Palasin äsken hotellille Khao san road:lta (nuorempien turistien suosima katu/alue Bangkokissa) ja huomasin siellä aivan uuden ilmiön (tai en tiedä onko ilmiönä uusi, mutta itse en sitä ole ainakaan tuossa määrin huomannut), baarien sisäänheittäjillä (ja osalla muistakin kadun "kaupustelijoista") oli drinkki/olut kylttien lisäksi mainoskyltit myös ilokaasusta (laughing gas).
Ilmeisesti koska mainostetaan samoissa paikoissa oluen ja drinkkien kanssa, niin jollain tavalla silläkin varmasti saadaan päätä sekoitettua, mutta onko kenelläkään parempaa tietoa miten homma tuon ilokaasun osalta toimii?
Ihan sinänsä uteliaisuuttani kyselen, koska en tuolla alkoholillakaan päätäni "sekoita", niin en kyllä tuotakaan tule käyttämään, mutta nyt olisi asiasta mielenkiintoista tietää vähän enemmän, kun aikaisemmin vastaavaa ei ole tuossa määrin tullut vastaan Thaimaassa.
Ilokaasun käyttö baareissa.
6
724
Vastaukset 6
- Anonyymi
Sanoisin, vähemmän vaarallista kuin alkoholi. Sitä käytetään kivunlievitykseen (synnytys,katkaisuhoito ainakin) , kiihdytysautoissa, ja ihan vaan hauskanpitoon.
Riippuen vähän millaisesta astiasta ja millaisella seoksella (jos pullo) vetelee, vaikutus voi olla yllättävänkin kova. Lisäksi naama saattaa ruveta sinertämään liian ahkerasta imuttelusta. Silloin ei pitäisi vetää lisää vaan odottaa tilanteen normalisoitumista.
Hapen loppuminen, kurkkutorven kylmettymisen ja mahdollisen esim viinapäissään vedetyn pitkän henkosen jälkeinen kaatuminen suorin vartaloin, ovat pahimmat mieleeni tulevat haitat. ilokaasu itsessään ei ole myrkylliistä (ainakaan niinä määrinä mitä sitä päihtymiseen kåytetään, kun vain muistaa hengitellä happeakin = ilmaa välillä) - Anonyymi
https://www.lansivayla.fi/artikkeli/103208-ilokaasusta-tuli-uusi-katuhuume-helsinkiin
vanha kikka, taidettiin tuntea jo edellisellä vuosituhannella - Anonyymi
No ainaskin ku mä synnyin ja äidilleni annettiin ilokaasua josta tuli äidille huono olo, niin väänsin kaasut 100% ja hengittelin itse sitä koko synnytyksen ajan, TUUUULIII HYYYYYVVÄÄÄÄÄ OOOOOLLLOOOH!
Ja tämä tapahtui TAYSissä ennen vuosituhannen alkua!
Synnytys lääkärit ja hoitajat vain nauroivat ja olivat kertonut minusta myös synnytys valmennuksissaan...
Mulla on vieläkin niin HYYYVÄÄÄÄÄ OLOOOOOOO - Anonyymi
Aloittajako näki Khaolla vain nuorempia.
Minä Tammikuussa näin siellä kaiken ikäisiä myös majoituspaikassani.
Yksi syy yöpyä on nuo monet Taxin varaustoimistot.Ei siellä ollut VAIN nuorempia, mutta silti mielestäni siellä olleiden turistien keski-ikä oli kuitenkin selvästi alhaisempi kuin muilla turistien suosimilla alueilla missä itse olen Bangkokissa käynyt ja isohko osa väestä vaikutti ns "reppureissaajilta" jotka lähtökohtaisesti sitten taas ovat sitä nuoremmasta päästä olevia Thaimaan matkailijoita (eli juurikin siltä väkeä minkä "ympärille" tuo Khao san road:n on kerrottu aikoinaan muodostuneenkin ja jota väkeä paikan maine vielä vetää puoleensa Bangkokissa.
Toisaalta asiaan/havaintoihini saattaa vaikuttaa myös se asia, että kaikki kolme kertaa mitä ole eri vuosina tuolla kyseisellä alueella käynyt on ajoittunut ilta aikaan ja olen kyllä lukenut siitä asiasta, että tuolla alueella on iso ero sillä, mihin kellon aikaan on liikkeellä, koska ilta-aika on aina vaikuttanut hyvinkin "bile" painoitteiselta, ja saattaa hyvinkin vaikuttaa liikkeellä olevan väen "laatuun", ja päiväs aikaan olisi liikkellä hyvinkin erilaista ja ikäistä väkeä.- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Ei siellä ollut VAIN nuorempia, mutta silti mielestäni siellä olleiden turistien keski-ikä oli kuitenkin selvästi alhaisempi kuin muilla turistien suosimilla alueilla missä itse olen Bangkokissa käynyt ja isohko osa väestä vaikutti ns "reppureissaajilta" jotka lähtökohtaisesti sitten taas ovat sitä nuoremmasta päästä olevia Thaimaan matkailijoita (eli juurikin siltä väkeä minkä "ympärille" tuo Khao san road:n on kerrottu aikoinaan muodostuneenkin ja jota väkeä paikan maine vielä vetää puoleensa Bangkokissa.
Toisaalta asiaan/havaintoihini saattaa vaikuttaa myös se asia, että kaikki kolme kertaa mitä ole eri vuosina tuolla kyseisellä alueella käynyt on ajoittunut ilta aikaan ja olen kyllä lukenut siitä asiasta, että tuolla alueella on iso ero sillä, mihin kellon aikaan on liikkeellä, koska ilta-aika on aina vaikuttanut hyvinkin "bile" painoitteiselta, ja saattaa hyvinkin vaikuttaa liikkeellä olevan väen "laatuun", ja päiväs aikaan olisi liikkellä hyvinkin erilaista ja ikäistä väkeä.Illalla on Pattayan laatua, pillunkipeitä sburguja.
Reppu Rane täältä paikan päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞391193Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S65998- 35890
- 109849
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125826- 38723
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77642- 51616
- 42609
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66601Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31596Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27543Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2542Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev119510- 49508
- 94496
- 60474
- 45446
- 39433
- 35417