin oppositiosta.
Vaikka jokin puolue (Perussuomalaiset tietenkin) saisi vaaleissa eduskuntaan ehdottoman enemmistön, ei sekään vielä varmuudella takaa kaikkea. Esim. perustuslain muuttamiseksi tarvitaan kahden kolmasosan tai kiireellisissä tapauksissa viiden kuudesosan enemmistöä.
Mutta silti; viime vaalien reilusti yli puoli miljoonaa ääntä Perussuomalaiselle puolueelle ja yli 30000 ääntä henkilökohtaisesti Jussi Halla-aholle on niin selkeä viesti, että muidenkin puolueiden, kuin Perussuomalaisten, on syytä merkittävällä tavalla panostaa siihen, että Suomen maahanmuuttopolitiikkaa kiristetään reilusti.
Todellakin, vähän vahingoniloisena jään seuraamaan, miten vihervassarihallituksen käy. Sellainen, apupuolue Kokkareilla ryyditettynä saadaan aikaan, uskon näin. Ja miksi seuraan jännityksellä ja vahingoniloisena: vassarit haluavat jakaa rahaa ja parantaa maailmaa, mutta mitään jakovaraa ei kohta ole. Maailmantalouden uusi taantuma häämöttää nurkan takana, kaikki ilmastonmuutos-kehitysapu lisäykset budjettiin vievät kansantalouden persiilleen. Vassarien keinovalikoimassa tulojen lisäämiseen on vain yksi keino: verojen lisäys. Bensavero, sähkövero, lihavero, autovero.... naurussa on pitelemissä. Duunarien ja pienituloisten nilkkan ne lyövät, sataa persujen laariin kaikki. Yksi asia, jota vielä voi jännittää, on Rinteen terveydentila. En usko, että kauan kestää.
Ei häntä kukaan puolijumalana pidä, mutta sattuu vaan oleen Suomen kiinnostavin poliitikko mediankin mukaan.
Vastaa huutonsa siinä kun muutkin. Politiikka on kauppaa ja jokainen joutuu hiukan pomppaansa puristelemaa.
Kansa äänesti ja persut tuli toiseksi.sdp voitti haju raolla. Taas kansa joutuu pettymään kun ei vieläkään persut kelpaa hallitukseen.Jo vituttaa! Sitten surkutellaan kun kansa ei käy äänestämässä.
(euro vaalit tulossa ja aivan sama. voittajat/häviäjät keskenenään suhmuroivat kuka pääsee paremmille palleille).
Kaikkien tieteen ja taiteen alojen asiantuntijaksi itseään luuleva siirtyy nyt energiaosastolta politiikkaan. Itse asiassa saahan sitä mielessään leikkiä vaikka hallituksen kokoajaa ja höpöttää tyylinsä mukaisesti.
Ei vielä tiedä, kuka on pääministeri, kovin on Rinteellä raskas askel, antaisi homman nuoremmille ennenkuin terveys pettää.
Persut on ja pysyy suurena oppositiopuolueena. Jos haluatte äänestää hallituspuolueita eli päättäjiä äänestäkää muita puolueita. Tällöin ei mene ääni hukkaan.
Persujen arvot eivät sovi demokratiaan. Siksi persut eivät tule olemaan muuta kuin ikuinen oppositiopuolue.
Kylläpä puhut tyhmiä: myös oppositio kuuluu olennaisesti demokratiaan. Muuten on kysymys diktatuurista.
Myös se kuuluu demokratiaan, että persuja ei oteta hallitukseen jos ei haluta. Eikä persut haluaisi sinne itsekään.
Oppositio ei varsinaisesti mitenkään "kuulu" demokratiaan. Itse asiassa nykyistä demokraattisempaa olisi, jos pelisäännöt olisivat sellaiset, että hallituksessa olisivat edustettuina kaikki eduskuntapuolueet mahdollisimman tarkoin suhteessa puolueiden kansanedustajien määrään. Käytännössä tämä olisi tietyin reunaehdoin ja varauksin mahdollista hyvinkin toteuttaa, esim. yhden kansanedustajan ja ylipäätään aivan pienimpien puolueiden kohtelu tulisi sopia, mutta sovittavissahan tämä olisi jos halua olisi.
