Ikiopiskelijan opintotuki?

Anonyymi

Iltalehti uutisoi eilen vappuna tällaisesta 32 vuotta opiskelleesta teekkarista, joka ei ole vieläkään valmistunut: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2aec776e-f551-46cf-a3f1-87369e6f6dba

Jutussa ei mainita hänen toimeentulostaan mitään. Ikiteekkarin sanotaan artikkelissa olevan sekatyömies, joten onhan tuo mahdollisesti tälläkin hetkellä töissä, mutta mistä sen tietää. Uteliaisuuttani kysyn kuitenkin, että eikös 32 vuotta opiskelleelta luulisi jo tukikuukaudet loppuneen, tai vähintään lakkautetun, koska opinnot eivät selvästikään etene? Voiko sitten muka vuodesta toiseen opiskella toimeentulotuella, jos töitä ei saa (tai viitsi edes hakea)? Jutun teekkari on sitä ikäluokkaa, jolla opinto-oikeus on ikuinen, mutta luulisi opintosuoritusten vanhentuneen jo monta kertaa kolmen vuosikymmenen aikana.

Vähän vaikuttaa siltä, että jutun ikiteekkari haluaa elää ikuista nuoruutta ja villiä opiskelijaelämää. Mutta voisi jo 50-vuotiaana pikku hiljaa valmistua minusta.

3

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei minua harmita tippaakaan. Jokainen tekee omaa elämäänsä. Jättää oman pienen arvokkaan latunsa jälkipolville. Menestystä vaan hienolle ikiteekkarille. 3500 haalarimerkin kiinnityksiin käsinommellen ns "parempiin haalareihin" on mennyt nonstopina yli 2600 tuntia aikaa. Ilman ruoka ja kahvitaukoja. Se merkitsee 37 tunnin työviikkoja pakertaen hulppeasti päälle puolentoistavuoden työrupeamaa. Sitkeää asialle omistautunutta puurtamista. Ammattitaito huipussaan. Ei mitään pullamössö toimistotyötä. Arvostan. Legenda.

    • Anonyymi

      Kyllä opiskelijastatuksellakin voi tehdä elämänuransa. Omassa kokemuspiirissä myös pari. Elättävät itsensä kyllä muilla töillä, mutta mieluummin sanovat titteliksi sen ja sen alan ylioppilas, kuin sen varsinaisen duuninsa. Legendoja nämäkin ja monen opiskelijasukupolven tuntemia. Opintosuorituksia ei ole tainnut kertyä viime vuosina.

      • Anonyymi

        On heitäkin jotka ovat menneet oman alansa töihin (palkkatyö/yrittäjyys) ja jättäneet opiskelut pitkään vaiheeseen. Tekniikan ylioppilaita jotka ovat tehneet hienon uran asiantuntijoina ilman muodollista korkeakoulun DI päättötodistusta. Menestyjät Bill Gates ja Steve Jobs eivät koskaan valmistuneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      49
      3258
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      67
      2653
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      66
      2467
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1348
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1273
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      3
      1139
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      104
      1034
    8. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      997
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe