Kuka korvaa vesivahingon?

Anonyymi

Hei,

Muutin pois edellisestä vuokra-asunnostani n. 1-2kk sitten. Kyseessä yksityinen vuokranantaja. Asunto meni lopputarkastuksesta läpi, soppari on päättynyt ja vakuusrahat palautettu. Asuntoon otettu jo uusi asukas.

Nyt n. 1.5kk myöhemmin vuokranantaja laittoi minulle viestiä että tiskikoneen alta on löytynyt vesivahinko jota taloyhtiö alkaa mittaamaan ja varoitti että valmistautuisin lähettämään hänelle minun vakuustietoni lähiaikoina.

Niin kuin mainitsin, asunto on mennyt lopputarkastuksesta läpi. Vuokranantaja kävi asunnon tarkastamassa kaksi kertaa, kerran yksin ja kerran minun kanssa. Jos vuokranantaja ei huomannut vesivahinkoa tarkastuksen yhteydessä eikö vika ole hänen? Tiskikone on hänen myöskin ja kone on ollut asunnossa jo ennen muuttoani, hän on myöskin ollut vastuussa koneen asennuksesta. Vesivahinko huomattiin vasta kun kone siirrettiin pois, eli vahinko ei ollut ulospäin mitenkään huomattava.

Kuka tässä nyt korvaa mitäkin?

10

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No jos vuokrasopimuksen ehtona on ollut asukkaan kotivakuutus... niin...

      • Anonyymi

        Toissijaisesti menee taloyhtiön vakuutuksesta...


    • Anonyymi

      Ota yhteyttä vakuutusyhtiöösi ja kerro kaikki tapahtunut. Tiskikone on ollut vuokranantajasi omaisuutta ja hänen vastuullaan. Sun vakuutusyhtiösi pistää tiedot v.yhtiöiden yhteiseen tietokantaan jotta tuollaiset vakuutuspetokset paljastuisivat.

    • Anonyymi

      Taloyhtiö korjaa kiinteistölle tulleet vahingot jos asukas ei ole aiheuttanut niitä huolimattomuudellaan.

    • Anonyymi

      Kai vuokraisäntä oli asentanut vuotoaltaan koneen alle? Jos ei, niin turha huudella muiden perään. Jos taas kone oli vanha oliko se asennettu oikein ja tarkastettu letkut säännöllisesti?
      Ei kaikkea voi laittaa vuokralaisen syyksi.

    • Anonyymi

      Jos vuokralaisella on kotivakuutus niin vakuutusyhtiöllä asiantuntijat jotka valvovat etujaan ja katsovat kuka on korvausvelvollinen. Näin se käytännössä menee, turhaa siitä on vuokralaisen alkaa riitelemään koska se ei ole tahallaan aiheutettu kuten kertomuksesta voi päätellä

      • Anonyymi

        Se kenen vakuutusta rokotetaan maksaa myös omavastuun.


    • Anonyymi

      Yleensä vakuutukset korvaavat vain äkillisiä vahinkoja eikä mitään tihkuvesivuotoja tms. Aika epätoivoinen veto yrittää laittaa vuotovahinkoa (joka ehkä asennusvirheen syytä) ex asukkaan piikkiin.

    • Anonyymi

      Koneen alla on pitänyt olla vuotosuoja-allas. Jos ei ole ollut, ja löytyy mahd. muutakin huomautettavaa koneen huollosta/ asennuksista, vuokranantaja maksaa. Vakuutus korvaa, asunnon omistajan, jos kaikki ok ja vakuutus kaiken kattava. Jos kone alkuperäinen ja huoneistoon rakennusvaiheessa asennettu, maksaa taloyhtiö pintoihin asti (tarkoittaa silti yleensä mojovaa laskua vesivahinkoisen huoneiston omistajalle. Itse jouduin maksamaan kolmatta tonnia, kun kylpyhuoneestani petti taloyhtiön alkuperäinen viemärin korokerengas. Taloyhtiö korvasi kylppärin riisumisen betonille, kuivatuksen ja pintaan halvimmat muovimatot. Minun maksettavikseni jäivät wc-pytty, lavuaari-/kaapisto, seinäkaapisto, suihkukalusteet, lavuaarin hanat, valopeilikaappi, amme, ovenkarmit ja kynnykset, 1 ovi, sähkötyöt, putkitöiden pintavedot... ). Jos vahinko on johtunut vuokralaisen huolimattomuudesta - koneessa esim. tukos tms., maksaa vuokralainen. Jos vesivahinko ollut havaittavissa (ilm. ei ole ollut), ja vuokralainen jättänyt ilmoittamatta siitä, maksaa vuokralainen.

      • Anonyymi

        Ei sinun olisi tarvinnut haluta uutta siustusta kylppäriisi, silloin taloyhtiö olisi paluttanut kustannuksellaan sisutuksen entiseen tasoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7285
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      65
      5416
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4934
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4125
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4016
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3903
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3628
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      42
      3345
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2849
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      42
      2427
    Aihe