Pihan aitaaminen

Anonyymi

Hei, oletteko aidanneet koirillenne pihasta aluetta, jossa saavat juosta vapaana? Miten ison alueen, kuinka korkea aita, ym.? Asutaan sellaisessa paikassa, jossa koiraa ei voi pitää irti, ja juoksunarua en halua. Saisi koira olla vapaana sillon, kun muukin perhe ulkona, ettei tarvi narun nokassa sillon olla.

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainakin täällä Länsi-Uudellamaalla sallittu aidan korkeus asemakaava-alueella on 1,5 metriä. Sitä korkeampi aitaa vaatii aina toimenpideluvan, ja tässä yhteydessä myös naapureita on kuultava.

      Naapurini hankki isokokoisen koiran ja korotti samalla aitansa yli 1,5 metrin korkuiseksi. Ainakaan minua ei ole kuultu tässä aita-asiassa, joten olettaisin, että mitään toimenpidelupaa ei ole edes haettu. Aita on myös jätetty maalaamatta korotetulta osaltaan.

      Kannattaa selvittää oman kunnan rakennustarkastajilta mikä on sallittu aidan korkeus ennen kuin alkaa aitaa pystyttämään

    • Anonyymi

      Meillä oli valmiina n. metrin korkuinen aita tässä rivarikämpässä johon muutettiin. Naapureiden puolille on puuaitaa(sellaista ettei siinä ole rakoja, seinäntapaista), ja autotielle ja sen ja talojen välissä olevaan isoon ojaan päin on verkkoa. Tarkkoja mittoja ei ole tiedossa, mutta koko oma piha on aidattuna. Koirana meillä on kleinspitz sekä labradori.

    • Ihan en tiedä mitä kirjoituksella haet , "lupatietoa" vai ihan vaan kokemuksia, joten vähän kumpaakin nyt :D

      Meillä on koko piha, omakotitalon, taajamassa, aidattu koirien takia. Voivat siis käyttää vähän isompaa tilaa . Kahdella puolen noin 170 lauta-aita (toinen puoli tienpuoli), muut reunat verkko-aitaa. Edessä puita/pensaita. Verkkoaita ei ole kovin korkea viimekädessä ja koirat on opetettu myös pysymään pihalla eli ei pelkästään aitaamalla.

      Jos taajamassa/kaava-alueella asuu, niin eri paikoissa on erilaisia määräyksiä, joten kannattaa ottaa selvän. Jo siksikin, että jos on hankalat naapurit, niin ei voi puuttua.
      Voi olla muuttunut, mutta aikoinaan kun haettiin lupaa, niin piti olla ylipäätään lauta-aitaan lupa. Naapurin kuulemista ei vaadittu, mutta suositeltiin. Ja naapurin sanomisella ei kuitenkaan olisi ollut merkitystä, jos muuten kaikki ok. Verrkkoaitaan, jos ei ollut yli tietyn, ei vaadittu lupaa, mutta rajalle ei saanut laittaa, ainakaan ilman naapurin suostumasta. Mutta vähän kauemmas riitti.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      107
      7867
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      418
      7014
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      168
      5274
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      109
      4213
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      74
      4107
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4106
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3842
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3530
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2390
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1969
    Aihe