Vuokrankorotus

Anonyymi

Enemmänkin hypoteettinen tilanne mutta kuitenkin:

Vuorkasopimuksessa on sovittu, että vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin ja ensimmäinen tarkastus vuoden päästä. Käytännössä tuo korotus tällä kk-vuokralla olisi jotain 10-20 euron välillä. Mutta mitä jos vuokralainen ei tätä korotusta millään hyväksyisi ja suostuisi maksaa? Olisiko oikeus heti purkaa vuokrasuhde vai kuinka?

Olen myös kuullut, että vuokran voisi sitoa hoitovastikkeeseen. Tässä voisi myös tulla sama ongelma.

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos sidottu vastikkeeseen, niin ilmoitus korotuksesta tultava asunnon omistajan kautta. Vuokralainen kun ei voit tietää paljonko vastike on noussut.

      • Vuokrankorotusperusteen tulee olla vuokralaisen itsensä selvitettävissä/tarkistettavissa. Lisäksi yhtiövastikkeeseen sitominen on kohtuuton ehto, koska se sisltää myös rahoitusvastikkeen. Rahoitusvastike taas lisää suoraan vuokrantajan pääoman arvoa, joten se kuuluu vuokranantajan maksettavaksi. Hoitovastikkeeseen vuokran voi sitoa edellyttäen, että sopimukseen kirjataan vuokralaiselle pysyvä valtuutus tarkistaa hoitovastikkeen tarkistushetken määrä isännöitsijältä. Indeksi on siis helpompi peruste.

        Ja alkuperäiseen kysymykseen vastaus, eli vuokralainen ei vii kieltäytä maksamasta vuokrasopimukseen kirjatun perusteen mukaista korotusta.


    • Anonyymi

      Eiköhän se ole vuokraisäntä joka vuokran määrää, vuokralaisen harkinnassa on maksaako vai muuttaako pois.

    • Anonyymi

      Korkojen pohja näkyy lasikaton läpi, että aina muistaisitte vallanpidon olevan molempiin suuntiin. Ja näkyvän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe