Kukaan ei ole vielä kommentoinut sopimuksen hintaa! Melko paljon sähkögolfista, ja ihan ylimääräinen kustannus.
Johtajalle autoetu
Anonyymi
10100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kova hinta noin 40 tonnin golfista kun pitää maksaa yli 900 eur/kk. Sillä hintaa saa tavallinen kadun tallaaja yli
70 000 tonnin Mersun! Kilpailutusta ei ole tehty.
Tiettävästi Loviisan kaupunginjohtajalla ei aiemmin ole ollut työsuhdeautoa? Käytännössä autoetu on palkankorotus. Aloite autoetuun on takuulla tullut rkp:stä. Näin puoluetoverit palkitsevat kaupunginjohtajan, jonka
hallinnolliset näytöt ovat kaikkea muuta kuin
vakuuttavia.
Diddebil är en dyr signal!
Hyvästä työsta palkitaan autoedulla kun palkka on 8.500€/kk. Autoedun hinta 36kk on 33480€ vakuutus 3.200€. On meillä löysää rahaa!
Sähköautoleikki on uusin osoitus vastuuttomasta julkisten varojen käytöstä.
Uusimaa lehden uutisen mukaan kaupunginhallitus päätti yksimielisesti palauttaa kaupunginjohtaja Jan D Oker-Blomin autoedusta päättämisen takaisin valmisteluun.
Se on suuri takaisku ja eräänlainen epäluottamuksen osoitus Oker-Blomille, joka itse henkilökohtaisesti on selvittänyt tarjontaa sekä käynyt keskusteluja leasing-yhtiöiden kanssa. Autoedun myöntämisen esittelijäksi on esityslistaan (06.05.2019/Asianro 10) merkitty Mia Heijsbroek-Wiren (r) joka nyt yhtäkkiä olikin eri mieltä, vaikka todennäköisesti on ollut sumplimassa autoetua kaupunginjohtajalle ja tietoinen veronmaksajille aiheutuvista suurista kuluista? Esityslistassa viitataan myös kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen puheenjohtajan käymään kehityskeskusteluun. Autoedun myöntämisen liittyvistä puheista ei kaupunginhallituksen puheenjohtaja kuitenkaan tainnut hiiskua valtuustolle sanaakaan, kun hän raportoi käydystä kehityskeskustelusta.
Kaupunginjohtajan suksen tökkääminen jälleen kerran ja muutenkaan koko asian huono valmistelu ei ole ylittänyt KSF -lehdistön uutiskynnystä.
Leasing-auton esitetyn toimittajan Autoni Digital Oy:n kaikkien julkisesti saatavissa olevat taloustiedot ovat mielenkiintoista luettavaa:
Liikevaihto vuonna 2017 1 tuhatta euroa ja tilikauden tulos -7 tuhatta. Vuoden 2018 liikevaihdon tietoja ei ole saatavilla, mutta tilikauden tulos -4 tuhatta euroa.
Huonon journalismin ohje.
Tärkeintä ei ole miten asiat oikeasti ovat, vaan se miltä ne saadaan näyttämään.
Eiks toi ollu myös Reformi jengin tunnusslogani?
Ettei ollu R-huoneen peesaajien jengin?