Kirouksen mahti on suunnaton kun poppamies osoittaa uhria luulla ja sanoo että sinä kuolet. Uhri pelkää kuolevansa ja lopulta kuolee.. mutta mihin? Pelkoon?
pointingbone
lefrog
1329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niin, luin tässä jokin aikaa sitten mielenkiintoisen tekstin, joka käsitteli ihmisen mielikuvitusta.
Esimerkkinä oli mies, joka oli töissä pakasteita kuljettavassa laivassa. Laiva oli jättänyt pakastelastinsa satamaan ja lähti takaisin. Mies jäi jumiin ruumaan jonkun suljettua vahingossa oven.
Kun saavuttiin kotisatamaan, löysi kapteeni miehen ruumasta. Tämä oli kaivertanut ruumanseinään, miten posket menivät tunnottamaksi, hengitys höyrysi ja miten kylmä oli. Ja sitten se outo juttu. Kun kapteeni mittasi lämpötilan, se oli 17 astetta. Lämpötila oli nostettu normaaliksi, mutta
koska mies "tiesi" , että ruumassa on kylmä, hän oli alkanut uskotella itselleen miten kylmä oli.
Ja kuollut ajatellessaan edessä olevaa kuolemaa.
Mielikuvituksella saa paljon aikaan.