Pirkanhiihdon voitelu

Saiskos vinkkejä Pirkanhiihdon voitelusta(perinteinen). Tämänhetkisen ennusteen mukaan olisi pari astetta pakkasta.(voi muuttua vielä!) Aamulla 7.00 voi kuitenkin olla huomattavasti kylmempää! Loppupuolella pahat mäet joten pitoa tarvitaan varmasti maaliin asti.
5951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luisto
tavallinen sininen
SF-vihreä
IR-sininen
Black Fox nappi
Black Fox pulveri
Pito
F-porkkana
2x F-porkkana
2x F-porkkana
Ensimmäinen porkkana kerros lämmitettään raudalla, kun suksi vähän jäähtyy, niin siihen F-porkkanaa kaksi kerrosta ja suksi ulos ja jäähtyneeseen sukseen F-porkkanaa kaksi kerrosta kylmänä.

myönnetään että tuo on kallisvoitelu, mutta luulisi tuon toimivan tuossa kelissä. Ainankin jos ei tule uutta lunta ja pakkanen on hieman kovempi niin kyseinen voitelu toimii hyvin

Äänestä
  • Kun on Startin luistot ja swixin pidot, niin noi sun vinkit ei paljon auta. Sori unohdin kertoa...

    Äänestä

  • T.Tasatyöntö kirjoitti:

    Kun on Startin luistot ja swixin pidot, niin noi sun vinkit ei paljon auta. Sori unohdin kertoa...

    siellä on sulle ohjeet.

    http://www.startex.fi/trailtoursdata.php?id=32

    Tässä tämänhetkisen sääotaksuman mukainen ohje:

    Ilma: -10...-2C Lumi: -11...-5C Kosteus: 82 - 73%. Lumi hienojakoista, sekaan on hieman saattanut sataa uuttalunta lauantain päivän aikana.

    KUNTOILIJAN VOITELUOHJE
    LUISTOVOITELU
    Alusvoitelu: SGG Grafiitti
    Kelivoitelu: SG6 -7...-12C luistovoide tai LF06 -3...-8C matalafluorinen luistovoide.
    PITOVOITELU
    START PITOTEIPPI. Jos sukset ovat liian löysät, niin pidoksi suosittelemme START ULTRA PIKAPITOA.

    Purkkivoitelu/Alusvoitelu: Hyvä karhennus ( Karkeus 100 -120 ). Pohjavoide lämmittäen kiinni.
    Kelivoitelu: Kaksi kerrosta Synteettistä Punaista -1...-3C purkkivoidetta, päälle yksi kerros Synteettinen Sininen -2...-6C purkkivoidetta ja kaksi kerrosta Terva Sinistä -2...-7C purkkivoidetta.


    KILPAILIJAN VOITELUOHJE
    LUISTOVOITELU
    Alusvoitelu: LF08 -8...-30C matalafluorinen luistovoide.
    Kelivoitelu: HF80 -7...-25C ja HF60 -2...-6C korkeafluoriset luistovoiteet sulatetaan sekaisin suhteessa 50/50.
    Pintavoitelu: SF10 Fluoripulveri ja päälle kuituliinan läpi lämmittäen SFR92 fluoripuriste.
    PITOVOITELU/Alusvoitelu: Hyvä karhennus ( karkeus 100 - 120 ). Pohjavoide ja Synteettinen Violetti +2...-2C purkkivoide sekoitetaan sekaisin. Kelivoitelu: Levitetään reilu kerros Synteettistä Sinistä -2...-6C purkkivoidetta ja paksu kerros Punaista MFW -0...-3C purkkivoidetta, voiteet seostetaan raudalla lämmittäen, jäähdytys.Hyvä tasoitus ulkona. Punaisen MFW voiteen tilalla voidaan käyttää fluoritonta BM - pintavoidetta.

    Äänestä

  • Mikähän luupää tämä asd oikein on. Jakelee voiteluohjeita jotka ovat päin persettä.

    Äänestä

  • ollenkaan kirjoitti:

    Mikähän luupää tämä asd oikein on. Jakelee voiteluohjeita jotka ovat päin persettä.

    kerroppa nyt aluksi mitä teit ja mitkä olivat olosuhteet. ja haluaisin tietää että mistä tiedät että nuo ohjeet ovat päin persettä ? latua eli lumen laatua näkemättä ja tietämättä on vaikea mennä sanomaan aivan tarkkaa voitelua. eivätkö sukset luistaneet, eikö pito riittänyt, oliko liian pitävä, olivatko sukset liian liukkaat ???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


T.Tasatyöntö kirjoitti:

Saiskos vinkkejä Pirkanhiihdon voitelusta(perinteinen). Tämänhetkisen ennusteen mukaan olisi pari astetta pakkasta.(voi muuttua vielä!) Aamulla 7.00 voi kuitenkin olla huomattavasti kylmempää! Loppupuolella pahat mäet joten pitoa tarvitaan varmasti maaliin asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu