Onko kaikissa p2p-ohjelmissa pakko jakaa omia tiedostojaan? Eikö voisi vain ladata itselleen muutamia biisejä? Ja miksi emule lataa yhtä biisä noin tunnin, vaikka yhteyteni on 512?
Onko pakko jakaa?
pips
172282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Yritän vastata tähän hermostumatta.Näitä tän tyyppisiä kysyjiä on pilvin pimein jotka samaa paskaa kyselee eri foorumeissa.Onko pakko onko pakko onko pakko jne jne.....Koittakaa nyt saada se päähänne että jos kaikki ajattelee samalla tavalla kuin te purkka peelot niin saadaan laittaa kohta kaikki P2P jutut kiinni kun ei ole enää mitä ladata.Sitten tuohon toiseen kysymykseen.Aivan sama vaikka olisi sata meganen kaista jos mm.lähteitä ei ole niin ei tule nopeammin.Riippuu myös lataatko jotain harvinaisempaa tai jotain uutta.Kyllä se sieltä tulee kunhan vain on kärsivällinen.Onhan niitä muitakin paikkoja josta hakea kuin muuli, mutta se on varmasti paras ja turvallisin.Tietty DC mutta siitä erikseen joskus.
...olen kuullut sellaisen version tekijänoikeuslaista, että lataaminen ei ole laitonta, mutta jakaminen on. Täytyy kai tarkistaa finlexistä. Haluan siis tietää, meneekö lataukseni aina automaattisesti jakoon?
Jos sitten menee oikein vaikeaksi ymmärtää niin loistava vaihtoehto on mennä;yllätys yllätys kauppaan ja ostaa se tai ne.Ei tarvitse miettiä jakaako vai ei.
Lataaminen ei ole laitonta jos katsoo mitää lataa, musiikki ja elokuvat laillista,tietokonepelit ja ohjelmat laittomia. Minkään tekijänoikeudella suojatun materiaalin jakaminen ei ole laillista.
Lataukset ei mene automaattisesti jakoon, se riippuu ohjelmasta. Ainoa jolla on käytännössä pakko jakaa on Bittorrent-ohjelmat.
lataan biisejä, jotta ei tarvisi mennä kauppaan niitä kuuntelemaan toisten huohottaessa niskaan odottaessa omaa vuoroaan. kirjastossa on taas pitkät jonot. jos lataamani biisit ovat hyviä, menen yleensä levykauppaan ostoksille heti perään.
niitä 0-jakoraja hubejakin on, sieltä voit sitten imutella laillisesti ja jakamatta.
siellä taitaa olla toisessa päässä vain teitä lataajia,eihän kukaan halua jakaa, et sinäkään...
Kympillä saa p***uu, vitosella suihin...
hyvä :)smile ps.jaan itekkin mielellään t:vierailia lukia
dc taitaa olla yksi niistä harvoista ohjelmista jotka eivät jaa mitään automaattisesti.. suurin osa ohjelmista jakaa automaattisesti keskeneräisten/valmistuneiden kansiot, näin tekee emulekin
p2p:n koko ideana on jakaminen.. ihan sama haluatko ladata vain muutamia biisejä joiden perusteella ostaa alkuperäisen levyn, vai ladata koko levyn ja olla ostamatta alkuperäistä. ei niissä ohjelmissa ole valittavissa "testaan vaan ja ostan tämän kaupasta niin minun ei tarvitse jakaa"-painiketta, ei siellä erotella käyttäjiä käyttötarkoitusten perusteella vaan kaikki ovat samalla viivalla. jos otat niin annatkin
emulessa tiedostoja jonotetaan, ja jonoissa edetään pisteiden perusteella. mitä nopeampaa jaat, sitä enemmän saat pisteitä ja sitä nopeammin pääset lataamaan. ei ole merkitystä mikä yhteys itsellä on jos toisilla ei ole tarpeeksi millä antaa
saada on pakko antaa
Tähän väliin ote tän päivän winmx logista:
Connecting hase594_13123
Ignored(0 shared) hase594_13123
Connecting wer234c764_37666
Ignored(0 shared) wer234c764_37666
Connecting ef;bnpqefr858_44628
Ignored(0 shared) ef;bnpqefr858_44628
Parasta hommassa on se että kyseiset "pellet" eivät ymmärrä että minulta ei LEECHit lataa vaan tarjoavat minulle viihdettä YRITTÄMÄLLÄ uudestaan myöhemmin.
Olette leechit sellainen ihmisryhmä minkä olisi parasta painua helvettiin p2p piireistä jos ei jakaminen kiinnosta.
winmx:ssä nuo mxmonitorit ym. on aika h*lvetin helppo kiertää...
kyllähän sitä voi feikata vähän joka ohjelmassa...
Kyllä sillä pahimmat pellet pysyy poissa.
Tätä olen yrittäny sanoa:Koittakaa nyt tajuta että sitä on vaan pakko jakaa.Te saatte bannit joka paikasta,kun huomataan että teillä on jako puoli kiinni tai ei vaan ole mitä jakaa.Ei se rasitä konetta jos siellä vähän tavaraa pitää jaossa.
jakoon. Aina joku yrittää imeä vaikka itsellä ei ole
kuin 4 tiedostoa jaossa. Suurimmalla osalla teistä on cd-levyillä musiikkia. Pistäkää sitä jakoon niin pääsette myös lataamaan. Mulla myös käytössä DC ja
torrentit niissä sentään joutuu käytännössä jokainen jakamaan.
eukko jakaa pyllyä kaikille haluaville. Vittu kun ottaa päähän muijan tekoset.