Sain idean, että ostaisin hakkuuaukean ja kasvattaisin siihen pihlajametsän. Yrttitarhaksi ja syksyn retkeilykohteeksi. En tunne metsänhoitoalaa enkä metsälakia ja olen vasta aloittanut tiedonhankinnan aiheesta, mutta törmäsin Tekniikka & Talous -lehden juttuun vuodelta 2011
(https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/metsa/2011-04-04/Pihlaja-on-arvopuu-vaikka-laki-toisin-väittääkin-3301133.html), jossa sanotaan näin:
”Laki kieltää pihlajan kasvattamisen, joten ei ihme jos se päätyy ojan pohjalle metsäkoneen aluseksi”.
Metsälaissa (https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19961093) puhutaan metsänuudistamisesta, ja siellä on mainittu tietyt lajit, joilla metsän saa uudistaa. Pihlaja ei ole näiden lajien joukossa, mutta menisikö pihlajataimikko tuohon laissa mainittuun "esitettävä riittävä selvitys" -kategoriaan?
Eli lyhyesti: saanko kasvattaa itselleni pihlajametsän?
"8 a § (20.12.2013/1085) Metsän uudistamisessa käytettävät puulajit
Edellä 8 §:n 1 momentissa tarkoitetussa metsän uudistamisessa taimikon saa perustaa männyn, kuusen, rauduskoivun, haavan, siperianlehtikuusen, vaahteran, tervalepän, tammen, kynäjalavan, vuorijalavan, metsälehmuksen, saarnen ja hybridihaavan alkuperältään ja kasvupaikalle sopivilla taimilla tai siemenillä. Taimikon saa perustaa hieskoivun taimilla tai siemenillä vain turvemailla, kangasmaiden soistuneissa osissa ja tiiviillä savi- tai hiesuvaltaisilla mailla. Muilla kasvupaikoilla hieskoivua voidaan käyttää sen kasvupaikasta ja alueen maantieteellisestä sijainnista riippuen täydentävänä puulajina.
Jos taimikko perustetaan muilla kuin 1 momentissa mainituilla puulajeilla, on metsänkäyttöilmoituksessa esitettävä riittävä selvitys niiden kasvatuskelpoisuudesta ja alkuperän soveltuvuudesta uudistettavan alueen olosuhteisiin."
Kuulostaa hullulta, että luonnonvaraisena kasvavan puun kasvattaminen olisi Suomessa laitonta?
Kiitos jo etukäteen kaikista asiantuntevista vastauksista ja aiheeseen liittyvistä tiedoista.
Pihlajametsä
1
808
Vastaukset
- Anonyymi
Miten niin laki kieltää pihlajan kasvattamisen? Minullakin kasvaa pihlajia metsikössä. Voin kokemuksella sanoa, että ei ole kovin hyvä bisnes.
Olen sahannut pihlajaa kenttäsirkkelillä tuppeen ja kuivatellut niitä. Saanto pihlajasta on todella vaatimaton ja sitten markkinat tosi rajalliset. Olin aikoinaan mukana sellaisessa EU-projektissa erikoispuihin liittyen, oli yhtä tyhjän kanssa, ainut anti oli ne retket EU:n piikkiin.
Puusepät ostaa pihlajaa, kun tulee tarvetta, eivät juuri varastoon. Minäkin aikani kaupittelin niitä tuppeen sahattuja pihlajia ja lopulta lämmitin niillä taloani, kun kyllästyin pers'aukisiin puuseppiin kyselijöinä.
Nyt minulla on menossa kokeilua pihlajista hiilien valmistukseen. Pihlajista saatiin ennen parhaat hiilet pajalle ahjoon raudan hitsaamista varten. Kaadoin viime syksynä raivaussahalla melkoisesti pihlajarankaa.
Joten suosittelen, että istutat sinne hankkimallesi hakkuuaukealle vaikka koivua tai visakoivua, on paljon parempi taloudellinen tulos.
metsätilallinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2325059Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233660Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182114Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2782107Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast411309Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611239Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1261099- 33868
Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.109859- 61777