Pitipä nähdä tämäkin päivä, synttärit

Monenlaisilla synttäreillä olen ollut, mutta elämäni ensimmäistä kertaa Uutiset johdatti minut 500 vuotis synttäreille.
Joku Leonardo demo Vinski huitaisi 500 mittariin että kajahti. En tunne heppua sen kummemmin, joku taulumaalari se on ammatiltaan. Vieläkin hänen töitään kysellään, toisin kuin jonkun suomalaisen latomaalarin.
Heppu ei tietääkseni kulje rollaattorilla edelleenkään, on kovassa iskussa.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uutisissa 500 vuotta hänen kuolemasta, eipä arvannu Mona Lisaa maalatessaa menisköhän tuo kaupaksi.

1eero

2Äänestä

On hänellä sitten mittarissa enemmän kuin 500 vuotta, jos tuon verran on jo hänen kuolemastaan.

On niitä ihmeitä maailmassa.
Mielikki.mummo tuolla jossain ketjussa kertoi saaneensa toisen lapsensa kasikymppisenä. Olisikohan mahdollista, että minäkin vielä ...

2Äänestä
  • Niin, totta, kuollessaan mies oli noin 66 - 67 ikäinen. Sopisi 60 palstalle.
    Mutta eihän avauksessa puhuttu kuin synttäreistä.
    Kuolinpäivän 500-vuotissynttärit. Esimerkiksi.

    Äänestä

Harrasti myös spedetystä eli oli keksijä.
Kaikenlaista jäi myös kesken.
Kuvanveistäjä, muusikko, kirjailija.
Pukeutui räväkästi.
Tykkäsi miehistä.
Onko Mona-Lisa naisellitettu mies.
Miten onkaan selvinnyt hengissä.
Tuon ajan megatähti.
Olen Milanossa Leonardon (Vincistä kotoisin) näyttelyssä.

Beng

Äänestä
  • Ei sitten taida olla mielenkiintoista nähtävää, jos siellä näyttelyssä ollessasi maltat roikkua täällä palstalla.

    2Äänestä

  • Terkkui Milanoon. Onko siellä kesä? Vai oletko Milanossa netin kautta?

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Monenlaisilla synttäreillä olen ollut, mutta elämäni ensimmäistä kertaa Uutiset johdatti minut 500 vuotis synttäreille.
Joku Leonardo demo Vinski huitaisi 500 mittariin että kajahti. En tunne heppua sen kummemmin, joku taulumaalari se on ammatiltaan. Vieläkin hänen töitään kysellään, toisin kuin jonkun suomalaisen latomaalarin.
Heppu ei tietääkseni kulje rollaattorilla edelleenkään, on kovassa iskussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu