Nyt sitä saa: Fedora 30
Fedora 30 is available now.
fedoramagazine.org/upgrading-fedora-29-to-fedora-30/
Fedora 29 on päivitettävissä Fedora 30
6
93
Vastaukset
- Anonyymi
sudo dnf update, latasi ja asensin gigan verran päivityksiä betasta, kaita tämä päivittyi viralliseen verioon.
- Anonyymi
Järjestelmäsi ei päivittynyt Fedora29 versiosta Fedora30:ksi ko. komennolla. Käytössäsi on yhä Fedora29. Jos et ole päivittänyt tuota Fedora29 -versiota, on päivityksiä jo puolen vuoden ajalta melkoisesti.
Ohjeet Fedora-jakelun versiopäivittämiseksi lienee jo tarjottu aiemmissa viesteissä.
Nimim. Fedora-käyttäjä - Anonyymi
Jos jo aiemmin olet päivittänyt Fedora29:n Fedora30 Beta versioksi tai asentanut Fedora30 Beta -version, on se toki päivittynyt viralliseksi Fedora30 -versioksi.
Kannattaa vain huolehtia siitä, onko enää tarvetta käyttää jakelun -testing -ohjelmalähteitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos jo aiemmin olet päivittänyt Fedora29:n Fedora30 Beta versioksi tai asentanut Fedora30 Beta -version, on se toki päivittynyt viralliseksi Fedora30 -versioksi.
Kannattaa vain huolehtia siitä, onko enää tarvetta käyttää jakelun -testing -ohjelmalähteitä.Kyllä, nimen omaan Fedora 29 -> Beta 30 ja nyt toivon mukaan virallinen 30.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, nimen omaan Fedora 29 -> Beta 30 ja nyt toivon mukaan virallinen 30.
Pari asiaa. snap-paketteja ei pakko käyttää ja itse tuskin moisia asennan. Monissa koneissa F8 tai F11 antaa valikon jossa voi valita käynnistyslevyn. Helpoin tapa on poistaa vanha levy ja pistää sen paikalle uusi. Helpoin tapa on poistaa vanha levy ja pistää sen paikalle uusi. Tarvitset tietysti rootin oikeudet ja tuen WebDav:lle.
- Anonyymi
Kuulostaa kyllä turhan monimutkaiselta, kun päivittäminen tai asentaminen omalle osiolleen on toimiva ratkaisu.
Snap-paketteja en käytä edes Ubuntussa. Enkä toki suosittele kenellekään niiden käyttämistä.
Kuitenkin Fedoraan on ohjelma: gnome-software-snap.x86_64 : Support for Ubuntu Snap packages
Mutta tuskin tuota edes oletuksena Fedora-jakelu asentaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2544659Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii783105- 472483
- 281873
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 851497
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894