Fedora 29 on päivitettävissä Fedora 30

Anonyymi

Nyt sitä saa: Fedora 30
Fedora 30 is available now.
fedoramagazine.org/upgrading-fedora-29-to-fedora-30/

6

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sudo dnf update, latasi ja asensin gigan verran päivityksiä betasta, kaita tämä päivittyi viralliseen verioon.

      • Anonyymi

        Järjestelmäsi ei päivittynyt Fedora29 versiosta Fedora30:ksi ko. komennolla. Käytössäsi on yhä Fedora29. Jos et ole päivittänyt tuota Fedora29 -versiota, on päivityksiä jo puolen vuoden ajalta melkoisesti.
        Ohjeet Fedora-jakelun versiopäivittämiseksi lienee jo tarjottu aiemmissa viesteissä.
        Nimim. Fedora-käyttäjä


      • Anonyymi

        Jos jo aiemmin olet päivittänyt Fedora29:n Fedora30 Beta versioksi tai asentanut Fedora30 Beta -version, on se toki päivittynyt viralliseksi Fedora30 -versioksi.
        Kannattaa vain huolehtia siitä, onko enää tarvetta käyttää jakelun -testing -ohjelmalähteitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos jo aiemmin olet päivittänyt Fedora29:n Fedora30 Beta versioksi tai asentanut Fedora30 Beta -version, on se toki päivittynyt viralliseksi Fedora30 -versioksi.
        Kannattaa vain huolehtia siitä, onko enää tarvetta käyttää jakelun -testing -ohjelmalähteitä.

        Kyllä, nimen omaan Fedora 29 -> Beta 30 ja nyt toivon mukaan virallinen 30.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, nimen omaan Fedora 29 -> Beta 30 ja nyt toivon mukaan virallinen 30.

        Pari asiaa. snap-paketteja ei pakko käyttää ja itse tuskin moisia asennan. Monissa koneissa F8 tai F11 antaa valikon jossa voi valita käynnistyslevyn. Helpoin tapa on poistaa vanha levy ja pistää sen paikalle uusi. Helpoin tapa on poistaa vanha levy ja pistää sen paikalle uusi. Tarvitset tietysti rootin oikeudet ja tuen WebDav:lle.


      • Anonyymi

        Kuulostaa kyllä turhan monimutkaiselta, kun päivittäminen tai asentaminen omalle osiolleen on toimiva ratkaisu.
        Snap-paketteja en käytä edes Ubuntussa. Enkä toki suosittele kenellekään niiden käyttämistä.
        Kuitenkin Fedoraan on ohjelma: gnome-software-snap.x86_64 : Support for Ubuntu Snap packages
        Mutta tuskin tuota edes oletuksena Fedora-jakelu asentaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2749
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2497
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2201
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1507
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1042
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      994
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      808
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe