Hei,
Siirsin aikoinaan MyHeritagella tekemäni testin tulokset FamilyTree DNA:han ja Genesis Gedmatchiin. Sain MyHeritagella tuloksen 99 % suomalainen ja 1 % kiinalainen... FamilyTreeDNA näyttää myös 99 % suomi ja <2% koilisaasia (johon se laskee kuitenkin ilmeisesti myös koreaa, japania, kiinaa?).
Gedmatchissa pystyin tekemään useita analyyseja. Tulokset olivat kuitenkin aika erilaisia. Mikä projekteista on luotettavin? Nyt tuloksissa oli mm. baltti, siperialainen, välimeren maista... Ja suomalaista ei edes tainnut olla tuossa Eurogenes K13 -projektissa? Näitä uusia "etnisyyksiä" oli suurempia prosentteja kuin esim. tuota Itä-Aasiaa, jota MyHeritage ja FTDNA mainitsivat. Miksei näissä testeissä sitten näy Gedmatchin ilmoittamat etnisyydet? Voiko olla, että esim. MyHeritage ja FTDNA osaa huomata, että jotkin tietyt etnisyydet muodostavat suomalaisen etnisyyden?
FTDNA ja Gedmatch
6
332
Vastaukset
- Anonyymi
ja vielä:
Gedmatchin Eurogenes K12b -projektissa suomalaisprosentti on vain 46 %? Kun MyHeritage/FTDNA 99 %... Mistä tämä johtuu?- Anonyymi
Suomessa ei ole vielä kehittynyt mitään omaa rotua, kaikki ovat sekoitusta vanhemmista kulttuureista. On hyvin tulkinnan varaista mistä suomalaisten katsotaan koostuvan, siksi tuloksetkin vaihtelee eri tahojen välillä.
http://suku.genealogia.fi/showthread.php?t=39573 Viestiketjussa on myös linkki Gedmatchin admixture-oppaaseen ja Muinainen Suomi -foorumiin ja ao. etnisyyslaskureita koskevaan FB-ryhmään.
- Anonyymi
Mitä ovat nämä oracle resultsista löytyvät Mixed Mode Population Sharing: primary population and secondary population? Ehdottaa ensimmäiseksi 95% itä-suomalainen ja 5 % baski.... Ja nämäkin tulokset vaihtelevat paljon riippuen projektista. Tämä oli nyt MDLP K23b. Sen sijaan eurogenes k13 ehdottaa Suomea, Venäjää, Baltian maita ja Itä-Eurooppaa. Joissain projekteissa valtaosa olisikin Itä-Eurooppaa? EUtest-projektin mukaan olen ennemmin venäläinen kuin itä-suomalainen... Myös tuo välimeren maiden osuus vaihtelee 0-6 %.
Aika kovaa hajontaa...- Anonyymi
Eikös tuo ole ihan loogista, noiden maitten kautta väestö on Suomeen kulkeutunut. Aina matkalla tarttuu... Ei koira karvoistaan pääse...
- Anonyymi
Mutta tuo eroavaisuus eri projektien välillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433117- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082356- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851425- 391300
- 821159