silmälasit Alanyasta

Anonyymi

Onko kukaan ostanut rillejä Alanyasta? Hintataso, laatu kiinnostaa ja toimiiko Suomen määritykset vai pitääkö käydä siellä näöntarkastuksessa.. Itsellä nyt epämukavat lasit käytössä, uusia en ehdi saada enne reissua mutta tuli vaan mieleen että Alanyassa olen optikkoliikkeitä nähnyt, suosituksia?

5

1587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koitin etsiä silmälasikauppaa Alanyasta mutta en sellaista nähnyt koska rillit olivat jääneet kotiin.

    • Anonyymi

      Varmaan silmälasit ovat Alanyassa hieman edullisempia kuin Suomessa. Tuskin hintaero kovin suuri on. Optikkoliikkeillä on käytettävissä myös silmälääkäreitä, ei tarvitse välttämättä suomalaista lääkärintarkastusta.
      Mainostivat jotain erityistä linssien hiontamenetelmää, tosin siitä en ymmärtänyt mitään. Taisi olla vain mainostemppu.

    • Anonyymi

      Olen ostanut kahdet silmälasit Turkista. Suomen reseptillä. Moniteholinssit. Ja huomattavasti halvemmat kun Suomessa. Juuri päässä olevat kakkulat maksaa n. 600 e täällä ja Turkista sain alle 200e. Otin kaikki herkut linsseihin,ja ei todellakaan ole valittamista. Mutta jos on vain viikon reissussa,niin ei varmaan kannata lähteä Turkista ostamaan,koska tekeminen kestää monta päivää. Ja jos linsseissä onkin jotain vikaa,niin eipä ennätä mennä enää korjauttamaan.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksista, ihan yksiteholinssit tarvitsen, ja olen kyllä pitempään kuin viikon eli aikaa olisi vaikka kakkuloita sovitella!


    • 2018 keväällä, ostettiin Sidestä lasit emännälle.
      Silmälääkäri tarkasti silmät, optikko mittaili uusilla laitteilla.
      Itsetummuvat, moniteholasit, ranskalaiset? linssit ja edelleen käytössä, hinta n.330€. Suomen hintoja ei edes vertaa näihin.
      Alanya varmasti yhtä hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      203
      7379
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3320
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1964
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1932
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      62
      1879
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1829
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1817
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1685
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      78
      1494
    Aihe