Aamusta iltaan, persut, persut. Vaihda levyä, uskottavuus mennyttä aikaa.
Myös se kuuluu demokratiaan, että persuja saa äänestää, jos kokee sen oikeaksi. Hallituksen muodostaminen ja hallituspolitiikka on asia erikseen. Onneksi, sinä et päätä mistään noista em. asioista. Kuhan vaan länkytät.
Kerroppa pankko mistä tämä vihasi pesuja kumpuaa? Ja kerro oletko koskaan valehdella ja vääristellyt näillä sivuilla? Vastaa ainakin jälkimmäiseen.
Tai jos teette kuten minä, että ette äänestä ollenkaan niin ei niinpaljon ketuta vähempiosaisten asioiden hoitamatta jättäminen eduskunnassa, paitsi heidän oma palkankorotus pitää hoitaa iman lakkoilua!
Muutaman "pihapolitiikon" mylly jauhaa tyhjää, mitään ei saa aikaan. Sama vimma päällä, kuin vaalien alla. Taitaa ottaa ihan sieluun saakka.
Onhan tuo nähty. Persuissa on "takinkääntäjiä" vaikka kuinka paljon. Niitä löytyy Lieksastakin. Ei persut ole uskottavia. Valitettavasti. Ja se on heidän omaa ansoita.
Taisihan tuo demari" nupintutisuttaja" Juhana Vartiainenkin kääntää takkinsa loikatessaan kokoomukseen! Mutta eipä noilla kahdella puolueella olekkaan nykyisin mitän eroa,,,köyhät kyykkyyn!
Lähi-itäläinen Seida Sohrabi kirjoittaa usarissa.
Al-Taeen on aika myöntää tai kieltää kirjoittaneensa Facebook-kirjoitukset
"Syytökset ja kuvakaappaukset ovat sen verran järkyttäviä ja raskauttavia, että kansan valitseman Hussein Al-Taeen olisi syytä avata taustoja rienaaville kirjoituksilleen paremmin. Olin 7v sitten vihainen ja eri ihminen ei yksinkertaisesti riitä selittämään räikeitä kirjoituksia. Jos et ole tehnyt mitään väärää ja kuvakaappaukset ovat tekaistuja niin ei ole vaikeaa sanoa, en kirjoittanut niitä.
Näiden eri tapausten ilmetessä ei voi ajatella muuta kuin sitä sinisilmäisyyttä, josta olen aikaisemminkin kirjoittanut. On selvää, että Hussein Al-Taeeta on suojeltu ja täten asiasta noussut kohu vasta vaalien jälkeen, kun tapausta on alettu perkaamaan. Ei voida suojella jotakuta vain, koska tämä ei kuulu kantaväestöön. Jokainen ihminen on tasavertainen hyvässä ja pahassa. Jokaisen on vastatta sanoistaan ja teoistaan. Myös Hussein Al-Taeen."
Kirjoitan vastauksen innokkaalle kyselijälle tähän ketjuun. Ehkä luulin ja odotin liikaa Halla-Ahosta. Kun tarkemmin uutisen luin, Halla-Aho ei oikeasti kadu kirjoituksiaan, vaikka hän muka sanoo "katuvansa". Mies siis olevinaan pyytää anteeksi ilman aikomustakaan pyytää anteeksi. Hallis on sama venkula kuin ennenkin. Pyydän anteeksi sitä, että erehdyin ja luulin hänen muuttuneen ihmisenä ihmisystävällisempään suuntaan. Hallis on Hallis eikä hallitukseen taida haluta.
Hallis sanoo, että hän edelleen ajattelee samalla tavalla kuin kirjoituksessaan josta sai rikostuomion. Tämä painaa varmasti vaakakupissa kun Rinne valitsee hallitusta. Ministerinä ei voi olla henkilö joka ei kadu tekemäänsä rikosta vaan pitää sitä oikeutettuna.
