En ymmärrä miksi ihmeessä ihmiset viitsivät käyttää ISDN-tai 56K-modeemeja nykyaikana internetyhteytenä. ADSL on kiinteä, nopea ja suht halpa vaihtoehto, varsinkin kun noissa ed. mainitsemissa liittymissä joudut maksamaan puhelinmaksun riippuen kuinka pitkään surffaaut netissä. ADSL-liittymässä on vain kuukausimaksu. Jos vähääkään enemmän surffailee tai käyttää nettiä niin kannattaa ehdottomasti ottaa ADSL-liittymä ! 1M/s ADSL-yhteys maksaa noin 600 vanhaa markkaa per kuukausi ja 56K modeemia käyttäessä sillä rahalla ei paljon surffaile saati että viitsisi odotella sivujen aukeamista koska 56K modeemilla kaikki kestää pitkään. ADSL-liittymällä on mahdollista katsella videoita, kuunnella radioita, imuroida nopeasti jne jne.
ADSL
Katjuska, I love my ADSL
10789
0Äänestä
Vastaukset 10
Vanhimmat
koska kaikille ei ole saatavilla ADSL yhteyttä. Itselläni on kaapelimodeemiyhteys ja kuukausumaksu n. 250 mk vanhaa rahaa. Ja nopeus riittää minulle (on huomattavasti nopeempi kuin 56 modeemi). En ottais kalliimpaa ADSL:ää vaikka saisinkii.
Totta puhut joka sanalla. On täysin järjetöntä edes harkita modeemi/isdn-yhteyttä nettikäyttöön, vaikka käyttäisi marginaalisen vähän yhteyttä kuukadessa. Pelkkä piinallinen latausaika nykyajan high-tech www-sivujen sovellutuksissa on tuskaa. ADSL ratkaisee tämänkin ongelman. Ja kun ihmiset hankkivat hitaita nettiyhteyksiä asuntoihinsa joissa he aikovat elää vielä vuosiakausiakin, niin äly hoi!
"Hitaat nauttivat kauemmin" voisi sanoa modeemikäyttäjistä.
Itselläni on meganen ADSL käytössä, siihen erittäin tyytyväinen, kun oon verrannu esim. kavereiden kaapeleihin ja WLAN yhteyksiin...toimii luotettavammin tää mun ADSL.
Mutta kaikki ihmiset eivät asu kaupungeissa, maaseudulle ADSL:lää ei tulla koskaan saamaan, koska se yltää korkeintaan viiden kilometrin päähän puhelinkeskuksesta, ja lisäksi tekniikka on niin kallista, ettei sitä kannata muutaman pontentiaalisen käyttäjän takia vetää korpeen.
Maaseudulla ISDN on nopein, muuta sinne ei saa ! Sähköverkon kautta jaettava on lupaava kun se toimis heti kaikkialla, kun vaan sen nyt sais ees alulle täällä Suomenmaassa.
No missä menee raja esim. Elisan ADSL-liittymän saannille ? Asumme pikkukaupungissa ja vielä sen maaseudulla ja sai sen tänne.... mut yks juttu tässä ADSL-liittymässä on, se tekee pahemman luokan nettiriippuvaiseksi :-) Oikeesti ! Mut ei kai se vielä normaalia elämää haittaa joten pidänkin tätä ADSL-liittymällä varustettua tietokoneharrastusta ihan kivana varsinkin talviaikaan kun ei oikeen ole samalla lailla tekemistä kun kesällä.
No eri alueilla Suomea on saatavilla Soneraa Elisaa tai kaapeliyhteyksiä sun muita.
Ja niin se vain on et Suomessa on tässäkin asias suuriakin alueellisia eroja eri palvelujen saatavuudessa.
Mä asun pienen kaupungin keskustassa ja tänne ainoa tarjolla oleva kiinteä nettiyhteys on Soneran ADSL. Okei mä tietty oon hankkinut sen.
No veli asuu 6km:n päässä keskustasta ja sinne ei oo mahdollista kuin tav.puhelinmodeemiyhteys ja ISDN. Ja siihen on tyytyminen, kerta haluu asua siellä.
Jos puhelinlinjat ja(mitkä lie) yhteydet kulkis siihen kylään suoraan tästä keskustasta, niin nippanappa se olis saanu ADSL:n Mutta ne linjat kulkee ekaks toiseen kylään 10km:n päähän.ja veljen huusholli on sen alikeskuksen alanen vaik asuuki itte 6km keskustasta. Niin siks ei käy.
Selitin taas pitkästi,ja joku tekninen termi on varmaan väärin, mut kaipa ymmärsitte mitä yritin ja halusin sanoa.
modeemilla voi surffailla 199 mk:lla koko kuukauden ja jää rahaa muuhunkin...kaikilla ei ole kiire ja netistä ei tervi imuroida kaikkea..ja turvallisuus on paljon parempi.. :O) että silleen..katjuska-amatööriseni :O)
ADSL maksaa 600 mk / kk ja rahaa jää silti muuhunkin dear. Jos susta on kiva venailla sivustojen aukemista netissä ni have fun :-) Turvallisuus parempi ? Onhan tässä ADSL-yhteydessä PALOMUURI huhuu hei ? Amatöörinä on kiva klikkailla :-)
Pienen laskutoimituksen jälkeen saan vastaukseksi että modeemiyhteyden hinta on vain 1/3 adsl:n hinnasta. Jos ei tarvitse imuroida netistä mitään vaan käyttää sitä lähinnä laskujen maksuun, uutisten seuraamiseen yms. ei modeemi ole liian hidas. Tietenkin yhteys käyttötarkoituksen mukaan. Ja modeemiyhteydessä rahaa jää muuhun nimenomaan enemmän! Itselläni on yliopiston kautta 10Mb/s kaapeliyhteys ja olen tyytyväinen, yhteys on avausmaksun jälkeen ilmainen. Minulle siitä on hyötyä koska hankin kouluun materiaalia ja softaa netistä, mutta esim vanhempani jotka käyttävät nettiä vain laskujen maksuun, on järkevämpää tyytyä modeemiin.
niin oikeastaan se pääasia selvis tosta otsikosta mitä minulla on sanottavaa. Jokainen täysjärkinen ostaa varmaan liittymäksi sen mikä on itselle paras vaihtoehto, joten kai sitä on täällä netissä kenenkään turha toisia opastaa. Uskon, että jokainen joka osaa laittaa tietsikan virran päälle osa valita myös itseleen parhaan / sopivimman saatavilla olevan nettiyhteyden. Ei kai tässä olla enää 70-luvun neuvostoliitossa, missä valtio / kaverit päättää mikä itselle sopii. Itsenäistykää laumasielut!
jep kyllä tää kiinteä velotus toimii tässä 128 isdn :ssä ihan hyvin .. toimii ja latautuu ihan hyvin ja nopeasti ... niin ja kuukausi veloitus on aika paljon halvempi kuin tossa adsl jutskassa....... et silleen mut kukin tavallaa ja niin pois päin ,,, mä ainakin otan oluena sen erotuksen...