Viikatemies

Nythän kohta heinä ja kaikki vihreä jo kasvaa. Silloin otan esiin viikatteen ja siistin pellolla olevan jättimäisen halkopinoni ympäristön.

Äkkinäinen voisi kuvitella, että tämä on jotain kuvakieltä, mutta täyttä totta se on.

Mutta jos sen pukisi kuvakieleksi, niin sillekin löytyisi vastine. Olkaapa hyvät:

Otan siis viikatteen (kirjoitusvälineen) ja katkon heinää ja pajukkoa (susimärisijää ja metsästäjäapinaa) mahtavan halkopinon (Susinalyysi-eepos) ympäriltä. Tämä puhdistus täytyy tehdä, jotta rikkaruoho (hysteerinen petopelko) ei pääse häiritsemään saunan lämmitystäni (yhteiskunnan eloa).

Elikkä viikatteella niitän rikkaruohoa kun kyykytän apinaa.

14

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huh huh.....terävä on viikate.

      • Onhan se yhtä terävä kuin älyni. Kiitti älykommentista!


    • Anonyymi

      Asun täällä Kainuussa ja olen kolmen tyttären äiti. Olenko siis joku petomärisijä, jos olen huolissani lasteni turvallisuudesta? Mieheni tietää susien vaanivan lähistöllä. Ihan loukkaa kun minua rikkaruohoksi kutsutaan. Enempi koen olevani päivänkakkara aurinkoinen, kun niin lastani suojelen.

      • Ole sitten vaikka porkkana ja työnnä se petopelkuriuunosi ananakseen. Kaikenlaista torveloa sitä voi olla tässä maailmassa.


      • Tarkoitin tietysti että itse porkkanana tunkeudut ananakseen. Siitä metsästäjäpoijut tykkäävät. Vielä enemmän tykkäävät kun sorsastajapojut tunkeutuu. Sinä voit sillä välin vaikka keitellä kahvia....he he


    • Joo. Homma on viimeistään huomenna ohi. Saavatpahan halot rauhassa kuivua.

      • Anonyymi

        Onnittelut ja jaksuvoimia sulle, kun et toteuttanut - huomenna ohi-.
        Jostain kriisikeskuksesta suosittelen hakemaan apua, toivottavasti voimasi siihen riittävät.


    • Joo. Ei meitä nykypäivänä hirveästi ole, jotka pitävät viikatteensa terävänä. Isoisäni oli Mestari. Tuolta olen saanut oppia tähän elämään. Hän jo naureskeli susihysteerikolle. Piti noita ihan pöljinä. Hukkakaurana yhteiskuntaa ajatellen.

      • Anonyymi

        Onkohan sinulla kaikki ihan kohdallaan ajukopassa ?


      • Heh heh...ootkohan pallinaama ikinä viikatetta edes nähnyt. Tuommonon ruipelo ei edes ruohonleikkuria jaksa työntää. Pitää olla itsestään vetävä. On niin lihaksiltaan ja aivoiltaan surkastunut, kun sudet niin pelottaa, että pitää neljän seinän sisällä pysytellä ja viinaa kitata pelkoonsa. Märyä kyllä piisaa. Hyi kun säälittävä pullapoju.


      • Anonyymi

        No niin näyttää märyä piisaavan susiraiskaajapojulla. Älyä ei sitten niinkään.


    • Anonyymi

      Puheen johtaja pojulla on kuihdahtanut jollei vallan lakastunut tuo vihreily,
      vihreyden peruspilarihan on antaa 'kaikkien kukkien kukkia',
      tyhj(m)yyttä on niitä niitellä.
      Muistaa myös toisen maailmanvirran, eli kaikki vihreä muuttuu ajan syleilyssä ruskeaksi, monasti nopeastikin, joskus hitaammin.

    • Anonyymi

      Mä kunnostan nuoria metsiä 245RX Husoklyyti raivurilla.
      Vihreyttä kerrakseen!
      Ennen vanhaan tien varretkin niiteltiin vesakkoviikattein.

      • Anonyymi

        165 husolyytikollakin on sahailtu, sillähän kaataa ensiharvennuksetkin vaikka on raskas bensajuoppo.
        Paras kuitenkin oli 144r. Ei niin muovilelun oloinen, kuin 245.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe