Millä lihaksilla persu isottelee

Mitä hyvää persu saavuttanut suomelle.
46<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Persu ajoi soinilaiset pois eduskunnasta.

1Äänestä
  • Juu, tuli soinilaisten tilalle sellainen porukka, joka ei puhu paskaa.

    Äänestä

Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen seurustelee arrikkalaisen miehen kanssa " perussuomalaisten kannattajista puolet on vaomiita kannattamaan sukupuolineutraalia avioliittolakia "
Iltalehti
Onko persuista puolet homoja jos ovat onko matu homo rakkaampi, mustaa makiaa.

1Äänestä
  • Oho tuli muutama kirjoitus virhe kännyllä.

    Äänestä

Persu näyttäis olevan yleispuolue. Kannattajia laidasta laitaan. Ja nousu jatkuu.

Halla-ahon lausumat ovat yksinkertaisia, mutta niin naulan kantaan osuvia.

2Äänestä

Tietääkö kukaan mitä persut saaneet aikaan ?

1Äänestä
  • Myötähäpeää ainakin.

    Äänestä

Ainakin Kouvolasta kansanedustajaksi äänestetty Kristian "sheikki" Laakso, ent. romukauppias on saanut myötätuntoni.
Hänellä on ulosotossa 219.000 euroa konkurssiin menneen yrityksensä velkojen takia. PS-nosteessa hän sitkeällä mainostamisella tuli vaaleissa valituksi.
Katson saako hän luottamustoimia vaikkapa valiokuntatasolla, nyt kun persut eivät ole hallituspuolue. Ei kaikki persut natsisikoja ole. Demariäänestäjä.

Äänestä

Persut ei kelpaa enään edes apupuolueeksi, 2 vuotta sekin yhtä tyhjän kanssa, nyt 4 vuottä älämöintiä edessä.

Äänestä

Jaa, mitä hyvää:
Noh, sytyttänyt järjen valon talous- ja sosiaalipolitiikkaan.
Nyt 39 kansanedustajaa eduskunnassa ja työ jatkuu.

2Äänestä

Persuja mollaamalla muut puolueet kaivavat itsensä niin syvään kuoppaan, että lopuksi hautautuvat sinne.
No, leikki sikseen - voi kansa sieltä muutaman pelastaa.

2Äänestä
  • Hyvä esimerkki näistä hautautuneista ovat soinilaiset.

    Äänestä

  • Persut putoaa kuoppaansa itse lopuksi ja onneksi.

    Äänestä

Miten+luottaisin+puolueeseen+jolla+vain+puheet+esitettävänä,+persut+yrittää+matkia+kokoomusta+puhumalla+taloudesta,+taloudesta+puhuvat+kritillisistä+lähtien.Ilmasostosta+olette+eri+linjoilla+mitä+muut,+maahanmuutossa+vain+puheenne,+pelkkää+populismia+ilman+näyttöä+ja+kansanedustajanne+osaamatonta+sekundaa+se+nähtiin+ollessane+hallituksessa.Pitämällä+meteliä+olette+saaneet+alle+20+%+kannatuksen+näissä+oloissa+jossa+ei+yhtään+oikein+isoa+puoluetta.Ette+pystyisi+muodostamaan+hallitusta+yksinään+koska+muut+puolueet+ei+halua+olla+kavereita+kansanne,+johtuen+äärioikeistolaisuudesta+joka+sotii+yleistä+moraalia+vastaan.

1Äänestä

No niin, Pertin päivystys alkoi ja jatkuu keskeytymättömänä myöhään yöhön.

1Äänestä

Tähän ketjuun sanoin sanottavani,

1Äänestä
  • Hyvä Pertikki ! Täällähän on sananvapaus !

    Äänestä

  • Totta, nyt elämme näissä oloissa, joissa ei yhtään oikein isoa puoluetta ole, mutta se taas johtuu siitä, että perussuomalaisten kannatus on jo toiseksi suurinta, gallupeiden mukaan jopa suurinta - ja kehitys jatkuu.

    Äänestä

  • Ääri-ilmöt ovat ohimenevää, yhteiskunta rauha säilyy, ei suomi kaipaa häiretsävää epäjärjestystä.
    Halla-aho ilmiö jää ilmiöksi eikä hänestä tule ikinä pääministeriä siitä pitävät muut puolueet huolen ja inho.

