Kissa ja ihminen

Anonyymi

Kissoja ja niiden käytöstä on tutkittu vuosikaudet. Yhä kissat ovat vielä osittain mystisiä eläimiä. Kissan ja ihmisen välistä suhdetta on myös tutkittu.
Tässä muutamia asioita, joita olen lukenut lehdistä ja kuullut eri lähteistä:

*Kissa ei kehrää miellyttääkseen ihmistä, vaan kissa kehrää vähentääkseen omaa stressitasoaan. Kissa ei siis osoita kehräystään ihmiselle. Jos silität kissaa ja kissa kehrää, kissaa tympäsee se, että ihminen on tartuttanut omaa hajuaan kissan turkkiin. Tästä kissa stressaantuu, koska turkin peseminen on työlästä ja turkki haisee nyt muulta kuin kissalta itseltään. Eli silittäminen ei ole kissan mielestä mukavaa. Kissa voi näyttää tykkäävänsä siitä, koska ei halua näyttää todellisia tunteitaan ihmiselle.

*Kissa ei leiki ihmisen iloksi vaan siksi, koska kissalla ei ole muuta tekemistä ja kissalla on tylsää. Kissa siis viihdyttää itseään ihmisen kustannuksella.

*Kissa ei tuo saalistaan ihmiselle miellyttääkseen ihmistä, vaan koska ei ole muita kelle tuoda saalis, jota ei halua itse omistaa. Tässäkään tapauksessa kissa ei halua miellyttää ihmistä mitenkään.

*Kissa nukkuu ihmisen vieressä vain siitä syystä, että se on lämmin paikka, ja kissa säästää omaa energiaansa, kun ei tarvitse tuhlata oman kehon lämpöä. Kissa ei siis oikeasti halua olla unikaverisi.

Kissa on itsenäinen ja itsekeskeinen eläin, joka haluaa miellyttää vain itseään ja tehdä vain sitä mikä kulloinkin tuntuu hyvältä. Kissa ei siis välitä ihmisestä juuri yhtään. Kissa on tavallaan vanki ihmisen luona, mutta toisaalta se on turvassa monilta vaaroilta, joita ulkomaailmassa on siellä ja täällä.

Sellainen lemmikki kissa on oikeasti.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

        Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
        Maailman menoa
        109
        2710
      2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

        Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
        Maailman menoa
        62
        1724
      3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

        Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
        Maailman menoa
        15
        1710
      4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

        Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
        Ikävä
        261
        1591
      5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

        Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
        Maailman menoa
        9
        1552
      6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

        Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
        Viihde ja kulttuuri
        26
        1256
      7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

        Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
        Joensuu
        26
        1135
      8. Kiinteistökauppoja

        Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
        Haapavesi
        41
        1052
      9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

        Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
        Kaste
        404
        1022
      10. Menettämisestä

        Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
        Ikävä
        81
        1015
      Aihe