Hei... Olen yksi tuhannesta jolla on vakava aivokasvain, jota ei voi leikata, joten olen myös varma kuolemastani. Minua pelotta niin paljon että tahtoisin saada neuvoja elämääni jota en voi elää. Antakaa hyvä neuva jotta voisin olla tyytyväinen elämääni ja elää sen viimeiseen hengenvetoon saakka. Vanhempani ja sukuni tietää elämästäni, mutta suvun ulkopuolelta kukaan ei osaa edes arvata että teen kuolemaa. Kertokaa miksi elämä on tehty näin hankalaksi ja kauheaksi! Aivokasvain potilaat ottakaa yhteyttä!
Elänkö kauan?
Potilas
17713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
hei.
luin viestisi ja tuli kyynel silmään.
en varmastikkaan edes voi käsittää tilannettasi, mutta koitan silti ymmärtää.
sulla on ollu hieno elämä ja nauti edelleen joka hetkestä. ei kuolema ole mikään loppu ja ihmeitäkin sattuu, joten älä vielä menetä toivoasi!
tänä iltana mun iltarukouksessa muistan erityisesti sua ja pyydän taivaan isää lähettämään sulle erityisen paljon enkeleitä.
voimia! usko ja luota itseesi!
Kiitos paljon kun vastasit... luulin jo että noin ymmärtäväisiä ihmisiä ei enää ole!
koita vaa uskoo huomiseen ja kattoo mitä se tuo tullessaan.luota jumalaan, sit joskusha me kaikki "uskovat"kohdataan taivaassa.elä joka hetki täysillä ja yritä olla onnellinen,vaikka varmasti se on nyt vaikeeta.mulki on kauheen surullinen olo sun puolesta.rukoilen sun pulest varmasti illal.
En ole koskaan kuollut, enkä siten voi lohduttaa, ettei se ole mitään kamalaa.
Uskon silti siihen , että elämämme päämääränä on kuolema ja sen hetki on ennalta määrätty.
Eläminen saattaa olla kitumista. Kuolema tuo vapauden. Kohtaloaan ei voi välttää. Siihen on sopeuduttava. Ikävää on se suru minkä jälkeesi jätät. Omaistesi ei tulisi surra, sulla tulee olemaan hyvä olla. Toiset kuolevat jo nuorena, toiset elävät yli satavuotiaiksi. Kaikki elävät kuollakseen jonain päivänä, miksi näin on ? En tiedä. Toivon sulle voimia jaksaa, lopulta saat palkintosi. Se ei varmasti nyt tunnu palkinnolta, mutta itse en elämältä muuta palkintoa ole koskaan odottanut. Elämä on vain lainaa.
ehkä olet oikeassa mutta miten pääsen yli kauhean pelon?
vielä kun täällä olet, vaikka uskon että tämä elämä on todella vaikeaa ja kipeää siihen verrattuna mikä sinua odottaa! Kun vielä voit niin kerro läheisillesi kunka paljon heitä rakastat ja ole onnelline siitä että sinulla on heidät!!! Ja ikuisesti sinä tulet olemaan heidän sydämmissään, niinkuin hekin sinun!!! Toivon sinulle voimia, uskoa, toivoa ja rakkautta ennen kaikkea!
olen jo kertonut sen haille kaikille tuhansia kertoja ja en enää osaa toivoa että elämäni jatkuisi....vaikka toivoa olisi.
Tuota, tee kaikkea sitä mitä en terveenä tekisi. Itse vetäisin heroiinia ja muita huumeita niin maan perkeleesti (kokeilumielessä), että olisin kokajan tillinkeissä. Ajaisin autolla niin kovaa kuin pääsisin. Ryyppäisin. Hyppäisin laskuvarjohyppyjä. Kävisin särkänniemessä ja kävisin kaikki laitteet läpi moneen kertaan.
Hmmm...toisaalta, voisin myös jatkaa elämääni kuin ennenkin sairaudesta piittaamatta ja sitä tunnustamatta. Voisin myös hyväksyä sen yhtenä osana itseäni.
No joo, sairaus on yksi tapa kuolla. Elämässä jokainen sekuntti on kuin yksi pala lego tornissa. Toiset rakentavat korkeampia torneja kuin toiset ja se on hyväksyttävä.
Mutta otan kuitenkin osaa ja toivon kaikkea hyvää loppuelämällesi. Kerro terveisiä minulta tuonne tuonpuoleiseen ja varo koiria, jotka vartioivat manalan porteeja. Anna lautturille kolikko, niin pääset joen tuollepuolen, jonka takana odottaa luolla jonne kaikki henget aikoinaan päätyvät. Toiset kulkevat kohden valoa ja toiset jäävät ruuhkaan.
mä en vittu koskaan voinu arvata että sellasii ihmisii vielä on kun SÄ!!!
Eli millasii? En nyt oikein päässyt perille, että missä mielessä ton sanoit.
Tarkoitiko, että olen täysi kusipää etc. vai aivan jotain muuta.
Emmä sitä tarkottanu. siis kaikki ihmiset on IHANII niitä kaikkia ei vaan osata ymmärtää. Eihän kissakaan ymmärrä koiraa ja ne tappelee melkein aina. =) sä oot OK!
Ei kissat ja koirat aina tappele (Huom.)
Mikä ihmeellisintä, niin olen nähnyt muutaman kerran leikatun kissan ja leikatun koiran rynkyttämässä toisiaan, vaikka siitä ei mitään edes voi tulla. "Herra Jumala, olen mä sit vaan pervo." =)
Joo ehkä ootkii!! Mut kissat ja koirat on kai vaan esimerkki... mieti sitä!
Jos kirjoittamasi on totta, niin en osaa muuta kuin vaiti hiljaa lähettää sulle myötätuntoani. Ja toivoa hyviä jäljellä olevia hetkiä läheistesi kanssa.
Sillä itse olin tutkimuksissa pari kevättä sitten ja muistan pelon ja ahdistuksen tuloksia odotellessa.
MUTTA
Jos tuo oli vain keksittyä ja joku provo-yritelmä katsottuasi liikaa Salattuja elämiä niin...
parempi jättää sanomatta.
ehkä et usko mua mutta mä en koskaan katso salattuja elämiä. en ole koskaan edes katsonut telkkaria yli puolta tuntia. koska perheelläni ei ole tekkaria!usko tai älä!
siis kukaanhan ei voi ymmärtää sinua täysin, ellei ole tuota samaa pelkoa ja tuskaa itse kokenut!
kauan sinulla sitten on elinaikaa? onko sanottu varmasti että kuolet tähän sairauteen?
Sinun täytyy vaan yrittää tehdä jokaisesta päivästä edellistä parempi, tiedän, se on vaikeaa! mutta yritä unohtaa sairautesi ja tee niitä asioita joita haluat! jos olet aina halunnut hypätä benji-hypyn, niin mikset tekisi sitä nyt?
mä olen pahoillani etten osaa auttaa sua, mutta en voi muuta kuin toivottaa jaksamista :)
No se on totta. Sen mä olen kyllä aina halunnut tehdä mutta ongelmana on vanhemmat.... Ei varmasti antas. Mulle ei oo sanottu sitä varmasti mutta mä kyllä osaan itse päätellä!