Siirtävätkö kaikki nykyiset ilmanvaihtokoneet lämpöä pitkin taloa? Onko perinteisestä takkahuoneesta tulee sauna -ilmiöstä päästy eroon?
Takan lämmön siirtäminen, vieläkö takkahuoneesta sauna?
6
330
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä perinteinen "takkahuoneesta tulee sauna"-ilmiö? En ole koskaan kuullut vaikka olen lämmittänyt takkaa reilut 30 vuotta. Sanonta tarkoittaa varmaan kamiinaa.
- Anonyymi
Kiertoilmatakka- tai varaava takka tms. suht pienessä huoneessa -> lämpöä useamman kW teholla tilaan -> lämpötila ampuu ylös.
Kuulostaisi tosiaan aika perinteiseltä "näin on aina ennenkin tehty" ratkaisulta. Kuten myös kuvitelma siitä, että ilmanvaihdon muutama kymmenen l/s ilmavirroilla tuon lämmön saisi muualle siirrettyä.
Jos sitä tulta pitää tuijotella, niin noin 600 kertaa fiksumpi ratkaisu olisi "ulkoalämpiävä kiuas" eli sellainen kiuas, jonka (lasi)luukku on löylyhuoneen ulkopuolella. Sijoitus tietenkin takkahuoneen seinään, jolloin vekotin korvaa sen pelkästään tunnelmointiin käytettävän takan.
Vähemmän fiksu ratkaisu on laittaa takkahuoneeseen avotakka, josta kaikki lämpö menee suoraan pihalle. - Anonyymi
Kyllä ilmanvaihtokoneet levittävät lämpimän ilman ympäri taloa ja kokonaan pois talosta kerran kahdessa tunnissa.
Mutta tulisijan tuottamasta lämmöstä on huonetilassa noin 90% säteilyä. Säteily ei siirry ilman mukana vaan heijastuu pinnoista osittain muös rakenteisiin sitoutuen.
Ilmanvaihto ja siirtoilmakanavien lämmönsiirtoteho ei siis ole kovin suuri.- Anonyymi
Tää oli jotain uudempaa essonbaarin fysiikkaa, ilmanvaihtokerroin = lämmönsiirtokerroin.
- Anonyymi
Voi lapsikullat! Takkaa lämmitetään vain tarvittava määrä. Eihän saunaakaan lämmitetä vuorokautta ennen kuin sinne mennään kylpemään. Ajaako joku autolla aina huippunopeutta sekä muuttoritiellä että kaupungissa?
> Siirtävätkö kaikki nykyiset ilmanvaihtokoneet lämpöä pitkin taloa?
Jos siinä on LTO, se siirtää enemmän tai vähemmän. Se enemmänkään ei ole ihan hirveästi, mutta pienikin määrä vaikuttaa sen verran paljon, että lämpötila sisällä voi kyllä nousta ihan "mukavasti". Ajattele asiaa siten, että sinulla olisi kymmenkunta vierästä kylässä useamman tunnin. Kyllä lämpenee...
Esimerkiksi meillä kun saunaa 3-4 tuntia illalla lämmittää, on tuloilma talviaikaan jo lähempänä 30 asteista. Rakenteet muualla eivät toki lämpene kovin nopeasti, mutta silti nukkumaan meno vaatii jo vähän suunnittelua (ylimääräistä makkarin tuuletusta). Kesällä vastaavaa ongelmaa ei ole, mutta pesuhuoneen vieressä oleva työhuone lämpenee luvattomasti, mikäli saunan oven unohtaa auki (=pesuhuoneen lämpötila nousee lähemmäs 50 asteeseen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3188170Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1006418Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743693- 732622
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402500- 452363
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222206- 1122082
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962024- 481595