Älä sorru alkoholismiin sellaisen ongelman takia, jonka voi ihan oikeasti korjata. Eräs ystäväni kävi koko prosessin läpi hormoonihoitoineen, eikä ainakaan hänen tapauksessa esiintynyt minkäänlaista alkoholin liikakäyttöä missään vaiheessa. Mitä nyt pari otettiin iltaa viettäessä joskus.
Meidän välit tosin muuttui hiukan etäiseksi, kun hän sai kerralla niin valtavasti uusia ystäviä vertaistukiryhmistä, jotka kamppailut myöskin koko ikänsä saman ongelman parissa, kuin ainakin eräs palstan kirjoittaja.
Pointtini on se, että jos jonkun asian voit ihan oikeasti korjata/korjauttaa, KORJAA se, äläkä hoida sitä alkoholilla.
On aika nostaa kissa pöydälle
14
106
Vastaukset
Taas yksi lapseton kasvatusneuvoja.
- Anonyymi
Täytyykö välttämättä olla omia lapsia, jotta henkilön neuvot otettaisiin vakavasti?
1 koska kommenttisi pitää paikkansa, vaikka ei liity aiheeseen kovinkaan paljoa. Ei ole lapsia.
- Anonyymi
Onhan se totta, ettei sellaista ongelmaa olekaan, jota ei ryyppäämällä saisi vielä pahemmaksi. Kautta aikojen on tiedetty, että murheita on turha yrittää hukuttaa, koska ne mokomat oppivat uimaan. En ole absolutisti enkä alkoholisti, mutta sen verran on tullut tuttavuutta tehdyksi juovutusjuomien kanssa, että olen itse todennut nuo väitteet tosiksi.
- Anonyymi
Olet hyvällä asialla liikkeellä, hiljaisella palstalla.
Alkoholismin kehitys alkaa siitä, kun aluksi jopa pienet määrät kalja menee pirteästi päähän, poistaa kivut, masennuksen ja kaikki. Mutta vain joksikin aikaa. Tyyppi haluaa kokemuksen uudestaan ja siitä se alkaa. Toleranssi kasvaa ja lopulta aiheuttaa henkisen riippuvuuden lisäksi jopa fyysisen riippuvuuden kyseiseen myrkkyyn. Samalla kun talous sortuu, menettää myös ulkonäkönsä.
- Anonyymi
Hälyyttävän moni sortuu alkoholismiin masennuksen tai trauman takia. Kyseiset, parannettavissa olevat henkilöt tavoitetaan aina liian myöhään. Esimerkiksi, monestakaan palstan vakiosta ei tulla leipomaan ihmistä enää koskaan.
Ruotsi-Norjan sukulaisreissullaan 2000-luvun taitteessa, Kylmis hävisi kymmenen vuotiaalle pojalle, vaikka Keijoa oli pidetty lahjakkaana shakinpelaajana. Oli kaksi matsia. Kylmis hävisi molemmat pienelle lapselle, vaikka pelasi toisen pelin tosissaan. Keijo meni shokkiin ja matkusti paluulipulla välittömästi takaisin Suomeen, eikä ollut sukulaisiinsa yhteydessä puoleen vuoteen.
Palstan pitkäaikaisimmalle vakiolle tuli myöhemmin "pikkuisena" yllätyksenä se, että vastustaja oli Magnus Carlsen, nykyään 28-vuotiaana Maailman kaikkien aikojen paras shakinpelaaja.- Anonyymi
Keijo hävisi vain 20 kruunua tokapelistä, mutta veikaan, että Magnus ei nykyään kisaile Kylmiksen taloudelle sopivilla panoksilla. Revanssia ei varmasti heru. Tuskin haluaa kummatkaan osapuolet, omista syistään.
- Anonyymi
Minä juon sen takia, että sillon on seuraa, muuten saan olla yksin.
Ja ongelmana on yksinäisyys ja pienessä sievässä aika menee joutusammin.- Anonyymi
No tuo on paha, jos kärsit yksinäisyydestä. Otan osaa, sillä minä NAUTIN yksinäisyydestä.
- Anonyymi
Se on botti, joka poistaa kirjoituksesi, ei palstan vakio. Kylmis on ohjelmoija, mutta sen scripti hylättiin. Se olisi automaattisesti poistanut ainoastaan copy-paste-spämmin ja floodauksen. Ei mitään muuta.
Kylmiksen rikostausta tuli kuitenkin esteeksi.
Miettikää, minkälainen ajanviettopalsta tämä olisi tänä päivänä? Kaikki saavat avautua ja kirjoittaa mitä tahansa, kunhan ei vain häiriköi palstoja.- Anonyymi
Ei ollut kyseessä Kylmiksen rikostausta, vaan erikoinen maksuvaatimus koodistaan. Tyypille kun olisi tullut toimittaa pimeänä aivan vitusti keskiolutta. Kyse oli kertamaksusta, joka sisälsi jotain satoja tölkkejä Nobea.
- Anonyymi
Ei täällä kukaan enää viitsi kirjoittaa, kun botti poistaa. Ehkä Kylmiksen koodi olisi toiminut huomattavasti paremmin, mutta aivan turha enää spekuloida, kun kaikki kirjoittajat joka tapauksessa jo häipyneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täällä kukaan enää viitsi kirjoittaa, kun botti poistaa. Ehkä Kylmiksen koodi olisi toiminut huomattavasti paremmin, mutta aivan turha enää spekuloida, kun kaikki kirjoittajat joka tapauksessa jo häipyneet.
Kylmishän antoi CV-tyylisiä näytteitä scriptiensä toimivuudesta. Lukuisia pelisivustoja, jossa 'Kylmät kädet' ylivoimaisena ykkösenä jokaisessa pelissä, vaikka ei itse koske edes nappeihin.
Tässä vain yksi esimerkki kymmenistä:
http://www.pica-pic.com/#/octopus/
Kyseessä ei edes ole hakkerointi, vaikket mitenkään voi kumota tulosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kylmishän antoi CV-tyylisiä näytteitä scriptiensä toimivuudesta. Lukuisia pelisivustoja, jossa 'Kylmät kädet' ylivoimaisena ykkösenä jokaisessa pelissä, vaikka ei itse koske edes nappeihin.
Tässä vain yksi esimerkki kymmenistä:
http://www.pica-pic.com/#/octopus/
Kyseessä ei edes ole hakkerointi, vaikket mitenkään voi kumota tulosta.Tottakai tuloksen voi kumota, mutta sitten teen vain vähän suuremman tuloksen.
Eräällä sivustolla mua vähän hävetti tehdä suurin tulos, kun sammuin. Koodini jäi jauhamaan tuntikausiksi ja teki aivan järjettömän tuloksen, joka näytti hakkeroidulta.
- Anonyymi
Potasta vieroittuminen on jäänyt pahasti kesken minulla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1773273Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1292376Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.892078Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n322040Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501815Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n661696Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe201659Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään341557Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan721339Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.751338