Wc-kalusteet ulkomailta?

Anonyymi

Tuleeko jotain ongelmia asennuksessa tms. jos tilaa wc-kalusteita ulkomaisista verkkokaupoista? Haaparannan IKEAssa sanottiin viime vuonna, että sikäläiset hanat eivät sovellu Suomen vesijohtoverkkoon??? Ei sitten ostettu.... nyt haaveilen wc pytystä brittiläisestä verkkokaupasta. Mitä tulisi asiasta tietää, ennenkuin ostaa?

6

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu ihan itsestä tuleeko ongelmia asentamisessa, vedellä ne ulkomaillakin toimii.
      Putkiliikkeet eivät niitä kuitenkaan ala asentamaan.

      • Anonyymi

        Paikallinen "mies ja Hiace" varmasti asentaa, sellainen on kunnon putkirunkkari.


    • Briteistä tuskin kannattaa tilata, tuumajärjestelmälle tehty tuote ei varmuudella helpolla toimi millijärjestelmää käyttävässä maassa.

      • Anonyymi

        Putkikierteet ovat tuumamitoilla, mutta ongelmia takuuasioissa järjestyy lähempääkin.


    • Anonyymi

      Useimmat asennettavat lie ulkomailta kuitenkin. linnunpönttöni tuossa pihapuussa, on yhtä ulkona kuin "välittäjä_LKV". Kiinan hanoissa saattaa olla painerajoitus, ruotsalaiset kyllä sopii.

    • Anonyymi

      Jos kamppeet ei ole CE merkittyjä ja suomessa tyyppihyväksyttyjä niin ainakin vakuutusyhtiöt "pesee kätensä" vahingon saatuessa.
      LVI Tekniikalle on olemassa myös sallitut ääniarvot ym... mutta se tuskin okt asujaa kiinnostaa.
      Osakehuoneistossa jos asuisin niin en tilaisi, okt:ssa ihan sama mitä tekee kun itse vastaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe