mitä portfolioon

Pitäisi koota portfolio joka esittelisi kotikaupunkia... No, netistä löytyy kaikki ja vähän lisää kaupungin kotisivuilta.

Saako ope raivarin, jos netistä suoraan tulostan, vai pitääkö alkaa vääntämään valmiista muka "omaa tuotantoa"?

Mitä kaikkea portfolioon saa/voi laittaa?

Kiitokset vastaajille.
5706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisiko kannattanut kuunnella opettajan antamat ohjeet?

Äänestä
  • Ja mielestäsi autoit nyt kovastikin?

    Huomaan, ettet itse ole koskaan portfoliota tehnyt, se kun tuppaa jäämään moneltakin tekemättä. Viimeiset illat ovat tärkeitä, kun aineistoa kootaan.

    Totta helvetissä opettajan neuvo portfolion tekemisestä reaaliajassa olisi pitänyt ottaa todesta, mutta elämä on.....

    Näsän uskon, mutta loppuosa on epäilyksen alla.

    Äänestä

No kuule, portfolio on Sinun oma "matkakertomus".
Netistä kannattaa faktoja ottaa liitteiksi, mutta ei niillä tehdä portfoliota.
Portfolio on henkilökohtainen ja voit sinne koota kokemuksiasi melkein mitä vain, kunhan ne edes löyhästi liittyy aiheeseesi.
Tietenkään mitään ryyppyreissuja et sinne pistä, mutta käytyjä keskusteluja paikallisen nuorison kanssa esimerkiksi, tai vanhojen ihmisten kohtaamisia, tai yritysmaailman kanssa käymiäsi kontakteja.
Kuitenkin Sinulla on jonkinlainen aikataulu tehdä se homma, mutta älä vaan sano, että olet jo ihan loppumetreillä?????!!
Kokoa se ihan oikeasti huolella, sillä sitä voit käyttää eduksesi esimerkiksi työpaikkahaastattelussa ja saa siitä vuosien päästä miettimistä, että miten olet kaupunkisi silloin kokenut.

Portfolioosi voit liittää kuvia, taikka vaikka ääninauhankin, mikäli se on mahdollista/järkevää.
Pääasia on, että olet tutustunut perinpohjin aiheeseesi ja tunnet asian hyvin, mistä puhut.
Kuitenkin se on vain ja ainoastaan Sinun oma "matkasi".

Toivotan onnea ja muutamia työntäyteisiä iltoja......

Äänestä

nii ja muista pohtia, liittämiäsi juttuja.
Meillä se on lähes tärkeämpää,ku muu matsku.
Eli,ku löydät mielenkiintoista materiaalia portfolioosi,niin pohdi sinne, omia mielipiteitäsi kyseisestä asiasta!

Äänestä

Kiitoksia asiallisia vastauksia antaneille!

Ope virkavapaalla ja itse ohjeiden annon aikaan sairas.

Ja kiitos kysymästä, aikaa on koko maaliskuu, ja ajattelin aloitella työtä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ArSka kirjoitti:

Pitäisi koota portfolio joka esittelisi kotikaupunkia... No, netistä löytyy kaikki ja vähän lisää kaupungin kotisivuilta.

Saako ope raivarin, jos netistä suoraan tulostan, vai pitääkö alkaa vääntämään valmiista muka "omaa tuotantoa"?

Mitä kaikkea portfolioon saa/voi laittaa?

Kiitokset vastaajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu