Mitenkähän saisi jatkuvasti punkeavat mainokset pois. Käyn silloin tällöin tuotesivulla mutta en halua jatkuvia mainoksia. Tympii esim. Talvikenkämainosten tyrkytys näin kesällä. Käyttöjärjestelmä on Windows 10.
Mainokset pois tietokoneelta
Anonyymi
9109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Käytä selaimessa Adblockeria. Selvitä mitä selainta käytät ja miten siihen turvallisesti asennetaan lisäosia.
Asenna opera selain, ja laita mainosten esto päälle.
https://www.ilmaisohjelmat.fi/opera
Ublock Origin Chrome selaimeen päälle.
Selaimena kännykässä Opera ja sen mainostorjunta vähentää mainostulvaa paljon. Haittana siinä se, että on nykyisin kiinalaisten omistuksessa eli yksityisyys on kyseenalaista. Jos käyttää Chromea tai Firefoxia niin pitää asentaa gorhillin lisäke uBlock Origin syömään mainokset pois. Erittäin suositeltava ja sen saa tarvittaessa pois päältä jos verkkosivu ei muuten toimi.
Ilman mainosten torjuntaa on netti hidas ja roskan peitossa ja haittaohjelmia sisältävät mainosbannerit pääsevät latautumaan. Itselläni on nettiselaimissa mainosten torjunta ollut päällä jo ainakin vuodesta 2000 asti. Silloin taisi olla Netscapen kaverina joku lisäohjelma jonka kautta tietoliikenne kierrätettiin.
Minulla on edge selain. Sen rinnalle voi kai asentaa tuon Operan.
Kyllä voi. Mikä tahansa selain on parempi kuin sellainen, jossa itsessään ei ole mainostorjuntaa tai johon ei ole asennettu mainostorjunnan tekevää lisäosaa.
www.microsoft.com/en-us/p/ublock-origin/9nblggh444l4
Mainoksentorjunnan saa myös Edgeen tuosta yllä olevasta linkistä.
Voi asentaa. Tai oikeastaan kannattaakin asentaa joku muu kuin windowsin oma selain. Koska Microsoft on ehkä luopumassa edgen selaimen päivityksistä.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000005920791.html
Koneellehan voi asentaa vaikka kaikki verkkoselaimet (sama asia kuin selain, nettiselain tai internet-selain). Verkkoselain on tietokoneohjelma joilla käytetään www-sivuja. Noista joku on sitten valittava niin sanotusti "oletusselaimeksi". Syytä on myös perehtyä selaimen/selaimien asetuksiin ja laittaa ne mieleisiksi. Myös mainosesto ohjelman asetuksiin pitää perehtyä. Sieltä voi valita esim. toimiiko mainosesto aina vaiko vasta sitten kun sen kuvaketta (on yleensä oikeassa yläkulmassa) klikkaa.
Syytä on myös muistaa että mainosesto ohjelma kerää kaiken selaushistorian jota ei voi poistaa. Selaimen historianhan voi aina poistaa, tosin historia ei tallennu jos selainta käyttää yksityinen-tilassa. Eri selaimilla on tästä tilasta erilaiset nimitykset, esim Chrome-selaimella "incognito".
Pistäkää vaikka väliaikaisesti ruksi alla olevasta määrittelystä pois, niin näette mitä mieltä ihmiset ovat oikeasti itsensä paukuttamisesta.
#action-bar-dislike.pull-left {
display:none;
}
Kuva näyttää todellisen tilanteen tällä hetkellä:
https://s3.gifyu.com/images/Mainokset-pois-tietokoneelta---Apua-aloittelijalle---Suomi24-Keskustelut---Chromium_166.png