Mitenköhän kannattaa menetellä. kun 1950 rakennettusta talosta on eristetty ja sisustettu keittiön seinän takana ollut, entinen kylmä, halkoliiteri kodinhoitohuoneeksi ja kylmä eteistila on eristetty lämpimäksi ja osa siitä rajattu vaatehuoneeksi. Runkorakenteisiin ei ole tehty muutoksia, eikä muutokset näy ulospäin mitenkään.
Kodinhoitohuoneeseen on vedetty talkoo töinä aikanaan vesi ja viemäri ja tietenkin sähköt.
Nyt kun joutuu muutoinkin hakemaan rakennusluvan jätevesi uudistuksen vuoksi niin olisi kätevä hoitaa tuo myös kuntoon. Aikanaan naapuri sanoi että muutos ei tarvitsisi rakennus,
vaan toimenpideluvan. Onko sillä käytännössä eroa ?
Kannattaako siis hakea lupa ja olla kertomatta että on jo tehty. Jos selviää että on tehty ilman lupia, niin tuleeko jotain sakkoja ja käyttö kieltoja yms. Vai meneekö niin että teettää vaan uudet kuvat nykyisen huonejärjestyksen mukaisena ja pyytää rakennusvalvontaa tarkastamaan.
Parempi kysyä täältä kun ei tiedä miten rakennusvalvonta asiaan suhtautuu.
Rakennuslupa jälkikäteen
4
2155
Vastaukset
- Anonyymi
Se riippuu rakennusvalvonnasta. Täällä sitä ei tuollainen kiinnosta. Jätevesihommaakaan ei ollut mitään lupaa, tai en ainakaan tiedä sellaista olleen. Siinä jätevesihommassa tosin rikottiin montakin lakia. Kaivettiin ilman lupaa putkia minunkin peltooni ym.
- Anonyymi
Rakennusvalvontaan joudut menemään kuitenkin, sieltä saadut luvat ovat pätevämpiä kuin täältä Suomi24:ltä saadut!
- Anonyymi
Nykyään rakennusvalvonta on joustava verrattuna 80-lukuun, ainakin kotikaupungissani. 80-luvulla rakentajaa simputettiin. Nykykäytäntöön lienee syynä se, että asukkaista halutaan pitää kiinni, sellaista joilla on talo ja varaa rempata sitä.
Työkaverini vaihdatti talonsa katon tiilestä peltiin joku vuosi sitten. Hän meni kysymään lupaa siihen. Rakennusvalvonnasta sanottiin että lupa kyllä tarvitaan, mutta harva sellaisen hankkii. Tee sellainen katto kuin haluat, mutta hoida se että tiilikuorma kipataan luvalliseen paikkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään rakennusvalvonta on joustava verrattuna 80-lukuun, ainakin kotikaupungissani. 80-luvulla rakentajaa simputettiin. Nykykäytäntöön lienee syynä se, että asukkaista halutaan pitää kiinni, sellaista joilla on talo ja varaa rempata sitä.
Työkaverini vaihdatti talonsa katon tiilestä peltiin joku vuosi sitten. Hän meni kysymään lupaa siihen. Rakennusvalvonnasta sanottiin että lupa kyllä tarvitaan, mutta harva sellaisen hankkii. Tee sellainen katto kuin haluat, mutta hoida se että tiilikuorma kipataan luvalliseen paikkaan.Niin, kai se on paikkakunnasta kiinni. Jossain on sellainen sisäpiiri meininki, että pitäisi aina käyttää tiettyjä urakoitsijoita ja silloin asiat sujuu mallikkaasti. Jos tuot sähkömiehen ja timpurin ulkopaikkakunnalta ja vielä nimeät tuntemattoman vastaavan mestarin, niin silloin menee vaikeaksi.
Erään kunnan alueella piti vanhaan taloon asennuttaa koneellinen ilmanvaihto lämmön talteenotolla, vaikka oli purueristeinen rakennus ja tiiviys mitä missäkin. Tämä siksi kun talon ullakosta tehtiin lämmintä asuintilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195453
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2762206- 921783
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401220Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411197Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051130Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531126- 501119
- 1141108
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.871074