Vaikuttaako läppärin kestävyyteen, jos läppäriä käyttää kansi suljettuna? Ajattelin kytkeä läppärin ulkopuolisen ison näytön, näppäimistön ja hiiren. Siksi, koska läppäri veisi pöytäkonetta pienemmän tilan ja sopisi paremmin kämppäni kalustusjärjestykseen.
Läppärien sielunelämä on minulle vierasta, sillä olen käyttänyt niitä vain erittäin satunnaisesti kotvasittain. Jonkun edullisen kymppiläpytttimen vain ajattelin hankkia.
Läppärin käyttö kansi kiinni?
9
375
Vastaukset
- Anonyymi
Tyypillisesti nostaa lämpötilaa, koska kuumuus ei pääse näppäimistön kautta haihtumaan ylöspäin. Tämä taas lyhentää käyttöikää. Aloitus vaikuttaa melko epäuskottavalta, mutta jos nyt joku oikeasti pohtisi konetta pelkkään kotikäyttöön, on pöytäkone paljon parempi vaihtoehto.
- Anonyymi
Pohdin erilaisia vaihtoehtoja. Läppäriviritelmä olisi minulle kätevin, koska kannettavan voi ottaa tarvittaessa helposti mukaan muualle. Eikö läppärin jäähdytys hoidu alapuolelta ja sivulta, vaikka kansi on kiinni? Näytön voi ilmeisesti kytkeä kokonaan pois päältä ja käyttää vain ulkopuolista näyttöä. Näppäimistön päälle ei kerry kotioloissa pölykään, kun kansi on suljettuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pohdin erilaisia vaihtoehtoja. Läppäriviritelmä olisi minulle kätevin, koska kannettavan voi ottaa tarvittaessa helposti mukaan muualle. Eikö läppärin jäähdytys hoidu alapuolelta ja sivulta, vaikka kansi on kiinni? Näytön voi ilmeisesti kytkeä kokonaan pois päältä ja käyttää vain ulkopuolista näyttöä. Näppäimistön päälle ei kerry kotioloissa pölykään, kun kansi on suljettuna.
Läppäreiden jäähdytys on lähes aina alimittainen ja näytön kannen laskeminen näppäimistön päälle voi heikentää jäähdytystä, koska laitteen kuori ei tuuletu päältä ja näppäimistön raoista vapautuva lämmin ilman ei pääse vaihtumaan yhtä tehokkaasti kannen ollessa päällä.
Vaikutus riippuu paljon läppärin rakenteesta, käytetyistä komponenteista ja käytöstä, joten vastaus jää väkisinkin vain valistuneeksi arvaukseksi.
Kevyessä käytössä läppäri todennäköisesti toimii kansi kiinnikin.
Pidän valitettavana, että maailmassa jossa ollaan kieltämässä vanupuikkoja ympäristösyistä, ostellaan kuitenkin joka tarkoitukseen akkukäyttöisiä laitteita, vaikka akut tekevät laitteista lyhytikäisempiä, akkujen valmistus kuluttaa ympäristöä ja ympäristöä hukataan tarkoitukseen, jossa sitä ei oikeasti tarvita. Matkapuhelin on hyvä esimerkki tuotteesta, jossa akunkäyttö on perusteltua. Koska useimmat käyttävät tablettia kotona tai paikoillaan istuessaan, niidenkin akut voisi korvata pelkällä laturivirtalähteellä. Läppäreitä pitäisi myydä vain erillisellä luvalla vain sellaisille käyttäjille, jotka työnsä tai muun painavan syyn takia tarvitsevat liikuteltavan tietokoneen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Läppäreiden jäähdytys on lähes aina alimittainen ja näytön kannen laskeminen näppäimistön päälle voi heikentää jäähdytystä, koska laitteen kuori ei tuuletu päältä ja näppäimistön raoista vapautuva lämmin ilman ei pääse vaihtumaan yhtä tehokkaasti kannen ollessa päällä.
Vaikutus riippuu paljon läppärin rakenteesta, käytetyistä komponenteista ja käytöstä, joten vastaus jää väkisinkin vain valistuneeksi arvaukseksi.
Kevyessä käytössä läppäri todennäköisesti toimii kansi kiinnikin.
Pidän valitettavana, että maailmassa jossa ollaan kieltämässä vanupuikkoja ympäristösyistä, ostellaan kuitenkin joka tarkoitukseen akkukäyttöisiä laitteita, vaikka akut tekevät laitteista lyhytikäisempiä, akkujen valmistus kuluttaa ympäristöä ja ympäristöä hukataan tarkoitukseen, jossa sitä ei oikeasti tarvita. Matkapuhelin on hyvä esimerkki tuotteesta, jossa akunkäyttö on perusteltua. Koska useimmat käyttävät tablettia kotona tai paikoillaan istuessaan, niidenkin akut voisi korvata pelkällä laturivirtalähteellä. Läppäreitä pitäisi myydä vain erillisellä luvalla vain sellaisille käyttäjille, jotka työnsä tai muun painavan syyn takia tarvitsevat liikuteltavan tietokoneen.Akut ovat tosiaan kaikin puolin melkoinen risti. Minulla onkin vain peruskännykkä, mitä ei tarvitse ladata kovin usein.
Läppäri tulisi lähinnä netin selailemiseen, usein tuntikausia kerrallaan. En halua pitää läppäriä sylissä lojuessani sohvalla. Pöydän ääressäkään en jaksa istua kauan. Erillinen näppäimistö syliin, hiiri viereen ja iso näyttö parin metrin etäisyydelle sopii minulle parhaiten. Läppäri toimisi näin vain keskusyksikkönä.
En tiedä, onko olemassa läppärin mallista matalaa pöytäkonetta, mikä mahtuisi kaavailemaani tilaan. Täytyy kahlata läpi tarjontaa, josko joku edullinen löytyisi.
Yrityskäyttöön suunniteltuja läppäreitä yleisesti käytetään toimistolla kansi kiinni telakassa, johon on kytketty näppäimistö ja ulkoinen näyttö.
Halpisläppärikään tuskin ylikuumenee kansi kiinni käytttäessä, mutta eipä tuosta voi varma olla: ainakin taannoin oli läppäreitä, jotka imivät korvausilmaa myös yläkautta, eli näppäimistön lomasta. Tällaisia läppäreitä ei kannata käyttää kansi kiinni.- Anonyymi
Tiedän juuri ja juuri, mikä on läppärin telakka. En ole ikinä käyttänyt moista yhdistelmää, mutta netistä vilkaisin, mistä on kyse.
Ymmärrän, että kantta ei parane sulkea, jos lämpöä haihtuu paljon yläkautta. Kokeilemalla tietysti selviää, kärähtääkö koko roska.
- Anonyymi
Läppäri - näyttö - ulkoinen näppäimistö - hiiri -yhdistelmä ei kylläkään vie yhtään sen vähempää tilaa kuin jos läppärin tilalla olisi pöytäkone.
Tornikoteloisen pöytäkoneen voi lisäksi laittaa lattialle jolloinka yhdistelmä vie pöytätilaa vähemmän kuin läppärin kanssa. Läppäri lattialla olisi vain kutsukortti onnettomuuksille.- Anonyymi
Selitin jo, että haluan läppärin tai vähintään läppärimallisen pöytäkoneen keskusyksiköksi. Täytyy vain yrittää löytää tarkoitukseeni sopiva ja edullinen fullHD-laite.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selitin jo, että haluan läppärin tai vähintään läppärimallisen pöytäkoneen keskusyksiköksi. Täytyy vain yrittää löytää tarkoitukseeni sopiva ja edullinen fullHD-laite.
kävisikö intellin erittäin pieni nuc-laite? puhti riittää kevyesti netin selailuun ja videoiden katsomiseen: https://www.verkkokauppa.com/fi/product/17271/gxbhh/Intel-NUC-NUC6I7KYK-tietokonerunko?list=OZCYkRhIRw8ZvfnHhyfuFNxHUW9EaDIhhI0J7
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719