60 km/h ylinopeutta 80 alueella.

Perjantai-illalla poliisi yllätti Länsiväylällä. 80 alueella 144km/h tutka näytti. Ehdin olla vasta viikon ajokortin kanssa eli nuori kuski olen. Paljonko tästä suunnilleen ajokieltoa ja sakkoa voi tulla, kun olen köyhää lukiolainen?

8

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Käräjäreissun voi välttää, kun suostuu kirjalliseen menettelyyn, vähintään 30 päiväsakkoa ja kortti pois vähintää 3 kk.
      Myös idioottitesti, ennen kuin kortin saa ajokiellon jälkeen takaisin.

      • Anonyymi

        Kyllä se kirjallisen menettelyn meni. Mitä tarkoitit viimeisellä lauseella?


      • Anonyymi

        Kauan päätös käräjältä voi kestää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se kirjallisen menettelyn meni. Mitä tarkoitit viimeisellä lauseella?

        Joo, laki muuttui 23.11.2018 siten, että jos auton ensimmäisen ajo-oikeuden saamista seuraavan kahden vuden aikana syyllistyy liikennerikokseen, tai toistuviin liikennerikoksiin, joista seuraa ajokielto juotuu suorittamaan idioottitestin, ennen kuin ajo-oikeus palautetaan.
        Laissa se sanotaan näin, kuljettaja on saanut lisäkoulutusta riskikäyttäytymisestä liikenteessä, missä käsitellään riskikäyttäytymisen vaikutuksia liikenneturvallisuuteen.
        Eli, menet autokouluun ja kerrot haluavasi suorittaa idioottitesti. Sen kesto on neljä tuntia ja autokoulu antaa siitä todistuksen, sekä perii maksun. Esität sen poliisille sen jälkeen, kun ajokielto on päättynyt ja haluat kortin takaisin. Muutoin kortti jää poliisille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauan päätös käräjältä voi kestää?

        Kun suostuit kirjalliseen menettelyyn ei sillä ole sinulle merkitystä, koska päätös tulee. Yleensä kuitenkin enen ajokiellon päättymistä.


    • Anonyymi

      Ihan uteliaisuutta mitenkään noin moralisoimatta, ajattelitko tätä asiaa lainkaan etukäteen siinä vauhtia keräillessä?
      On ihan selvää, että se partiopoliisikin, joka ei pikkuylinopeudesta vaivaudu munkkitaukoaan siirtämään, ryhtyy aika ripeisiin toimiin, kun näkee mentävän kasikympin alueella melkein toista mokomaa. Et voinut olla epätiedossa siitä, että ajokielto ja sakko ovat aivan varma seuraus.

      Noh, vaikka en nykyisiä nopeusrajoituksia ihan oikeina ja riittävän suurina pidäkään, voisi sitä tietysti kysyä, että millä aiemmalla ajotaustalla ajattelit olevasi turvallinen kuski viikon vanhalla kortilla tuolla ajotavalla?

      • Anonyymi

        18 täytti vasta ja tyhjä suora tie... Muista itseäsi 18-vuotiaana. Opit kyllä tästä, vaikka mielstäni vaaratilannetta en aiheuttanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        18 täytti vasta ja tyhjä suora tie... Muista itseäsi 18-vuotiaana. Opit kyllä tästä, vaikka mielstäni vaaratilannetta en aiheuttanut.

        No varsinkaan 18-vuotiaana en tykitellyt 80% ylinopeuksia yleisillä teillä. Nyt reilut kaksi vuosikymmentä autoilleena, joista 12 vuotta myös hälytysajoa, voisin kokea itseni riittävän arviointikykyiseksi ja osaavaksi kuljettajaksi, että voisin joskus arvioida olosuhteiden olevan sellaiset, että tuollainen ylinopeus ei todennäköisesti aiheuta vaaratilannetta. Sinä kortillasi, jossa muste kiiltelee märkyyttään, tuskin vielä.

        Mutta siis vastaus varsinaiseen kysymykseen ilmeisesti oli, että et ajatellut. Noh, syy- ja seuraussuhteiden arviointi kyllä onneksi vielä kehittyy täysi-ikäisenäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      152
      3350
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2257
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2227
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      13
      1928
    5. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      78
      1910
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      25
      1899
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      30
      1798
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1753
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      18
      1552
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      8
      1344
    Aihe