60 km/h ylinopeutta 80 alueella.

Perjantai-illalla poliisi yllätti Länsiväylällä. 80 alueella 144km/h tutka näytti. Ehdin olla vasta viikon ajokortin kanssa eli nuori kuski olen. Paljonko tästä suunnilleen ajokieltoa ja sakkoa voi tulla, kun olen köyhää lukiolainen?

8

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Käräjäreissun voi välttää, kun suostuu kirjalliseen menettelyyn, vähintään 30 päiväsakkoa ja kortti pois vähintää 3 kk.
      Myös idioottitesti, ennen kuin kortin saa ajokiellon jälkeen takaisin.

      • Anonyymi

        Kyllä se kirjallisen menettelyn meni. Mitä tarkoitit viimeisellä lauseella?


      • Anonyymi

        Kauan päätös käräjältä voi kestää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se kirjallisen menettelyn meni. Mitä tarkoitit viimeisellä lauseella?

        Joo, laki muuttui 23.11.2018 siten, että jos auton ensimmäisen ajo-oikeuden saamista seuraavan kahden vuden aikana syyllistyy liikennerikokseen, tai toistuviin liikennerikoksiin, joista seuraa ajokielto juotuu suorittamaan idioottitestin, ennen kuin ajo-oikeus palautetaan.
        Laissa se sanotaan näin, kuljettaja on saanut lisäkoulutusta riskikäyttäytymisestä liikenteessä, missä käsitellään riskikäyttäytymisen vaikutuksia liikenneturvallisuuteen.
        Eli, menet autokouluun ja kerrot haluavasi suorittaa idioottitesti. Sen kesto on neljä tuntia ja autokoulu antaa siitä todistuksen, sekä perii maksun. Esität sen poliisille sen jälkeen, kun ajokielto on päättynyt ja haluat kortin takaisin. Muutoin kortti jää poliisille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauan päätös käräjältä voi kestää?

        Kun suostuit kirjalliseen menettelyyn ei sillä ole sinulle merkitystä, koska päätös tulee. Yleensä kuitenkin enen ajokiellon päättymistä.


    • Anonyymi

      Ihan uteliaisuutta mitenkään noin moralisoimatta, ajattelitko tätä asiaa lainkaan etukäteen siinä vauhtia keräillessä?
      On ihan selvää, että se partiopoliisikin, joka ei pikkuylinopeudesta vaivaudu munkkitaukoaan siirtämään, ryhtyy aika ripeisiin toimiin, kun näkee mentävän kasikympin alueella melkein toista mokomaa. Et voinut olla epätiedossa siitä, että ajokielto ja sakko ovat aivan varma seuraus.

      Noh, vaikka en nykyisiä nopeusrajoituksia ihan oikeina ja riittävän suurina pidäkään, voisi sitä tietysti kysyä, että millä aiemmalla ajotaustalla ajattelit olevasi turvallinen kuski viikon vanhalla kortilla tuolla ajotavalla?

      • Anonyymi

        18 täytti vasta ja tyhjä suora tie... Muista itseäsi 18-vuotiaana. Opit kyllä tästä, vaikka mielstäni vaaratilannetta en aiheuttanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        18 täytti vasta ja tyhjä suora tie... Muista itseäsi 18-vuotiaana. Opit kyllä tästä, vaikka mielstäni vaaratilannetta en aiheuttanut.

        No varsinkaan 18-vuotiaana en tykitellyt 80% ylinopeuksia yleisillä teillä. Nyt reilut kaksi vuosikymmentä autoilleena, joista 12 vuotta myös hälytysajoa, voisin kokea itseni riittävän arviointikykyiseksi ja osaavaksi kuljettajaksi, että voisin joskus arvioida olosuhteiden olevan sellaiset, että tuollainen ylinopeus ei todennäköisesti aiheuta vaaratilannetta. Sinä kortillasi, jossa muste kiiltelee märkyyttään, tuskin vielä.

        Mutta siis vastaus varsinaiseen kysymykseen ilmeisesti oli, että et ajatellut. Noh, syy- ja seuraussuhteiden arviointi kyllä onneksi vielä kehittyy täysi-ikäisenäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      240
      6030
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5834
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4168
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      55
      2548
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1780
    Aihe