    1Äänestä

  • Puolueet mitään huolta pidä. Puolueisiin kuuluvien määrä on pieni. Se ratkaisee, ketä kansalaiset äänestävät..
    Viime eduskuntavaaleissa perussuomalaisia äänestettiin laidasta laitaan. Siinä aatteessa näyttää olevan hyvä me-henki.

    1Äänestä

  • Kyllä puolueet päättävät kenen hallitukseen lähtevät.

    1Äänestä

  • Kyllä kansa kiusanteon ja klikit tuomitsee.

    2Äänestä

  • Kun soinilaiset vuonna 2017 loikkasivat persuista, Halla-aho sanoi, että yleensä loikkareilla on edessä olkileipä.
    Ja niin siinä kävi, vaikka kepu ja kokoomus kumpikin pitivät yhtä loikkariministeriä mandatillaan hallituksessa ja vaikka persujohtoa lyötiin kuin vierasta sikaa aina maan korkeimpaa johtoa myöten.
    PS Loikkariryhmän kansanedustajien määrähän olisi riittänyt vain 3 ministeriin, mutta uutta hallitusta ei neuvoteltu ja niin saivat pitää 5 ministeriä.

    Äänestä

Suuresta koostaan huolimatta PS:n eduskuntaryh.ä ei saa päätöksenteon puolella juuri mitään aikaan.

Kun oppositioon kuulutaan , ei olla vallan kahvoissa. Turhaa silloin on äänestäjien muistutella niiden vaaliöupauksista.

1Äänestä
  • Onneksi nyt on kaikki vaalilupaukset tulossa äänestäjille, äitini odottaa sataa euroa tililleen.

    2Äänestä

  • Minäkin odotan satasta.

    Äänestä

Johtuu kun ovat yleisiä tasolla suomalaisten periaatteita vastaan, taloudessa vähän sinnepäin.

Eurovaaleissa heillä surkeat edustajat, Huhtasaari, Hakkarainen, ja Ruohonen-Lerner,
EU:a hakevat kansallis äärioikeistolaista populistien seuraa mm Unkarin Ordanin ja Italian Salvinin kaltaisten seuraa joiden tarkoitus häiritä ja heikentää EU:n toimintaa, aivan päinvastoin mitä suomalaiset muut puolueet haluaa.
Persuilla vakiintunut omituinen kannattaja kunta joka ei saa koskaan poliittista valtaa muulla kuin mitä oppositiossa häiriköidä.

2Äänestä

Mies, joka ei hallitse äidinkielensä oikeinkirjoitusta, ei pitäsi esittää niin hanakasti poliitiittisiä mielipiteitään, erehtyä kun voi siinäkin!

Äänestä
  • Vaaditaanko suomi24 osallistujalta oikein kirjoitusta

    1Äänestä

Halla-aho aamu tv.
Ilmaston päästöissä eurooppa olisi Halla-ahon mukaan tehdyt oman osansa, esimerkiksi Kiinan tuonnille olisi hänen mukaan asetettava hiilitullit, samoin USA:e ja muille, eihän tämä tule toimimaan jollei nämä maat hyväksy, ei onnistu, EU:n sisäalueella voidaan asettaa hiilimaksut muttei tulleja.

Kyllä eurooppa pitää olla esimerkki ja jatkaa niinkuin on jatkanut, tai muuten voimme unohtaa ilmaston suojelun. Ilmastonmuutoksen ehkäisy on yksi EU:n tärkeimpiä toimia.

2Äänestä
  • Minusta Halla-aho esiintyi aamu-tv:ssä asiallisesti. Heti hyvää homenta ja tervetuloa toivotukseen vastasi asiallisesti: kiitos, hyvää huomenta. Populisti Soinin vastaus olisi aikaisemman tavan mukaan ollut ilmeisesti, kiitos ja hyvää huomenta koko Suomeen.

    Sain sellaisen kuvan, että Halla-aho on kyllä perillä asioista. Helppo yhtyä mielipiteeseen, että on järkevää keskittyä EU:n sisäiseen parantamiseen. Itseäni on jo pitkään kyrsinyt EU, joka rikkoo omia sopimuksiaan. Asiat ovat päässeet ajelehtimaan.

    Pertikki tuolla aikaisemmin mainitsee kolme persujen eurovaaliehdokasta. Taidanpa äänestää Ruohonen-Lerneriä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minusta Halla-aho esiintyi aamu-tv:ssä asiallisesti. Heti hyvää homenta ja tervetuloa toivotukseen vastasi asiallisesti: kiitos, hyvää huomenta. Populisti Soinin vastaus olisi aikaisemman tavan mukaan ollut ilmeisesti, kiitos ja hyvää huomenta koko Suomeen.

    Sain sellaisen kuvan, että Halla-aho on kyllä perillä asioista. Helppo yhtyä mielipiteeseen, että on järkevää keskittyä EU:n sisäiseen parantamiseen. Itseäni on jo pitkään kyrsinyt EU, joka rikkoo omia sopimuksiaan. Asiat ovat päässeet ajelehtimaan.

    Pertikki tuolla aikaisemmin mainitsee kolme persujen eurovaaliehdokasta. Taidanpa äänestää Ruohonen-Lerneriä.

    Lue ensin "Arkadianmäen kirstunvartija"-kirja ennenkuin Ruohonen-Lerneriä äänestät.
    Sama vinkki, jos joku aikoo erehtyä äänestämään Heinäluomaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minusta Halla-aho esiintyi aamu-tv:ssä asiallisesti. Heti hyvää homenta ja tervetuloa toivotukseen vastasi asiallisesti: kiitos, hyvää huomenta. Populisti Soinin vastaus olisi aikaisemman tavan mukaan ollut ilmeisesti, kiitos ja hyvää huomenta koko Suomeen.

    Sain sellaisen kuvan, että Halla-aho on kyllä perillä asioista. Helppo yhtyä mielipiteeseen, että on järkevää keskittyä EU:n sisäiseen parantamiseen. Itseäni on jo pitkään kyrsinyt EU, joka rikkoo omia sopimuksiaan. Asiat ovat päässeet ajelehtimaan.

    Pertikki tuolla aikaisemmin mainitsee kolme persujen eurovaaliehdokasta. Taidanpa äänestää Ruohonen-Lerneriä.

    Ruohonen-Lerner, onko hän oikeen viisas, joissakin keskusteluissa esittänyt tyhmyytensä muitten keskustelijoiden kanssa, vähän ulosanti parantunut takavuosilta jolloin näytti puhuminen kuin alkaisi itkemään.
    Hakkarainen sopii sahuriksi ei muuhun, Huhtasaari ei esitä mitään järkevää, huutaa kimittää eu on paha eu on paha, varokaa islamisaatiota.

    1Äänestä

H-A tiedoksi, ilmakehän hiilidioksidin pitoisuudet ovat korkeammalla kuin koskaan ihmiskunnan historian aikana.
Plioseeni-aikakaudella hiilidioksidin pitoisuus oli yhtä korkealla, silloin ei arktinen alue ollut jään peitossa ja merenpinnan taso oli 25 m korkeammalla, 3-4 asteen nousu tekee maapallon asuikelvottomaksi.

Äänestä
  • Anonyymille tiedoksi, nykytilanne ei johdu yksin Suomen hiilipäästöistä, jotka ovat jo nyt alhaiset muihin maihin verrattuna.
    Tiedoksi myös, että talouden veturit eli yritykset, jotka ovat taloudellisen hyvinvoinnin lisäksi myös merkittäviä hiilidioksiidipäästöjen lähteitä, siirtyvät nykyään helposti maasta toiseen.

    Sinnehän ne kokoomuspolitiikan oppien mukaan menevät, missä maassa pääoma tuottaa eniten voittoa. Persujen näkökulma on me-henkisempi. Pysytään kotimaassa ja tyydytään kohtuulliseen voittoon. Tappiollahan ei pitkälle pötkitä.

    Äänestä

  • Afrikka on pienin hiilidioksidin tuottaja, suomi on keskitasoa, kiina, intia, usa muumuassa suuria päästön aiheuttajia.
    Tosiasia että maapallo on yhteienen, rahalla ei pitäisi olla loppupelissä merkitystä, aikaa on vielä pelastaa kohtuulliseen tasoon, jos ei tehdä mitäänvoi tulevilla sukupolvilla olla ikävät olot.
    Aivan hölmöä ajatella tehkööt muut kun me emme ole enään suurin saastuttaja, Trumppilainen ajatustyyli on tuhoisa.

