Hei,
Olen kiinnostunut kuulemaan Lappeenrannassa sijaitsevista vanhusten asumis/palvelukodeista - ja niistä, josta kokemuksenne ovat olleet positiivisia. Mikään paikka ei ole täydellinen, mutta toiset paikat toki parempia kuin toiset. Työntekijäiden näkemykset kiinnostavat myös - vanhusten omaisten ohella - työpaikan ilmapiirihan ei voi olla vaikuttamatta hoidettaviin vanhuksiin.
Ikääntynyt äitini dementia on edennyt ja muisti- ja toimintakyky vaihtelee. Fyysisesti suhteellisen hyvässä kunnossa, mutta mm. tarvitsee apua suihkussa käynteihin, ruokailu unohtuu, lääkkeiden ottaminen ei itsenäisesti onnistu jne. Yksin jää sänkyyn makaamaan, kun miestä tai tuttavia ei enää ole. Hyötyisi varmasti muiden seurasta - nyt masentunut. Tähän asti olen käynyt äitini luona 1-2 krt päivässä, mutta enää tämä ei riitä. Sain hänet vihdoin lääkäriin ja hoidon tarve on alustavasti todettu.
Siispä: missä paikassa omat vanhempanne/tuttavanne ovat viihtyneet ja kokeneet olonsa kotoisaksi? Toivoisin, että äitini pääsisi paikkaan, jossa hänellä olisi oma huoneensa, mutta saisi tarvitsemaansa apua, tapaisi muita vanhuksia - eikä menettäisi jäljellä olevaa toimintakykyään. Mukavaa olisi, että edes jonkinlaista tuolijumppaa tms. toimintaa sisältyisi viikko-ohjelmaan - pelkkien ruokailujen ja pesujen lisäksi.
Kiitos asiallisista vastauksista! T: Omainen
Mistä vanhusten Lpr:n asumisyksiköistä teillä on hyviä kokemuksia?
Anonyymi
1
151
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kenelläkään? Esim. Kourulan Vanhustenhoitoyksiköstä? Attendon Lauritsalan Hiessillasta?
Eikö omaisia kiinnosta vai eivätkö työssäkäyvät ennätä kiireltänsä tänne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501507
- 591441
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101038- 60841
- 49814
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit85596Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587- 38556