Hei.
Olemme rakentamassa ja otin paneelin ystävältäni lainaan malliksi. Malli ei mahtunut autoon, joten taitoin sen jalalla rikki.
Nyt totesin että meillä haisee oudolta ja epäilin että joku kissoista on ryhtynyt pussailemaan vääriin paikkoihin.
Vein panelin ulos ja haju hävisi.
Epäilyäni tukee se että ystävälläni todella haisi, mutta epäilin että hänen kissansa laatikko oli jäänyt huonolle hoidolle.
Onko tämä vain tämä toimittaja vai rikotun mdf materiaalin ominaisuus?
Mdf kattopaneeli haisee kissan pissalle
11
3068
Vastaukset
- Anonyymi
Tuota matskua on mm jalkalistoissa. Vaimo haistaa tuon hajun vaikka sitä ei olisikaan, mutta ei puhunut mitään kun listoja asennettiin.
- Anonyymi
Tämä ratkaisee puu vai mdf listat.
Katto vain ei ole rasitukselle altis ja valkoiset puuiset kattopaneelit, niiden hinta huitelee 30€/ m2. Kallista, kun ajattelin saman eahsn laittaa lattiaan. - Anonyymi
Ei meillä vaan mdf:ät kuselta haise..
- Anonyymi
Niinpä niin. Eihän ne kuulu haista. Käyn ostamassa jostain paketin ja sahaan päät auki ja testaan. Suurin huolenaiheeni uudessa talossa on juuri se, että haistan kaiken ja lopulta siirryn kemikaaliyliherkkien suurenevaan joukkoon.
Haiseva paneeli oli rikottu, josko siksi erittää jotain myrkkyä enemmän.- Anonyymi
Vetäkää maali sen MDFn päälle. Kai riittävän hajuttomia maaleja löytyy kaupasta.
- Anonyymi
Naapuri paneloi MDF:llä katot ja seinät, eikä tuulettanut, vuoden päästä talo myytiin hometalona. Uusi omistaja tuuletti 4 kk aina kun mahdollista ovet ja ikkunat auki. Haju katosi ja myöhemmin myös MDF:t. Kävin katsomassa taloa, mutta haju oli niin hirveä, että en ottanut riskiä, jos siellä vaikka olisi ollut hometta. Olisi kannattanut tuuletuksella olis saanut kuntoon ja uudelleen myyntiin hyvällä voitolla.
- Anonyymi
Jos oikeasti hometta niin ei tuuletuksella lähde pois. En kyllä usko että MDF olisi homehtunut. Niissä on sen verran rajua liimaa (mm. formaldehydiä, ainkain kotimaisessa).
MDF nyt vaan haisee pahalle. Jotkut sen haistaa ja joitakin ei häiritse.
- Anonyymi
Kyllä haisee . .hometuleemieleen muttajostuuletuksella höviää
- Anonyymi
Levyn liima-aineet ne vain haisee, eipähän sitten huusholllissa home viihdy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Levyn liima-aineet ne vain haisee, eipähän sitten huusholllissa home viihdy.
Olipahan taas logiikka. Liimat pitää homeet loitolla...?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipahan taas logiikka. Liimat pitää homeet loitolla...?
Totta, mitä pistävämpi haju, sitä paremmin tepsii homeisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079