Uudessa Mondeo Hybridissä on sekä perinteinen polttomoottori että sähkömoottori. Järjestelmä vaihtaa automaattisesti voimanlähteestä toiseen tai käyttää molempia, jotta tehon ja taloudellisuuden paras yhdistelmä saavutetaan. Jarrutusenergian talteenottojärjestelmä hyödyntää jopa 90 % energiasta, joka normaalisti menee jarrutuksessa hukkaan, ja käyttää sitä korkeajänniteakun lataamiseen.
https://www.ford.fi/henkiloautot/mondeo/ominaisuudet/hybrid-technology
Onko Ford ostanut Toyotan teknologiaa ? Jos systeemi toimii niin sitten se on lähtöisin Toyotalta, jolla on tuhansia patentteja hybrideihin liittyen.
https://www.ford.fi/henkiloautot/mondeo/ominaisuudet/hybrid-technology
Onko Ford ostanut Toyotan teknologiaa ? Jos systeemi toimii niin sitten se on lähtöisin Toyotalta, jolla on tuhansia patentteja hybrideihin liittyen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Fordin ratkaisu on sikäli huono että akut vie aika paljon tavaratilaa. Toyota Camryn ratkaisut ovat selvästi parempia.
Yksi autoilumaailman suurimpia vitsejä nuo Toyotan hybripatentit, hihii.
Kymmenet autofirmat käyttää Toyotan patentteja ja maksaa lisenssimaksut Toyotalle.
"Toyota opens up 24,000 hybrid car patents to other automakers"
https://www.theverge.com/2019/4/3/18293649/toyota-hybrid-car-patents-automakers-royalty-free
WLTP mahdollistaa olemattomat kulutukset koska testi tehdään 23KM matkalla.
Todellisia auton kulutuksia ei mitata, saadaan pienet verot uusiin ja omistajan joka vuosi maksettava ajoneuvoverot.
Kiitos WLTP testin lobbaajat ! KIITOS
No onhan siinä paljon muutakin ja parannuksia vanhaan mittaustapaan.
http://www.aut.fi/ymparisto/autojen_paastot_ja_niiden_mittaus/wltp-mittaus/miten_mittaustapa_muuttuu
Harhaan johtavasti Ford väittää Mondeo hybridiä jotenkin uudeksi autoksi, vaikka speksien perusteella moottori ja hybridijärjestelmä ovat samanlaisia kuin useampia vuosia takaperin. Ehkä akku on saattanut vaihtua hieman aiempaa tehokkaampaan.
Farmarissa ei ole ennen ollut hybridiä
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/vihdoinkin-ford-mondeo-uudistuu-kohokohtana-farkkuhybridi/
Juuri näin. Nyt on varmaan sitten pilattu myös farmarin tavaratila.
Olisi kannattanut suunnitella kokonaan uusi auto akustoa varten.
Minkäs teet. Toyota myy niin maan penteleesti hybridejä että pakko seurata perässä. Koneesakin näytti olevan Atkinson kierto.
Atkison antaa ympäristöystävällisen polton bensalle.
Tuottaa myös luokattoman surkean suorituskyvyn.