Jääkappi mökille

Hei.
Onko kellään tietoo, kumpi jääkaappi on parempi mökillä, eli
Absurdio -
vai kompressori kaappi , esim 110 l ja 10- 14 l pakastin samassa.
Toiminta aurinkosähköllä 12 v- / kaasu .
Onko kellään kokemuksia Absurdio kaapin toiminnaasta pitemmältä ajalta.

8

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Absurdio kaappia ei kannata käyttää sähköllä, varsinkaan aurinkosähköllä.

    • Anonyymi

      Tätä absurdimmaksi ei nämä palstan aktivointialoitukset voi enää mennä!

    • Anonyymi

      Absurdio jääkaappeja käytetään matkailuvaunuissa ja matkailuautoissa ja niissähän nuo toimii vuosikausia.
      Kaasullahan nuo toimii ihan mainiosti.

    • Minulla on vuosikausien kokemus Helkaman 12V-jääkaapista, joka toimii vain sillä. Ko. kaapin valmistus on valitettavasti lopetettu.
      Ongelmaksi muodostuu syksyisin tehojen ollessa pienet vain se, ettei sähköjännite yhtään saa laskea alle 12V:n. Alempi jännite ei jaksa pitää kompressoria päällä.
      Olen ratkaissut ongelman niin, että otan sähkön sisään 24V-jännitteisenä, jonka sitten erillisellä laitteella puolitan niille käyttölaitteille, joissa ei ole 10-30V tuloliitäntää. Tuppaa käyttämäni puolittaja tosin joskus käymään vähän kuumana - kaipaisi pientä lisäpuhallinta - jos kaapin lisäksi yhtäaikaa on paljon muita laitteita päällä - esim. TV. Jäähdytyspuhaltimilla varustetut laitteet ovat usein kiusallisen äänekkäitä.
      Itse kaappi kuluttaa 2,5 - 3A käydessään.

    • Anonyymi

      Kompressori matkajääkaappi käytössä, vie todella vähän virtaa.

    • Anonyymi

      Henkilöauton peräkärryllä on vienti onnistunut helposti.

    • Anonyymi

      Helpompaa on murskata puolukat ensin, ja sitten vasta purkittaa.

    • Anonyymi

      Absorptiokaappi ei tarvitse toimiakseen muuta kuin kaasua, ja on erittäin hyvä penessä aurinkosähköjärjestelmässä. Sähköllä sitä ei kannata käyttää aurinkojärjestelmässä, koska pienikin absorptiokaappi vie usein yli 150 W sähköä, mikä on yhtä paljon kuin 3 kpl 250 litraisia kompurakaappeja. Absorptiokoneisto ei myöskään ole yhtä tehokas viilentämään, ja ne on kalliita. Mökillä on käytössä noin 250 litrainen 230 V kompurakaappi invertterin perässä. Pelaa hyvin 180 W paneelikapasiteetilla viikonloppukäytössä, noin 200 Ah akustolla. Kuluttaa noin 45 W ja 1000 W siniaaltoinvertterin kanssa 60 W (häviöt ja tyhjäkäyntivirta). Jatkuva käyttö vaatisi varmaan 360 W paneelikapasiteetin. Mutta tilaa on ainakin tarpeeksi! Ja näitähän kaappelja saa käytettynä helposti halvalla. Kompurakaapissa on tosin tuo rasittava kompuran käyntimelu, joten sijoitusta kannattaa miettiä. Ja sitten kuulemma 12 V varsinkin pienet kompurakaapit (kalliita) pelaa alle 100 W paneelikapasiteetilla, keskimääräinen kulutus voi olla luokkaa 10 W!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      168
      6757
    2. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      56
      2058
    3. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      50
      2055
    4. Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä

      Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.
      Maailman menoa
      352
      1190
    5. Kuvaile elämäsi miestä

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      54
      1182
    6. Kolari Klaukkala

      Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se
      Nurmijärvi
      57
      1174
    7. Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!

      Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l
      Kesämökki
      14
      1061
    8. Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan

      Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni
      Ikävä
      79
      950
    9. Kevyt on olo

      Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3
      Ikävä
      84
      938
    10. Toivoisin, että lähentyisit kanssani

      Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä
      Ikävä
      14
      927
    Aihe