Matka Belgrad

Anonyymi

Hei.
Suunnittelemme syyskuun alkupuolelle matkaa Belgradiin.
Ajattelimme tehdä yhden yön matkan Timisoaraan Romaniaan tai Serbian Uziceen joko bussilla tai junalla.
Onko kenelläkään kokemusta näiltä reiteiltä?
Käsittääkseni Timisoaraan ei mene suoraa junayhteyttä. Miten kauan bussimatka kestää Belgradista?
Uziceen kulkee juna mutta onko matka käymisen arvoinen maisemiltaan?
Pidämme enemmän vuoristoalueista kuin tasaisesta peltomaisemasta.
Onko mahdollisesti joku paikka Belgradin ulkopuolella joka täytyisi ehdottomasti nähdä?
Otamme kaikki vinkit kiitollesena vastaan.

2

1145

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Zravo Belgradin matkaaja. Tulimme viikko sitten; Nis - Zlatibor/Uzice - Arandjelovac - Beograd (=valkoinen kaupunki) turneelta. Auto oli muutoin kuin Belgradissa, onneksi luovuttiin.

      Vie euroja, vaihda perillä, se on edullisinta. Korttimaksu käy monessa paikkaa, eikä sekään ole kovin huonolla kurssilla.

      Belgradin julkisen liikenteen karttoja on liki mahdoton saada, yritä tulostaa netistä tai käytä älylaitteen karttoja. Voi olla että älylaitteella saa ostettua lippuja, muutoin yritä löytää tupakkikauppa, peruskioskit ei myy. Reittejä näytti (netti)kartan mukaan olevan hyvin, mutta jotkut bussit/raitsikat olivat perin täysiä.. Muuten, raitsikkaa kannattanee vältellä jos on tiukka aikataulu. Yksikin rikkinäinen voi saattaa kaaokseen muitakin linjoja, riippuu mihin laukeaa. Ai niin, niitä oli mallia "Tito" ja sitten ihan uusiakin.

      Tesla-museossa käyntimme jälkeen olimme sitä mieltä, että pääsymaksu ei vastannut saatua, emme siis suosittele. Demonstraatioita oli, mutta niiden tekniikkaa ei osattu selittää - toistettiin ulkoa opeteltuja värssyjä tyyliin "hauki on kala, hauki on kala, katso kuvaa seuraavalta sivulta..." Eläintarha ei hykerryttänyt, mutta sekin on mielipidekysymys.

      Suosittelen jonkun matkaopaskirjan hankkimista, mutta en neuvojen orjallista noudattamista.

      Omasta puolestani pidin matkan parhaina puolina kontakteja paikallisiin ihmisiin - keskusteluja, tosin meillä oli hieman paikallista apua kontakteihin (edelliseltä Serbian reissulta.

      Uzice sinänsä on peruskaupunki Serbiassa. Vuoristoa on ympärillä. Oman pikku säväyksensä teki reissu Mokra Goraan (=märkä vuori) vajaan sadan kilsan päähän sieltä. Sieltä pääsee pienelle junamatkalle, jossa kuljetaan paljon tunneleissa, ja rata tekee kaiken kaikkiaan kahdeksikon noustakseen korkeammalle. Radan on rakentaneet venäläiset sotavangit 1.maailmansodan aikaan. Liput maksoi 900 rahaa, 7ja puoli euroa. Taisi kestää 2,5h. Lamppu mukaan ; )

      Länsiosissa Serbiaa on vuoristoa. Tiestö on mutkaista ja päällysteissä on paljon kuoppia ja paikkoja paikan päällä... Mutkiin on laitettu nopeusrajoituksia, niiden päättyminen on havaittava mutkan päätyttyä mutkaan tuleville asetetusta merkistä... 20km matka vuoristotietä voi hyvinkin kestää 30..40 minuuttia, suomalainen aika-arviointi kannattaa unohtaa. Jos uskallat ajaa Tampereella, Belgradin ulkopuolella selviät hyvin. TomTomin (oma) kaupunkien nimilausunta oli täyttä skeidaa ja vaihteli peräkkäisillä kerroilla (kerran oli oikein)!!!!

      Vatsataudin sain jo ilmeisesti Nis'istä, mutta vaimo ei. Epäilen huonosti paistettua pekonia.

      Pola litr srbsko, hladno pivo - molim! (Saanko puoli litraa kylmää, serbialaista olutta!)

      Opettele kyrilliset aakkoset, niistä voi olla hyötyä taikka iloa (miksi meillä on edelleen pakkoruotsi?)! Pääosin asiat on kyllä meikäläisin kirjaimin, paljon matkailijalle tärkeitä asioita on englanniksi (myös museoissa).

      Hyvää matkaa t. a-antti

    • Anonyymi

      Hei.
      Kiitos ystävällisestä vastauksesta.
      Mokra Gora oli hieno vinkki, katselin sitä jo netistä. Nyt mietimme siirrämmekö matkan ensi huhtikuulle koska Euroopassa on myös tosi kuivaa ja luonto ei ehkä kukoista. Vuoristo saattaa olla eri juttu. Olen siellä interreilannut vuosia sitten mutta ajankohta oli heinäkuu.
      Terveisin ML

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      202
      3294
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      172
      1729
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1473
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      113
      1070
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      131
      956
    6. 68
      911
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      376
      810
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      678
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      673
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      665
    Aihe