Palasin äsken hotellille Khao san road:lta (nuorempien turistien suosima katu/alue Bangkokissa) ja huomasin siellä aivan uuden ilmiön (tai en tiedä onko ilmiönä uusi, mutta itse en sitä ole ainakaan tuossa määrin huomannut), baarien sisäänheittäjillä (ja osalla muistakin kadun "kaupustelijoista") oli drinkki/olut kylttien lisäksi mainoskyltit myös ilokaasusta (laughing gas).
Ilmeisesti koska mainostetaan samoissa paikoissa oluen ja drinkkien kanssa, niin jollain tavalla silläkin varmasti saadaan päätä sekoitettua, mutta onko kenelläkään parempaa tietoa miten homma tuon ilokaasun osalta toimii?
Ihan sinänsä uteliaisuuttani kyselen, koska en tuolla alkoholillakaan päätäni "sekoita", niin en kyllä tuotakaan tule käyttämään, mutta nyt olisi asiasta mielenkiintoista tietää vähän enemmän, kun aikaisemmin vastaavaa ei ole tuossa määrin tullut vastaan Thaimaassa.
Ilokaasun käyttö baareissa.
6
509
Vastaukset
- Anonyymi
Sanoisin, vähemmän vaarallista kuin alkoholi. Sitä käytetään kivunlievitykseen (synnytys,katkaisuhoito ainakin) , kiihdytysautoissa, ja ihan vaan hauskanpitoon.
Riippuen vähän millaisesta astiasta ja millaisella seoksella (jos pullo) vetelee, vaikutus voi olla yllättävänkin kova. Lisäksi naama saattaa ruveta sinertämään liian ahkerasta imuttelusta. Silloin ei pitäisi vetää lisää vaan odottaa tilanteen normalisoitumista.
Hapen loppuminen, kurkkutorven kylmettymisen ja mahdollisen esim viinapäissään vedetyn pitkän henkosen jälkeinen kaatuminen suorin vartaloin, ovat pahimmat mieleeni tulevat haitat. ilokaasu itsessään ei ole myrkylliistä (ainakaan niinä määrinä mitä sitä päihtymiseen kåytetään, kun vain muistaa hengitellä happeakin = ilmaa välillä) - Anonyymi
https://www.lansivayla.fi/artikkeli/103208-ilokaasusta-tuli-uusi-katuhuume-helsinkiin
vanha kikka, taidettiin tuntea jo edellisellä vuosituhannella - Anonyymi
No ainaskin ku mä synnyin ja äidilleni annettiin ilokaasua josta tuli äidille huono olo, niin väänsin kaasut 100% ja hengittelin itse sitä koko synnytyksen ajan, TUUUULIII HYYYYYVVÄÄÄÄÄ OOOOOLLLOOOH!
Ja tämä tapahtui TAYSissä ennen vuosituhannen alkua!
Synnytys lääkärit ja hoitajat vain nauroivat ja olivat kertonut minusta myös synnytys valmennuksissaan...
Mulla on vieläkin niin HYYYVÄÄÄÄÄ OLOOOOOOO - Anonyymi
Aloittajako näki Khaolla vain nuorempia.
Minä Tammikuussa näin siellä kaiken ikäisiä myös majoituspaikassani.
Yksi syy yöpyä on nuo monet Taxin varaustoimistot.Ei siellä ollut VAIN nuorempia, mutta silti mielestäni siellä olleiden turistien keski-ikä oli kuitenkin selvästi alhaisempi kuin muilla turistien suosimilla alueilla missä itse olen Bangkokissa käynyt ja isohko osa väestä vaikutti ns "reppureissaajilta" jotka lähtökohtaisesti sitten taas ovat sitä nuoremmasta päästä olevia Thaimaan matkailijoita (eli juurikin siltä väkeä minkä "ympärille" tuo Khao san road:n on kerrottu aikoinaan muodostuneenkin ja jota väkeä paikan maine vielä vetää puoleensa Bangkokissa.
Toisaalta asiaan/havaintoihini saattaa vaikuttaa myös se asia, että kaikki kolme kertaa mitä ole eri vuosina tuolla kyseisellä alueella käynyt on ajoittunut ilta aikaan ja olen kyllä lukenut siitä asiasta, että tuolla alueella on iso ero sillä, mihin kellon aikaan on liikkeellä, koska ilta-aika on aina vaikuttanut hyvinkin "bile" painoitteiselta, ja saattaa hyvinkin vaikuttaa liikkeellä olevan väen "laatuun", ja päiväs aikaan olisi liikkellä hyvinkin erilaista ja ikäistä väkeä.- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Ei siellä ollut VAIN nuorempia, mutta silti mielestäni siellä olleiden turistien keski-ikä oli kuitenkin selvästi alhaisempi kuin muilla turistien suosimilla alueilla missä itse olen Bangkokissa käynyt ja isohko osa väestä vaikutti ns "reppureissaajilta" jotka lähtökohtaisesti sitten taas ovat sitä nuoremmasta päästä olevia Thaimaan matkailijoita (eli juurikin siltä väkeä minkä "ympärille" tuo Khao san road:n on kerrottu aikoinaan muodostuneenkin ja jota väkeä paikan maine vielä vetää puoleensa Bangkokissa.
Toisaalta asiaan/havaintoihini saattaa vaikuttaa myös se asia, että kaikki kolme kertaa mitä ole eri vuosina tuolla kyseisellä alueella käynyt on ajoittunut ilta aikaan ja olen kyllä lukenut siitä asiasta, että tuolla alueella on iso ero sillä, mihin kellon aikaan on liikkeellä, koska ilta-aika on aina vaikuttanut hyvinkin "bile" painoitteiselta, ja saattaa hyvinkin vaikuttaa liikkeellä olevan väen "laatuun", ja päiväs aikaan olisi liikkellä hyvinkin erilaista ja ikäistä väkeä.Illalla on Pattayan laatua, pillunkipeitä sburguja.
Reppu Rane täältä paikan päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1247734
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t414451törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/423979Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4092067Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi751709- 351488
- 321487
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1901254Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121148Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt321087