Sain idean, että ostaisin hakkuuaukean ja kasvattaisin siihen pihlajametsän. Yrttitarhaksi ja syksyn retkeilykohteeksi. En tunne metsänhoitoalaa enkä metsälakia ja olen vasta aloittanut tiedonhankinnan aiheesta, mutta törmäsin Tekniikka & Talous -lehden juttuun vuodelta 2011
(https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/metsa/2011-04-04/Pihlaja-on-arvopuu-vaikka-laki-toisin-väittääkin-3301133.html), jossa sanotaan näin:
”Laki kieltää pihlajan kasvattamisen, joten ei ihme jos se päätyy ojan pohjalle metsäkoneen aluseksi”.
Metsälaissa (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19961093) puhutaan metsänuudistamisesta, ja siellä on mainittu tietyt lajit, joilla metsän saa uudistaa. Pihlaja ei ole näiden lajien joukossa, mutta menisikö pihlajataimikko tuohon laissa mainittuun "esitettävä riittävä selvitys" -kategoriaan?
Eli lyhyesti: saanko kasvattaa itselleni pihlajametsän?
"8 a § (20.12.2013/1085) Metsän uudistamisessa käytettävät puulajit
Edellä 8 §:n 1 momentissa tarkoitetussa metsän uudistamisessa taimikon saa perustaa männyn, kuusen, rauduskoivun, haavan, siperianlehtikuusen, vaahteran, tervalepän, tammen, kynäjalavan, vuorijalavan, metsälehmuksen, saarnen ja hybridihaavan alkuperältään ja kasvupaikalle sopivilla taimilla tai siemenillä. Taimikon saa perustaa hieskoivun taimilla tai siemenillä vain turvemailla, kangasmaiden soistuneissa osissa ja tiiviillä savi- tai hiesuvaltaisilla mailla. Muilla kasvupaikoilla hieskoivua voidaan käyttää sen kasvupaikasta ja alueen maantieteellisestä sijainnista riippuen täydentävänä puulajina.
Jos taimikko perustetaan muilla kuin 1 momentissa mainituilla puulajeilla, on metsänkäyttöilmoituksessa esitettävä riittävä selvitys niiden kasvatuskelpoisuudesta ja alkuperän soveltuvuudesta uudistettavan alueen olosuhteisiin."
Kuulostaa hullulta, että luonnonvaraisena kasvavan puun kasvattaminen olisi Suomessa laitonta?
Kiitos jo etukäteen kaikista asiantuntevista vastauksista ja aiheeseen liittyvistä tiedoista.
Pihlajametsä
1
847
Vastaukset
- Anonyymi
Miten niin laki kieltää pihlajan kasvattamisen? Minullakin kasvaa pihlajia metsikössä. Voin kokemuksella sanoa, että ei ole kovin hyvä bisnes.
Olen sahannut pihlajaa kenttäsirkkelillä tuppeen ja kuivatellut niitä. Saanto pihlajasta on todella vaatimaton ja sitten markkinat tosi rajalliset. Olin aikoinaan mukana sellaisessa EU-projektissa erikoispuihin liittyen, oli yhtä tyhjän kanssa, ainut anti oli ne retket EU:n piikkiin.
Puusepät ostaa pihlajaa, kun tulee tarvetta, eivät juuri varastoon. Minäkin aikani kaupittelin niitä tuppeen sahattuja pihlajia ja lopulta lämmitin niillä taloani, kun kyllästyin pers'aukisiin puuseppiin kyselijöinä.
Nyt minulla on menossa kokeilua pihlajista hiilien valmistukseen. Pihlajista saatiin ennen parhaat hiilet pajalle ahjoon raudan hitsaamista varten. Kaadoin viime syksynä raivaussahalla melkoisesti pihlajarankaa.
Joten suosittelen, että istutat sinne hankkimallesi hakkuuaukealle vaikka koivua tai visakoivua, on paljon parempi taloudellinen tulos.
metsätilallinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911709
Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181138Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3551137- 94999
- 62813
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam34753- 46686
Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani5676Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113656En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42650