Linnunradan Valokuvaaminen

Anonyymi

https://www.theseus.fi/handle/10024/168545

"Insinöörityön lopputuloksena syntyi sekä teoriaan että käytäntöön painottuva ohjeistus Linnunradan valokuvaamisesta. Haastateltavien vastauksista ilmeni, että Linnunradan kuvaamisen koetaan nostaneen heidän arvoaan valokuvaajana. Haastateltavat pitivät tätä tärkeänä osaamisena, joka on vienyt heitä eteenpäin uralla. Toisin sanoen Linnunradan valokuvaamista pidetään vaikeana, mutta arvokkaana taitona, jonka vain harvat valokuvaajat hallitsevat."

3

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa vilkaista, jos aihe kiinnostaa.

    • Anonyymi

      Hittolainen. 40 vuotinen ura valokuvaajana takana, palkintoja ja kaikkea, 50 maassa vissiin tuli käytyä, enkä ikinä tullut kuvanneeksi Linnunrataa! Missä olisikaan nyt! Arghhhhh!!!!

    • Anonyymi

      Kiitos erittäin mielenkiintoisesta linkistä. Itse linnunradan kuvaus ei ole sen kummempaa kuin muunkaan tähtitaivaan kuvaus kun puhutaan tavallisista laajakulmalla otetuista yökuvista eikä varsinaisesta astrokuvauksesta. Ensimmäinen ongelma on tarpeeksi pimeän paikan löytäminen mikä ei aina löydy ihan lähietäisyydeltä. Monesti sanotaan että talvi olisi hyvää aikaa revontuli ja tähtikuvaikseen koska silloin on eniten pimeitä tunteja. Ongelma talvella on lumi, mikä voimistaa valosaasteen vaikutusta, jolloin pimeitä paikkoja joutuu etsimään huomattavasti kauempaa. Eli myöhäissyksy ennen lumen tuloa on se paras aika. Myös siitäkin syystä että talvella kirkkaina öinä tuppaa olemaan enemmän pakkasta kuin kuvauksen kannalta olisi suotavaa lähinnä akunkeston ja yleisen mukavuuden kannalta. Kolikolla on toinenkin puoli. Kun kamera on ollut tarpeeksi kauan pakkasessa ja jäähtynyt kunnolla niin kennon tuottama kohina vähenee merkittävästi.

      Toinen ongelma on sitten taiteellinen. Miten löytää kuvaan jotain mielenkiintoista itse linnunradan lisäksi? Itse kuvanhan saa jopa pokkarin automaattiohjelmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe