Valaminen kuopan pohjalle, (johon kertyy vettä)

Anonyymi

Minun pitäisi tehdä pilari perustuksen yksi pilari kalliokuoppaan, johon valuu ympäröivästä maaperästä ainakin näin keväällä vettä. Pilarharkon alle valetaan betonikakku. Miten tuon betonikakun saa onnistumaan märässä?

6

2015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vesi haittaa mitään, päinvastoin. Helpointa on tyhjentää monttu ennen valua, valun päälle kertyvä vesi ei haittaa. Veteenkin voi valaa, mutta betonimassa on saatava jollain putkella montun pohjalle. Väljään veteen ei massaa voi kaataa koska sementti huuhtoutuu veteen ja vain hiekka painuu pohjalle.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Pilari on nyt pystyssä .


    • Anonyymi

      Jos anturan/pilarin juureen kertyy edelleen vettä, onko vaarana, että pakkanen rikkoo perustuksen? Ja jos on, niin mitä ratkaisuvaihtoehtoja (etenkin jos veden täydelline npois johtaminen hankalaa): riittääkö täyttö esim. kapillaarisoralla vai vaatiko tuo monttu betonitäytön?

      • Anonyymi

        Joo. On vaarallista jos betoni jäätyy ja halkaisee koko kallion.


      • Anonyymi

        Joo, peli on menetetty.


    • Anonyymi

      Mutta kuitenkin tämäkin aloitus on onnistuneesti nostettu !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe