Hei,
Siirsin aikoinaan MyHeritagella tekemäni testin tulokset FamilyTree DNA:han ja Genesis Gedmatchiin. Sain MyHeritagella tuloksen 99 % suomalainen ja 1 % kiinalainen... FamilyTreeDNA näyttää myös 99 % suomi ja <2% koilisaasia (johon se laskee kuitenkin ilmeisesti myös koreaa, japania, kiinaa?).
Gedmatchissa pystyin tekemään useita analyyseja. Tulokset olivat kuitenkin aika erilaisia. Mikä projekteista on luotettavin? Nyt tuloksissa oli mm. baltti, siperialainen, välimeren maista... Ja suomalaista ei edes tainnut olla tuossa Eurogenes K13 -projektissa? Näitä uusia "etnisyyksiä" oli suurempia prosentteja kuin esim. tuota Itä-Aasiaa, jota MyHeritage ja FTDNA mainitsivat. Miksei näissä testeissä sitten näy Gedmatchin ilmoittamat etnisyydet? Voiko olla, että esim. MyHeritage ja FTDNA osaa huomata, että jotkin tietyt etnisyydet muodostavat suomalaisen etnisyyden?
FTDNA ja Gedmatch
6
383
Vastaukset
- Anonyymi
ja vielä:
Gedmatchin Eurogenes K12b -projektissa suomalaisprosentti on vain 46 %? Kun MyHeritage/FTDNA 99 %... Mistä tämä johtuu?- Anonyymi
Suomessa ei ole vielä kehittynyt mitään omaa rotua, kaikki ovat sekoitusta vanhemmista kulttuureista. On hyvin tulkinnan varaista mistä suomalaisten katsotaan koostuvan, siksi tuloksetkin vaihtelee eri tahojen välillä.
http://suku.genealogia.fi/showthread.php?t=39573 Viestiketjussa on myös linkki Gedmatchin admixture-oppaaseen ja Muinainen Suomi -foorumiin ja ao. etnisyyslaskureita koskevaan FB-ryhmään.
- Anonyymi
Mitä ovat nämä oracle resultsista löytyvät Mixed Mode Population Sharing: primary population and secondary population? Ehdottaa ensimmäiseksi 95% itä-suomalainen ja 5 % baski.... Ja nämäkin tulokset vaihtelevat paljon riippuen projektista. Tämä oli nyt MDLP K23b. Sen sijaan eurogenes k13 ehdottaa Suomea, Venäjää, Baltian maita ja Itä-Eurooppaa. Joissain projekteissa valtaosa olisikin Itä-Eurooppaa? EUtest-projektin mukaan olen ennemmin venäläinen kuin itä-suomalainen... Myös tuo välimeren maiden osuus vaihtelee 0-6 %.
Aika kovaa hajontaa...- Anonyymi
Eikös tuo ole ihan loogista, noiden maitten kautta väestö on Suomeen kulkeutunut. Aina matkalla tarttuu... Ei koira karvoistaan pääse...
- Anonyymi
Mutta tuo eroavaisuus eri projektien välillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746