Verrataan Jussia Husseiniin. Jos Hussein sanoisi niin kuin Halla-Aho että kyllä, kirjoitin törkeästi juutalaisista ja ajattelen juutalaisisista edelleen samalla tavalla, herättäisikö se luottamusta?
Ei vaan herätä luottamusta sekään, että nuorehko mies ei "muista" mitä on feisbookkiin kirjoitellut. Noin pahalla dementialla ei kannattaisi eduskuntaan pyrkiä horisemaan ja sotkemaan.
Kukaan politikko ei herätä luottamusta! Lupaavat mitä sattuu ja sitten pyörtävät puheensa!
Pankko ei kuitenkaan pyytänyt anteeksi omia valheita .Miksiköhän? Vai kerran erehtynyt. Tietysti onhan pankko ollut huono matematiikassa. Esim 5 on enemmän kuin 10.
En pyytänyt anteeksi sitä, koska en valehdellut sinänsä. Kun henkilö katuu tekojaan, hän on pahoillaan teoistaan, toivoo että ei olisi niitä tehnyt, eli käytännössä pyytää anteeksi. Tässä tapauksessa Halla-Aho oli kuitenkin se joka venkuloi eli valehtelee. Hän olevinaan katui tekojaan, mutta kun miehen kommentit luki tarkemmin, hän ei katunut niitä oikeasti ollenkaan.
Olisi pitänyt lukea juttu tarkemmin ennen innostumista. Otsikossa luki, että Jussi katuu, mutta itse jutusta paljastui, että Jussi ei kadu ollenkaan. Tämän opimme tästä.
Kiitos vastauksestasi! Hauskaa vappua!!
Minkälainen lie tämä pankon "työpaikka",kun pystyy roikkumaan netissä koko ajan...
Persujen halveeraminen on se"työ" hänellä.
Pankolla sivupersoonat on taas valloillaan!
Edelleen odotamme milloin pyydät anteeksi tai myönnät jotta olet valehdellut ja vääristellyt kirjoituksissasi????. Vai eikö ole ollut niin? Olet syylistämässä ja vaatimassa anteeksipyyntöjä. Milloin sinun vuoro? Jos et itse myönnä valehtelijaksi/ vääristelyjäsi, miksi muitten pitäisi?? Kerro nyt,tai älä vaadi muilta.
Valehtelu ja vääristely on tarkoituksellista. Sellaista en ole tehnyt niin en voi pyytää anteeksi. Erehtyminen on inhimillistä, valehtelu on tahallista toimintaa
keskusteluketju pankko 1- muut 99 ,uunipankko , eikö ole kivaa huomata olevansa yksin puolustamassa musuja :)
Tässä olisi Antti Rinteelle ja tulevalle hallitukselle lukemista ja miettimistä!
Mutta voihan olla ettei mikään Suomessa muutu vaikka sosialidemokraatit voitti vaalit!
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000006087564.html
Niin, Perussuomalaisten ja Kokoomuksen mielestä tuloerojen kasvu Suomessa on hyvä asia.
Tottakai se on. Tuloerojen kasvu on merkki siitä, että henkilön tulot voivat ylipäätään kasvaa. Miten ihmeessä näet tuon huonona asiana? Kääntäen; Jos et tee mitään, tulojen pitääkin pienentyä.
Meinaatko että demarit korjaa asian?
Jää nähtäväksi. Ei tiedä ketä hallitukseen menee. Vihreät ei taidakaan mennä kun vastustavat kiihkeästi jotain metsien hakkuita.
Mitä etkö tiedä, vaikka olet asiantuntuntija? Ja jopa kokoamassa hallitusta.
Minä en kokoa hallitusta vaan Antti Rinne. Miksi vaadit anteeksipyyntöjä toisten virheistä kun kirjoitat itse puutaheinää ja tarkoituksella?
Jos joku niin sinä pankko olet valehdellut ja vääristellyt. Ja todella paljon. Et vain pysty myöntämään sitä.
Tietenkään en pysty myöntämään sellaista mitä en ole tehnyt. :D
Kansan jakaja taas työnsä ääressä, kerkisiköhän käydä edes kynsillään yön aikana.
