Suse 9.2 ja locale asetukset

Saako suse 9.2 profesionallissa vaihdettua locale asetuksia? Jos saa, niin miten??
3210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katsos, mitä Control Centeristä löytyy.

Äänestä
  • Tiedän se jo! Mutta tarkoitinkin aivan muuta eli kyseessä on että kyseisessä distrossa saisi koko locale asetukset muutettua, niinkuin esim: Debianissa jossa komento on dpkg-reconfigure localepurge jolla saa koko distron suomenkieliseksi yms..! Eli löytyykö vastaavaa komentoa suselle???

    Äänestä

  • locale kirjoitti:

    Tiedän se jo! Mutta tarkoitinkin aivan muuta eli kyseessä on että kyseisessä distrossa saisi koko locale asetukset muutettua, niinkuin esim: Debianissa jossa komento on dpkg-reconfigure localepurge jolla saa koko distron suomenkieliseksi yms..! Eli löytyykö vastaavaa komentoa suselle???

    Avaa
    YaST -> System -> /etc/sysconfig Editor

    sieltä
    System -> Environment -> Language -> RC_LANG

    Vaihda tuon arvo johonkin alla olevaan

    fi_FI.UTF-8
    fi_FI@euro
    fi_FI.ISO-8859-15

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


locale kirjoitti:

Saako suse 9.2 profesionallissa vaihdettua locale asetuksia? Jos saa, niin miten??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu