G -mail heittää viestit roskapostiin vaikka on päällä "ei roskapostia" ja lisäksi suodatin

Anonyymi

Gmail heittää viestit tietyltä lähettäjältä aina roskapostiin, vaikka roskapostista on kuitattu "Ei Roskapostia". Lisäksi on g -mailin ohjeen mukaisesti rakennettu suodatin, jossa ruksitettu kohdat "Älä koskaan siirrä roskapostiin" ja "Merkitse aina tärkeäksi". Siitä huolimatta jokainen viesti menee roskapostiin. Onko muita hyviä neuvoja ongelmaan?

10

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1. asetus ei ole onnistunut
      2. gmail = google tulkitsee kyseisen lähettäjän aina roskaksi
      3. onko otsikossa erikoismerkkejä
      4. mikä lähettäjän sp osoitteen loppuosa on? (siis se @jotakintähän.kai)

    • Anonyymi

      Muistaakseni asetus täytyy myös "Tallenna"

    • Anonyymi

      Sähköposti on muotoa [email protected]. Ei erikoismerkkejä osoitteessa.
      Suodattimen asetuksissa ei löydy kuin VIE, ja se tulostaa jonkun liitteen.

    • Anonyymi

      Eikö oo muita vastauksia?
      Ongelma on akuutti?

    • Joko kyseisen henkilön sähköpostista lähetetään jatkuvasti spammiviestejä eteenpäin taikka sitten gmailissa on fiba, jossa hänen käyttämänsä lähettävä smtp-palvelin on mustalla listalla. Syystä se kuitenkin sinne spammiin päätyy.

      • Anonyymi

        Mielenkiintoinen kommentti, koska ko hlö ei kommeitoi mitään ja vastaa vain minun s-posteihin. Ihme ongelma ?!
        Onko G -maililla joku ylläpitoorganisaatio, jolta voiis kysyä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mielenkiintoinen kommentti, koska ko hlö ei kommeitoi mitään ja vastaa vain minun s-posteihin. Ihme ongelma ?!
        Onko G -maililla joku ylläpitoorganisaatio, jolta voiis kysyä?

        GMaililla on toki tuki, mutta sieltä avun saaminen voi viedä viikkoja. Asiakkaita kun on ongelmineen muutama sata miljoonaa.

        Pitäisi selittää todella paljon teknistä jargonia jotta kokonaiskuva siitä miten roskapostisuodatus ylipäätään toimii.

        Tietämättä osoitetta mistä sähköposti lähtee taikka näkemättä sinun vastaanottamien viestien header-tietoja en voi tarkistaa sitä mikä on ongelman juurisyy, vaan voin antaa arvauksia:

        Mikäli henkilö käyttää GMailia esimerkiksi työpöydältään jostain ohjelmasta, on sen sähköpostilaatikon lähetyspalvelin (SMTP) määritelty yleensä virheellisesti niin, ettei siinä käytetä Googlen omaa SMTP -palvelinta, vaan esimerkiksi operaattorin tarjoamaa. Operaattorin tarjoaman SMTP :n kautta on voitu lähettää jonkun muun toimesta spammia, jolloin kaikki tuon SMTP -palvelimen kautta lähetetyt viestit merkitään spammiksi, koska kyseinen palvelin on joutunut blacklistille. Näitä blacklisteja voi tarkistaa esimerkiksi mxtoolbox.com :ssa.

        Toinen arvaus on se, että käyttäjällä on osoite [email protected] sekä osoite [email protected] ja hän lähettää viestejä ristiin väärillä osoitteilla. Tällöin joutuu herkästi spammitärppiin.

        Kolmas arvaus on haittaohjelma koneella, joka on spammannut käyttäen hänen sähköpostiaan.


    • Anonyymi

      Simsalapim. Postit tulee nyt oikein, kun laitoin palautetta G-mailin tukeen, En tiedä mitä tapahtui, mutta nyt postit kulkee oikein (y). Kiitokset kaikille aiheesseen osallistuneille!

    • Anonyymi

      Sain yhdessä vaiheessa jatkuvasti samannimisen henkilön sähköposteja useilta eri tahoilta aivan kuin tämä samanniminen henkilö olisi luullut omistavansa s-postiosoitteen ja jaelleen sitä ympäriinsä. Tuskinpa useat tahot ovat arvanneet tämän henkilön s-postiosoitetta. Outo juttu ja varmaan jotain googlen tekotyhmyyttä. Noh, hällä väliä, kun koko gmail on roskapostilaatikkoni.

      • Anonyymi

        Ai että silleen, kannattaa muistaa että setä olisi täti jos sillä olisi kello.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      295
      11795
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      140
      11004
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6315
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5162
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      162
      3637
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2463
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe