Kaikki viestit jotka palstalle kirjoitetaan ketjuuntuvat. Toisinsanoen uusi kirjoitus liittyy sen kirjoituksen "napanuoraksi" jonka olet avannut luettavaksesi kun kirjoitat vastinetta siihen. Jos ko.kirjoitus joutuu poistetuksi "sisältönsä" takia, poistuu myös kirjoittamasi.
Jos huomaat provokatiivisen kirjoituksen, ja haluat vastata, niin klikkaa edellistä viestiä ja vastaa sitten. Näin vältyt asiattomalta poistolta ja viestisi saavuttaa lukijoita.
Kirjoittelemisiin.
Jos huomaat provokatiivisen kirjoituksen, ja haluat vastata, niin klikkaa edellistä viestiä ja vastaa sitten. Näin vältyt asiattomalta poistolta ja viestisi saavuttaa lukijoita.
Kirjoittelemisiin.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Saman kirjoituksen ainakin minä olen jo monasti lukenut.
Emme me ole tyhmiä, vaikka olemmekin jo vanhoja.
Mutta kuka ratkaisee mikä on asiallinen viesti, sitä ei ole palstalla selvitetty.
Esimerkiksi minä, katson huumoripitoisen kirjoituksenkin joskus asialliseksi, sitten taas joku toinen katsoo sen täysin asiattomaksi.
Pitäisi löytyä jonkunmoinen raja siihen mikä on useimman henkilö mielestä asiaton, ei yksi ihminen pysty sellaista päättämään.
Luulen että useampi meistä vanhoistakin ymmärtää mikä tosiaan on törkyviesti, eikä vastaa siihen tämän jälkeen.
Mutta on monta sellaista viestiä poistettu jotka ainakin minun mielestäni eivät ketään ole loukanneet.
Joustavuutta tarvittaisiin puolin ja toisin, silloin ehkä voisimme saada jonkunlaisen järjestyksen näille sivuille.
Eikä missään nimessä pitäisi ottaa sellaista kantaa, että tuosta vain poikki.... ja sillä siisti.
Maltti se olla pitää... vaikka huonompikin.
Minun mielestäni BilMan on perustellut varsin hyvin poistojen syyt: ei mollata toisia eikä keskustella itsensä kanssa. Yllä hän kertoo myös tekniikan, millä välttää osallistumisen mahdollisesti poistettaviin kirjoituksiin.
Käsittääkseni sheriffimme tekee parhaansa poistaakseen rähinöinnin palstoilta.
Mutta eihän minun tarvitsekaan ymmärtää. Enkä koskaan tulekaan ymmärtämään miksi ihmeessä minä täällä kirjoittelen häiriten viisaampia ja ymmärtäväisempiä.
Olen yksinkertaisesti vain loukkaantunut kun on poistettu viestejä joita minäkin ymmärtäisin.
Turhaanhan tänne minäkin kirjoitan kun viestini katoavat kuin tuhka tuuleen.
Onko muuten sinun viestejäsi poistettu?????
On minunkin viestejä joutunut poistettujen joukkoon ja se on ihan oikein. Olen silloin ollut mukana provosoiduissa jutuissa, halunnut sanoa minäkin sanani, vaikka yleensä en osallistu riitoihin. No, jos osallistuu tappeluun, joutuu saman kohtelun osaksi kuin muutkin - ei kun palstalta pois ja putkaan vaan!
En minä koe sanomisiani niin tärkeiksi etteikö niitä voisi poistaa, jos sattuvat sopimattomiin yhteyksiin. Yritän välttää riitoja.
Tässä kun juuri nyt kirjoituttaa, niin ehätän minäkin kokemuksiani poistamisista kertomaan.
Niin, että tottakai sieppaa, kun esim. aamulla herää ja jotkut illan osallistumiset ovat menneet sen silijan tien, mutta kyllähän yritän ymmärtää senkin, että kirjoitusteni jälkeen on voinut liittyä jotain sopimatonta kielenkäyttöä tms.
Täytyy yrittää ymmärtää, että "tää on nyt vaa tätä aikaa". Heippa! -
vastaamani, mutta antaa olla, alikynteenhän kuitenkin jään.
Oletko sama Helena joka täällä on kirjoitellut helena04?? nikillä?
Kyllähän minäkin sen ymmärrän että joku järjestys näillä sivuilla täytyy olla.
On vain niin vaikeaa sopeutua siihen kuin olisi jonkun pakon alla miten saa kirjoittaa. Ja olen jo liian vanha oppimaan uutta.....
Hyvää jatkoa sinulle.
Helena tässä ollaan.
Ja pelkkä Helena haluaisin ollakin, mutta kun sitä ei hyväksytty rekisteröintiin, niin lisäsin 04:n. Tätä liputtamista kun välillä karsastan, niin siksi välillä laistan.
Hyvät jatkot sinullekin - ja koetetaan kestää!
Ei täällä jää alakynteen kukaan muu kuin hän jolta viedään oikeus solvata ja aliarvioida muita kuirjoittajia.
Tiedätkö fiiuliN miltä minusta ja hyvin monesta muusta palstalaisesta on tuntunut lukea kohtuuttomia perusteettomia solvauksia.
Arvaahan kuinka kiva oli lukea olevansa keittokirjalääkäri, tai mieluisairaanhoitaja, joka naitattaa itseään potilaillaan, tai sitten avohoidossa oleva psyykkisesti sairas syyntakeeton mielenterveyspotilas.
Tälle solvaajalle oli erikoisen mieluista puhua minun toimenkuvastani hoitajana, joka päätyökseen vaihtoi kakkavaippoja.
Luuletko että muihinkaan kirjoittajiin kohdistuneet solvaukset ja aiheettomat syytökset olivat mieltä ylentävää luettavaa.
Eräässäkin ketjussa puhuttiin loppuun nussitusta pantterin nahasta ja ei kerran vaan puolenkymmentä kertaa.
Minä en tiedä kuka nämä solvaavat kirjoitukset oli kirjoittanut, sillä nimimerkki oli 'kertakäyttöinen' mitäänsanomaton.
Sen vaan tiedän tänä päivänä, että mahdollisuus jatkaa mollaamista on nyt minimoitu ja solvaaja ei pidä siitä, koska hän haluaisi jatkaa samaa linjaansa.
Mielestäni lapsellinen kiukuttelu jonkun viestin poistamiseta on naurettavaa ja niinkuin nyt tiedämme, niin asialliset viestit eivät poistu kun toimimme niin ettei riitketjua jatketa.
En jatka lapsellisuuksiani.
fiiuliN...elämäähän vain tämä.
Ei kai tämä uusi seriffi nyt sentään mitään ajojahtia pidä ja juuri sinua vainoa vaikka ehkä siltä tuntuukin...
Tässä. Rentoutappas hieman vaikka silmiäsi...
http://koti.mbnet.fi/~baludar/xhunk7.jpg
:)
...kun on satunnainen palstallakävijä.
Ei ehkä ole tarkoituskaan, että sellaiset osallistuvat, vaikka minäkin nyt yritän tässä.
Alkuperäisessäkin viestissä sana SISÄLTÖ on lainausmerkeissä. Minusta se osoittaa, että sanaa pidetään vitsikkäänä tässä yhteydessä.
Usein viestien sisältö (vai "sisältö"?)ei avaudu ollenkaan sellaiselle, jota ei ole hyväksytty palstan sisäpiiriin. Niinpä tyhmänä menee kirjoittamaan jotain asian sivusta, tai sitten ei ymmärrä ollenkaan, että vastaaminen ulkopuoliselta ei ole toivottava.
"Joustavuutta tarvittaisiin puolin ja toisin, silloin ehkä voisimme saada jonkunlaisen järjestyksen näille sivuille." - Siinäpä se, sivustakirjoittaja ei järjestyksestä mitään tiedäkään, puolista puhumattakaan.
että 80 palsta on ilmeisesti nyt siinä pisteessä, että se tyydyttää kaikkia.
Pian varmaan ovat nämä muutkin ikäpalstat saavuttaneet lakipisteensä.
Oivallisten kirjoittajien kato suomi24 ikäryhmien palstoilta on tosiasia. Ei varmasti korjaannu ennenkuin asiattomat poistot saadaan topattua. Tuskinpa se on mahdollista edes tämän nyky palstan valvojan aikana. Ruikuttajat ja provosoijat ne on niitä todellisia solvaajia jotka kaivavat verta nenästää. Ruikuttavat sitten jälkikäteen ikään kuin kaivaten revanssia.
olet saanut jonkun kirjoittajan noin kauheasti tuohtumaan. Olisitko ehkä tehnyt diaknoosia nimitellyt käärmeeksi tai jopa raivotautiseksi hulluksi. Ei täällä muut ole valittaneet nimittelyistä. Olen minäkin näitä palstoja seurannut ja havainnut ettei kukaan ole syyttä suotta ketään nimitellyt eikä vartaillut mihinkään,jos nämä kanajutut jätetään pois. Mietippä vähän. Jos nämä nimitykset eivät kaikki koske sinua niin olet pahasti toiminut netti etiketin vastaisesti. Syylistynyt juuri sellaisen tekstin levitykseen, joka on ehdottomasti kielletty. Koosteesi kuuluu paremmin huuhaa palstalle ei tänne. Tehtäväänsä valitulle serifille kuuluu kirjoitusten seuranta ja niistä huomauttelu, samoin kuin poistamisellekkin ei siis sinulle.
Tuota juttua on aivan turha enää vatvoa, se on
eilispäivän elämää.
Jatketaan vain rauhallisin mielin
ja otetaan opiksi menneistä virheistä,
omista sekä toisten.
Hyvää uutta päivää.
Asiantuntijaa. Olet vasta toista päivää täällä palstoilla. Éi täälläkään kaikki aivan tyhmiä ole. Vaikka niin luulet.
Tekniikan miehiltä jää usein ruuvit hyvin löysälle, kun heillä on ammattitautina tenniskyynärpää, kipeäkin, se taas aktivoi aivojen toimintaa toteuttamaan sorminåppäryyttä.
Jotenkin sitä pitää kaikkien päteä.
Kun olen aika tuore tulokas näillä palstoilla, olisi kiva tietää, miten kauan esim. tämä 70 palsta on ollut toiminnassa. Useita vuosia vai?
Kukaan ei ole huomanut kysymykseesi vastata.
Minä nyt yritän, vaikken oikein varmasti mene vannomaan olenko aivan oikeassa.
Ennen oli vain muitten ikäryhmien lisäksi palsta 65 jossa olimme ja kirjoitimme kaikki .
Sitten ylläpito avasi nämä uudet 70 ja 80 palstat. Se oli muistaakseni 2002 tai-03 vuoden loppupuoliskolla.
Yhtään en tiedä oliko keskustelijoitten toivomuksesta , vaiko vain foorumin vetäjän uusimishalua.
Niin että näin minun muistamisperusteillani, ei tämä palsta vielä kauaakaan ole toiminut.
faktoja löytyy
faktat on
Jos olet joutunut luullun netti ystäväsi raiskaamaksi ja perse reikäsi on vielä arka niin klikkaa, ilmoita asiaton viestti sieltä saat heti yhteyttä poliisiin joka hoitaa näitä lapsiporno asioita silä olethan joutunut rikoksen uhriksi jo vuonna 2005.
perseesi omasi
Mites olisi pieni jäähy välillä ?
Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan vuoksi. Huom! Osa operaattoreista käyttää jaettuja ip-osoitteita (esimerkiksi Saunalahden mobiililaajakaistat) ja ip-osoitteesi on voinut joutua estolistalle sen takia.
Puon nuolijat
menkää ruunen puota nuoleksimaan.
En todellakaan kaipaa perseennuolijoita.
Hyvät keskustelijat takaisin.
Sekundaa tuppaa tulemaan kun priima on kortilla