Vaaralliset kohteet Euroopassa

Anonyymi

Nämä ovat vaaralliset kohteet Euroopassa (aakkosjärj.):

Albania
Espanja
Latvia
Liettua
Turkki (erittäin vaarallinen = EV)
Ukraina (äärimmäisen vaarallinen = ÄV)
Valko-Venäjä (EV)
Venäjä (EV)
Viro

13

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja millä kokemuksella teit tämän luettelon.Kysymysmerkki. Uutisia seuraamalla vai oletko matkaillut.

      • Anonyymi

        Luettelon on laadittu syvällisen analyysin perusteella.

        Aasiassa erittäin vaarallinen kohde on jo pitkään ollut Sri Lanka. Jotkut eivät vain tätäkään ymmärrä ja sitten käy huonosti.


    • Anonyymi

      Ja muut kohteet on vaarattomia?


      Joko tuosta listasta pitäisi poistaa kaikki maat Ukrainaa lukuunottamatta (siitäkin vain itäpuoli) tai vaihtoehtoisesti lisätä kaikki loput euroopan maat listalle.

      Olen näissä kaikissa käynyt, paitsi valkovenäjällä, Se on ymmärtääkseni erittäin turvallinen paikka tavalliselle kansalaiselle ja turistille. Hyvin edullinen matkakohde. Aitoa soviet tunnelmaa.

      • Anonyymi

        Kaikissa matkakohteissa on riskinsä. Siksi mitään ei voi sanoa 'turvalliseksi'. Arviointi perustuu siihen, että riskitaso on kohonnut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikissa matkakohteissa on riskinsä. Siksi mitään ei voi sanoa 'turvalliseksi'. Arviointi perustuu siihen, että riskitaso on kohonnut.

        Malta on paska paikka. Varkaita kaikkialla,epärehellistä porukkaa.


    • Aurinkokuningas

      Miksi Espanja on vaarallinen? Sammuneet suomalaiset eivät hirveätä uhkaa aiheuta...

      • Anonyymi

        Espanja on varkaiden ja petosten paratiisi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Espanja on varkaiden ja petosten paratiisi.

        Kuten myös rakas kotimaamme. Sinisilmäinen ei saa olla missään eikä milloinkaan.


      • Anonyymi
        Aurinkokuningas kirjoitti:

        Kuten myös rakas kotimaamme. Sinisilmäinen ei saa olla missään eikä milloinkaan.

        Et nyt taida ymmärtää, että Esoanjassa on varkaus- ja petoskulttuuri. Siitä hyvänä esimerkkinä talonvaltaukset, joille viranomaisetkaan eivät voi mitään.

        Kysymys ei siten todellakaan ole istään "sinisilmäisyydestä".

        Uusimpien tietojeni mukaan myös Italia kuuluu samaan vaarallisten maiden luokkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et nyt taida ymmärtää, että Esoanjassa on varkaus- ja petoskulttuuri. Siitä hyvänä esimerkkinä talonvaltaukset, joille viranomaisetkaan eivät voi mitään.

        Kysymys ei siten todellakaan ole istään "sinisilmäisyydestä".

        Uusimpien tietojeni mukaan myös Italia kuuluu samaan vaarallisten maiden luokkaan.

        Enpä tiennyt, että Italia kuuluu vaarallisten maiden joukkoon. Mistä olet moisen asian viisastunut? Olen viime vuosina oleillut Italiassa muutaman kuukauden kerrallaan, enkä ole
        mihinkään epärehellisyyteen törmännyt. Täytyykö Italiassa varoa jotakin?


      • Anonyymi
        Aurinkokuningas kirjoitti:

        Kuten myös rakas kotimaamme. Sinisilmäinen ei saa olla missään eikä milloinkaan.

        Arkadianmäki on suoemen varallisin paikka älyttömät lait ja säädökset pilaa maan


    • Anonyymi

      Kävin vuosi sitten Ukrainan Kiovassa. Siisti 2,8 miljoonan asukkaan kaupunki. Aloittaja on kaljapäissään luetellut kaikki maat jotka ovat tulleet mieleen. Tosi kansainvälinen tyyppi! Voi vielä joskus käydä ulkomaillakin, tosin se on epätodennäköistä. Jos kokeilisi aluksi Viroa.

    • Anonyymi

      Enpä tiedä?toisaalta Espanjassa käy siis esim monta miljoonaa turistia kai niin siihen verrattuna varkauksien määrä ei kai kauhean iso ole vaikka taskuvasrkaita esim taitaa olla huomattavasti enemmän kuin esim Suomessa.Mutta enpä täälläkään pitäis laukkua enää auki jonkun Turun Tampereen tai pääkaupunkiseudun diskossa.Kun olin Turussa muutamia kuukausia sitten niin jonkun ulkomaalaiselta naiselta näyttävän kädet oli yhtä äkkiä laukkuni sisällä,kun en ollut muistanut heti tiukasti laittaa sitä laukkua kiinni,laitin kyllä heti sen jälkeen kum huomasin ylimääräiset kädet laukssani, onneksi kukkaro oli taittunut auki niin siitä ei voinut saada otetta niin se ei lähtenyt pöyheähiuksisen tumman naisen laukkuun..Kätevää ja nopeaa yrittämistä oli tuolla pöyheä hiuksisella ja tummapintaisella suhteellisen kauniilla naisella ja samaa tietenkin nopeaa yrittelyä teki niinkuin samaa voisi sattua ohimennen missä tahansa muussakin maassa ja kaupungissa nykyään Euroopasta Aasian ja Helsingistä Etelä-Amerikkaan ja Afrikkaan..ei Itäiset eli itäblockin maatkaan tuolta nopealta yrittämiseltä ole mitenkään suojassa päinvastoin..että tarkkana vaan siellä Turussa ja jokaisessa muussakin paikassa!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6490
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5392
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3745
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3387
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      198
      3104
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2345
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1656
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1356
    Aihe