Eipä vois vähempää kiinnostaa tuon horiskopankon höpötykset, niin turha henkilö!!
Persut. Ikuinen oppositiopuolue.
Ei tule olemaan vaikka vassari niin toivoo, mutta nyhän eipersujen edes kannata mennä Rinteen hallitukseen vaikka sopu löytyisi. Oppositiossa on hyvä kasvaa korkoa seuraavia vaaleja varten., ja olla silloin ykkönen.
No eipähän persut pääse yhteiskunnan köyhiä kyykyttämään, vaan se jää demarien ja kokoomuksen tehtäväksi! Taas itsemurhat lisääntyy,,,sääli rekkakuskeja jotka ottaa itsarin tekijöitä vastaan!
Voitas säätää rekkojen keulaan pakolliseksi karjapuskurit. Sellaiset kauniin kiiltävän kromatut, niin olisi sitten arvokkaampi ja kiiltävä lähtö.
Aika valikoivaa ja selkeän ilmentävää on poistopolitiikka taas ollut näin vapun alla palstalla. Palstan keskusteluilmapiirin pitäisi olla vain yhden suunnan mukaista. Ei sillä väliä, jos on lain sallimaa ja sääntöjen mukaista. Ei ole edes vihapuhetta, vaan nasevaa totuutta, niin helposti tuntuu lähtevän avaruuteen lukemattomiin. Sana somali esimerkiksi on muuttunut tällä palstalla yhtä pannaksi, kuin eräs makeispiippu, jota myydään nyt marketeissa tupakkatuotteena.
Aika naurettavaa touhua.
Niin on.
Joku on kovasti herkkänahkainen, ahkera vinkumaan ylläpidolle, eikä kestä tosiasioita.
Pahempi, kuin jehovan todistajat.
=> boikottiin
Neljä, ja neljä on tuplasti monta jo. Neljän vuoden päästä on taas kaikki vinksin vonksin. Yhden kerran oli keskikoulussa ”lauluni” takia yhdestä aineesta nelonen.
Ei persut perusta yksin yhtään mitään. Pyllistän moiselle utopialle. En minä ole ensimmäistä kertaa pappi kyydissä.
Näin vapun alla taitaa minullakin olla pienoinen sulkasato. Taksiuudistus sai minut ajattelemaan, että jospa heittäisin Stihlini vajan nurkkaan ja ryhtyisin takxi kuskiksi. Harmittaa jo se terän teroitus laipan päälle.
Lähimmät naapurit täällä salolla ovat yllättävän usein jatkoaikaa vailla, silloin kun omat kiljut loppuvat. Mie tuun palveluna on tullut aivan ilmaiseksi tehdyksi ns. naapurilohdutusta. Ja kun hinnoittelukin on vapaata nykyisin, niin pitkillä kilometreillä se lyö leiville jopa Dodge Ramillani. Siihen otan vain yhden matkustajan kerrallaan. Neljän hengen seurueen vien jatkoajalle neljällä eri reissulla. Ei pääse poliisisetä moittimaan ylikuormasta.
Työaikakin joustava. Jos ei oikein huvita, tokaisen asiakkaalle, tilaa Kelakyyti.
Hyvvee vapuu edelleen.
Yhtä minä ihmettelen isoilla iillä, tällä iällä, vaikka Iijoen varrella en aivan syntynyt. Onko kansanedustaja äänestäjien valtuutuksella virkavastuulla toimiva henkilö? Ei, älkää vastatko. Nähkää vaikkapa kauniita vappu-unia ja nähkää niitä taas seuraavat neljä vuotta.
Teidän päreenne, jota ei luvattani polteta.
Grillatkaa mieliänne. Minä en enää kirjaudu tänään.
Päätalo? Sitäkö on nyt tajusi täysi? Vai mikä jok oli ku se eli, jos eli ite ommoosa.
Onhan niitä jokia, ja taloja, järviäkin. Ahveneita paistettaviksi. Metsoja syötäviksi.
"särki siripunasilmä"