Tein tuossa erästä työhaastattelua varten tekstin ymmärtämisen testin, enkä ollut siinä erityisen lahjakas. Tarkoittaako tämä suoraan sitä, ettei mun kantsis pyrkiä tekemään haastattelututkimusta? Mietin vaan, et siinähän pitää ymmärtää sitä haastateltavaa ja lopuksi pitää osata vielä tulkita sitä aineistoa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuulostaa sille, että työtehtävään valittaisiin joku joka on käynyt edes tutkimus- ja kehittämistyönmenetelmät-kurssin, joka on aika lyhyt intessiivinen 3op kurssi yleensä. Olisiko sinulla aikaa käydä sellainen ennen haasattelua jos sinua kiinnostaa vastaavanlaiset paikat tulevaisuudessa? Jos joudut ihan analysoimaan ja raportoimaan tulokset niin ihan termien opettelulla sopivan alan kirjallisuudesta ei yksin ole paljoa apua.
Teet siis akateemisia jatko-opintoja? Vai oletko ehkä väärällä palstalla?
Jos oikeasti teet akateemisia jatko-opintoja eli väitöskirjaa, sinulla on varmasti ohjaaja tai useampikin. Pyydä ihmeessä neuvoja siltä taholta!
Suunnittelen niitä. Vaikuttaa kyl aika hankalalta.