Kerran googlettelin ja löytyi yksi seura mikälie. Ketään muita joka seuraa taolaisuuden joitain oppeja muttei välttämättä itse uskontoa? En ole koskaan ymmärtänyt uskontojen päälle mutta olen saanut elämänlaatua paremmaksi parilla opilla kuten tasapaino ja itsensä kuunteleminen.
Taolaisuus Suomessa
6
449
Vastaukset
- Anonyymi
Olen itse kallellaan zeniin tai buddhalaisuuten ylensä, mutta kyllä esimerkiksi Tao Te Ching on todella vaikuttava ja henkisesti haastava teos, joka avaa zenin (tai kiinalaisittain chan) taustalla olevaa maailmaa.
- Anonyymi
Sama juttu. Pidän taolaisesta filosofiasta, mutta en niinkään siitä uskonnosta. Joitain taolaisuudesta kiinnostuneita löytyy tai chi harrastuksen kautta ainakin, mahdollisesti muistakin kamppailulajeista.
- Anonyymi00007
Mitä vikaa taolaisuudessa on? Ei mitään.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Mitä vikaa taolaisuudessa on? Ei mitään.
Taolaisuudessa ei ole uhreja, mutta kristinuskossa niitä on miljoonia.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Taolaisuudessa ei ole uhreja, mutta kristinuskossa niitä on miljoonia.
Yep.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617