    3Äänestä

  • Ei kokoomuksella mitään oppia ole. Se on kai ihmisluonto, joka vetää.

    Äänestä

  • Jaa, meidän ilmeisesti pitää sitten tehdä ja vetää elintaso afrikan maiden tasolle.

    Kävihän täällä ne elämäntapaintiaanit harjoittelemassa Kittilän metsissä, joskua 25 vuotta sitten.

    1Äänestä

Repivä populismi ei palauta politiikkaa politiikkaan, vaan faktoista luopuesssaan se kaventaa poliittisen kentän.

Pulitzer-palkinnon voittaneen faktatarkastussivuston mukaanjopa seitsemän kymmenestä Trumpin kamppanja väitteestä oli valetta. Vuoden 2018 aikana Trump esitti 6000 valheellista väitettä.

Suomessa toimii faktan tarkastus sivusto.
Populismi toimii valheen verhoamana, Suomessa populismiin syyllistyy muutkin kuin persut mutta persut kaikkein räikeimmin, ei vihreätkään kovin kauas heistä jää.

Kaikkein surkeinta jos kansallismieliset ääripopulistit pääsevät vääristämään EU:n päätösvaltaa niin ettei toiminta jumittuu.

Pertikki

2Äänestä
  • Pertikki kirjoittaa muunnettua totuutta, joka sivuaa valhetta syyllistyen näin yleisen oikeustajun vääristelyyn.

    1Äänestä

Otsikko tältä aamulta.
Laura Huhtasaari matkustaa Marine Le Penin ja muitten EU:a hahoittavien voimien kanssa Milanoon.
Orban ja venäjämielisiä pahan muodostama koplasakki punoo juonia.

2Äänestä
  • Joopa, aamu-uutisissa oli pätkä Orbanin vierailusta Trumpin luona Usa:ssa. TRump ylisti ja kehui Orbania hyväksi ja taitavaksi pakolaisasiassa, samalla haukkui Eurooppaa .
    Trump hajoittaa Euroopan valtioita ilmeisesti tahallaan. Ilmeisesti lyö autoille lisätullit, ja se kirpaisee myös Suomea että Uuttakaupunkia Mersujen valmistusta.

    Äänestä

Suomen ei pidä kilpailla mistään ykköspaikasta ilmastoasiassa, vaan mennään muun Euroopan tahtiin.
Afrikan suurin hätä on hitonmoisesti lisääntyvä väestö ja yleinen saamattomuus muussa kuin panemisessa.

Äänestä

Mahdotonta sanoa ja ennustaa. Puolueessa on hyvinkin osaavia ihmisiä, joskin myös liian innokkaita esittämään mielipiteitä kuten kaikissa muissakin puolueissa. Hallaahon puheet ja keskustelut mielestäni hyviä, pysyy kannassaan, on myös joustava, kun kuuntelee mitä hän sanoo. On helppo tulkita asioita oman näkökulmansa mukaan mikä itselle sopii, oli sitten tulkinta oikein tai ei.
Sitten vasta tiedetään mitä puolue on saanut aikaan, kun ensin on neljä vuotta hallituksessa, arvioidaan sen jälkeen saavutukset.

Äänestä

Tottahan tuo kyllä on mutta en pidä erityisemmin hänen murinastaan, nopeaälyinen kun on, alkaa jo ääntelemään toisen vielä puhuessa.
Kuin.....hm.... vaarallisen karhun syväkurkku murinaa

Äänestä

Halla-ahon puheet on manipuloida ihmisiä, ainoa missä oikeassa mitä kokoomus on puhunut jo satavuotta, on talous, myös keskusta ja rkp.
Kaikki muu on soopaa asioiden vääristelyä, sillä saanut kannatusta hyväuskoisilta.
Suomen yhteiskuntaan ei ole Halla eikä persut vaikuttaneet positiivisesti mitään, vääristäneet ihmisten mielikuvia populistisesti, Veikko Vennamo oli populisti muttei rasisti uusnatsi, ja Veikko teki yhteiskunnalle valtavan palveluksen järjestämällä karjalan evakkosiirtoväen asutuksen sodan lopussa, Halla-aho on pilipali liippari Veikon rinnalla.

Pertikki

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä hyvää persu saavuttanut suomelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu