Miesten Superpesiksen suosikkikolmikon haastajaseurat on testattu jo kauden kahden ensimmäisen pelin aikana, kun Sotkamon Jymy avasi kotimaan pelikauden kotivoitolla Hyvinkään Tahkosta lukemin 2–0 (3–2, 2–1).
Jymyn kotiavausta ei tosin nähty Kainuun hankien keskellä. Sotkamolaiset toivat jälleen yhden kotipelinsä Helsinkiin Töölön jalkapallostadionille, jonne löysi tiensä 2 317 katsojaa.
Molempien jaksojen voittojuoksun löi Jymyn kotiuttajajokeri Roope Korhonen upottamalla iskunsa kolmoskopparin eteen.
– Taisimme antaa räpylän kautta kaikki Tahkon juoksut, mutta silti ulkopelimme oli rauhallista, iloitsi Jymyn pelinjohtaja Jani Komulainen.
– Palo on palata mitalikantaan, vaikka rankkauksemme onkin vasta viides, vakuutteli viidesti SM-finaaleissa pelannut Jymyn ykkösvahti Markus Tuikka, 25.
Kainuulaisrankkaus vasta viidentenä
Superpesiksen pelinjohtajat arvioivat kausiennakossa kovimmaksi kolmikoksi mestaruutta puolustavan Joensuun Mailan, kymmenen peräkkäistä mitalia saavuttaneen Vimpelin Vedon ja viime syksyn loppuottelut JoMalle hävinneen Kouvolan Pallonlyöjät.
Vahvimmiksi puntaroidut JoMa ja ViVe ovat uudessa komennossa. Niiden pelinjohtajiksi siirtyivät Juhani Lehtimäki ja Markku Hylkilä. KPL:n pelinjohtajana jatkaa Matti Iivarinen.
– Kaksi vuotta olin jo JoMassa taustalla, joten vain viuhkan ottaminen käsiin on uutta. Joensuussa on rakennettu sellainen kulttuuri, että mestaruutta tavoitellessa kaikki kyseenalaistetaan, Lehtimäki kommentoi.
Vahvimmiksi haastajiksi pelinjohtajat kokivat Seinäjoen Jymy-Jussit, Jymyn ja Tahkon. Jussit hävisi JoMalle kauden avauspelissä Espanjan Fuengirolassa kymmenellä juoksulla.
Peräti 18 kauden mitaliputkensa katkettua joukkuettaan tietoisesti nuorentaneet sotkamolaiset eivät ole aiemmin 2000-luvulla olleet rankkauksessa kärkinelikon ulkopuolella.
Miesten Superpesiksessä tuli vaihtuvuutta kahden seuran verran. Kempeleen Kiri nousi suoraan Oulun Lipon tilalle. Siilinjärven Pesis pudotti karsintaotteluissa Haminan Palloilijat.
Sotkamon Jymy avasi kotimaan pelikauden kotivoitolla
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1222150
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h282056- 1582014
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue171356- 511017
- 86965
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23895- 114874
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell51840Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon34833