Katselin listaa autojen sisämeluista mitä TM on aikojen saatossa mitannut. Toyotalle lohkesi kerrankin eräänlainen voitto, hieman kyseenalainen kylläkin.
Melunmittauksissa kaikista meluisin auto:
Toyota Aygo 1,0 VVT-i Cool : 75db 11888 TM no: 12/19
Myöskään Auris ja Corolla ei päässyt edes sadan parhaan joukkoon.
Onnittelut "voitosta"!
Melunmittauksissa kaikista meluisin auto:
Toyota Aygo 1,0 VVT-i Cool : 75db 11888 TM no: 12/19
Myöskään Auris ja Corolla ei päässyt edes sadan parhaan joukkoon.
Onnittelut "voitosta"!
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nyt on tämäkin ikuinen kiistanaihe mikä on TM :n meluisin koskaan mittaama auto ratkennut...TOYOTAHAN se on niinkuin on kauan jo tuo tiedetty mutta ei terojen enää Skodaa siihen tartte vetää..Viimekesänkin testit jo sen osoitti..
Tuo meluisimman auton titteli on yhä Skoda Octavialla. Toki kovia kilpailijoita ovat Karoq ja Skala. Meluisimman auton titteli on siis jatkossakin Skodalla. Erään koeajon otsikkokin oli: Kovaääninen kansanauto idästä.
Ehkä hönöjen mielikuvituksessa. Meille kaikille muille Toyota aygo on meluisin koskaan testeissä mitattu auto. Kohumittaus on tehty pikkuautojen vertailutestissä. Octavia oli hintaluokassaan hyvillä sijoituksilla. Corolla ja Auris ei päässeet edes sadan hiljaisimman joukkoon..
Että näin.. Fakta on kiistaton fakta..
Nämä terojen koeajot on mielikuvituksen tuotetta ei mitään muuta.
Sulla on varmaankin laittaa linkkiä Skoda Octavian mitattuihin meluihin, kun noin väität. Olet varmasti löytänyt maailman ainoat mittaustulokset?
Ne äskön oli kaikki ne TM melumittaukset 100 parasta mutta poistivat heti onko moderaattorikin tojotan kannattajia..
Sinne on tm keskustelu foorumille kopioitu virallisesta taulukosta tietoa sekä meluarvoja. Octavia on alle 30 tuhannen hintaisten luokassa sijalla 9. Skodan VANHAN mallin melu 69db.. Samassa tojo on jäänyt viimeiseksi!
https://keskustelu.tekniikanmaailma.fi/discussion/199576/autojen-melu
Näin on! Skodan meluisuudesta ei ole todisteita, mutta tojon meluisuudesta näkyy olevan kiistattomia todisteita!
Uusi Ford Focus yltää samaan.
https://www.apu.fi/kysymykset/uuden-focuksen-melutaso
Onnittelut täältäkin Toyotalle meluisimman auton tittelistä!! Joko kohta juhla kahveja jossain tarjoillaan?
Melunmittauksissa kaikista mieluisin auto:
Toyota
Kaikista meluisin:
Skoda
Todistetusti juuri toisinpäin. Auriskin oli viimeisimmissä testeissä lähes yhtä meluinen kuin Aygo. Taisi olla 74db Auriksella. Tällä taitaa lohjeta toyotalle peräti kaksois voitto?
Ihmekös tuo kun auto tehdään PSA tehtaalla Tsekeissä yhdessä Citroen C1 ja Peugeot 107 kanssa.
http://www.autowiki.fi/index.php/Toyota_Aygo
Toyotan merkki siinä kuitenkin on.. Muuthan ne melkeinpä kaikki muutkin tojon mallit valmistaa..
Kyllä kaksoisvoitto tojotalle tulee meluisuudesta ei kannata enää skodaa vetää melukeskusteluun fakta on tämä.
Kansan tiedossa on ollut kauan että toyota teettää englannissa vanhalla british leylandin tehtaalla ja turkissa muslimeilla halvalla semmosia melutoosia, että oksat pois. Hienoa että saa julkisuutta nämä totuudet!
Konjakki grogi tuli otettua sen kunniaksi kun tojota voitti sattumalta rallin, ja kaksoisvoitto melukilvassa ..
Onhan se voitto vaikka kyseenalainenkin sellainen. Toyotalla ei niitä juhlan paikkoja liiemmin ole nykyään ollut niin kannattaa kuohuvat kaivaa kaapista, kun kaksoisvoitto melukilvassa tulee.
Rallivoitto oli pelkkä vahinko.
Aygo on tekniikan maailman mittauksissa kaikkien aikojen meluisin auto. Auris tulee hyvänä kakkosena hurjan rengasmelun säestämänä. Kolmannelle paikalle kiilaa uusi corolla rengasmelullaan ja voimakkaalla moottorin jyrinälläkin. Palkintopalli varattu toyotan teamille. Kannattaa ottaa konjakkia ensi viikonloppunakin. Toyota miehet rentouttaa melun raastamaa mieltään ja me muut juhlitaan pelkästä riemusta tojon kolmois voittoa kovan melun saralla!
Nykyään on tuo vertailu menestys tojolla niin tiukassa, mutta voitto kait se on tämäkin!
Onneksi olkoon! Kerrankin toyota menestyy vertailussa! Peräti kolmois voitto!?
Laji on toki kyseenalainen? Mutta voitto se on sekin.
Toyotan meluntorjuntaan ei näytä parannusta tulevan. Saavat papat ottaa kuulolaitteet pois ennen ajoon lähtöä tulevaisuudessakin.
Ruosteesta ei selviä kuulolaitesäädöillä.